اقتصادیتکنولوژی

ال‌سالوادور قصد دارد بیت کوین را به عنوان ارز قانونی رایج به رسمیت بشناسد

رئیس جمهور ال‌سالوادور می‌گوید که ارز قانونی بیت کوین را در این کشور ایجاد خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بی‌بی‌سی، اگر طرح رئیس جمهور ال‌سالوادور توسط کنگره پشتیبانی شود، کشور آمریکای مرکزی اولین کشوری است که رسماً ارز دیجیتال را در جهان به رسمیت می‌شناسد، و از آن در کنار دلار آمریکا، واحد پول رسمی ال‌سالوادور، استفاده می‌شود.

نایب بوکله، رئیس جمهور ال‌سالوادور می‌گوید بیت کوین، انتقال پول را برای سالوادورهای مقیم خارج از کشور، آسان می‌کند. آقای بوکله همچنین در کنفرانس بیت کوین در فلوریدا گفت:

در کوتاه مدت، این امر باعث اشتغال زایی و کمک به تأمین مالی هزاران نفر، خارج از اقتصاد رسمی، خواهد شد. همچنین این امر می‌تواند باعث افزایش سرمایه گذاری در این کشور شود.

او این قانون را هفته آینده به کنگره ارسال خواهد کرد. در صورت تصویب این قانون، خدمات مالی برای ۷۰ درصد از سالوادورهایی که حساب بانکی ندارند، ایجاد می‌شود.

اقتصاد ال‌سالوادور بیشتر متکی به حواله‌ها یا پول‌های فرستاده شده از خارج به داخل کشور است که حدود ۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. بیش از دو میلیون سالوادور در خارج از کشور زندگی می‌کنند. اما آنها همچنان با محل تولد خود ارتباطی نزدیک دارند و سالانه بیش از ۴ میلیارد دلار به کشور خود وارد می‌کنند. در شرایط کنونی، خدمات فعلی می‌توانند هزینه‌ زیادی برای چنین نقل و انتقالاتی داشته باشند، و انتقال آنها ممکن است روزها طول بکشد و گاهی اوقات نیاز است شخصاً دریافت شود.

آقای بوکله گفت: این اقدام زندگی و آینده میلیون‌ها نفر را بهبود می‌بخشد. او جزئیات بیشتری در مورد نحوه عملکرد این سیاست ارائه نداد.

رئیس جمهور ال‌سالوادور می‌گوید بیت کوین، انتقال پول را برای سالوادورهای مقیم خارج از کشور، آسان می‌کند
رئیس جمهور ال‌سالوادور می‌گوید بیت کوین، انتقال پول را برای سالوادورهای مقیم خارج از کشور، آسان می‌کند

بیت کوین که یک دارایی مجازی است و هیچ ارتباط مستقیمی با اقتصاد واقعی ندارد، طی سال‌ها شاهد نوسانات زیادی در ارزش خود بوده است. اکثر بانک‌های مرکزی جهان در حال بررسی امکان ایجاد ارزهای دیجیتالی خود هستند. در ماه آوریل، بانک انگلیس اعلام کرد که در حال ایجاد پول دیجیتالی است که در کنار پول نقد و سپرده‌های بانکی وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید
مجلس، کلیات لایحه بودجه 1400 را تأیید کرد

ارزش روابط عمومی

طبق گزارش رویترز، Strike (یک برنامه پرداخت تلفن همراه که در ال‌سالوادور راه اندازی شده است) در حال کار بر روی معرفی بیت کوین در این کشور است. جک مالرز بنیانگذار Strike می‌گوید:

اتخاذ یک ارز دیجیتال بومی به عنوان مجوز قانونی، ال‌سالوادور را به ایمن‌ترین، کارآمدترین و یکپارچه‌ترین شبکه پرداخت باز در جهان مبدل می‌کند.

روهان گری، متخصص ابتکار جهانی ارز دیجیتال، به بی‌بی‌سی گفت:

آقای بوکله یک رئیس جمهور جوان است که می‌خواهد از چهره محبوب خود استفاده کند. در اعلام چنین چیزی، حتی اگر بر روی همه جزئیات آن کار نکرده باشید، ارزش روابط عمومی زیادی وجود دارد.

آقای گری به طور کلی هشدار داد که کشوری که ارز رمزنگاری شده را به عنوان پول قانونی تصویب می‌کند، کنترل قابل ملاحظه‌ای در شبکه‌ای که پایدار نیست ایجاد خواهد کرد. عوامل آن پاسخگو نیستند و سابقه تأمین ثبات قیمت و نقدینگی را ندارد.

طرحی که توسط بوکله رئیس جمهور ال‌سالوادور اعلام شد، ملت کوچک آمریکای میانه را به عنوان اولین ملت در جهان در نظر می‌گیرد که ارز دیجیتال بیت کوین را به عنوان جایگزین قانونی در کنار دلار اتخاذ می‌کند. این یک گام منحصر به فرد و جسورانه خواهد بود. مرحله اول رسیدن به یک کشور مستقل است، و ممکن است بخشی از جذابیت آقای بوکله باشد. یک رهبر جوان، با هوش رسانه‌ای و بسیار محبوب که واشنگتن را به دلیل تمایلات فزاینده و خودکامه خود نگران می‌کند.

هنوز سوالات زیادی در مورد چگونگی تبدیل ارز دیجیتال به مبالغ قانونی این کشور وجود دارد. با توجه به بیت کوین که در قلب آن است، نیاز به یک اصلاح اساسی در زیرساخت‌های مالی ال‌سالوادور وجود دارد. اما، در اصل به نظر می‌رسد که همان چیزی است که آقای بوکله پیشنهاد می‌کند. بخش بزرگی از اقتصاد در حال توسعه ال‌سالوادور مبتنی بر حواله‌های خارج از کشور است و انتقال به ارز دیجیتال ممکن است به اعضای خانواده اجازه دهد از هزینه‌های سنگین مربوط به ارسال پول به کشور جلوگیری کنند.

بیشتر بخوانید
قیمت دلار 30 هزار تومان را رد کرد

در هر صورت، این حرکتی است که احتمالاً باعث تقویت تصویر بیت کوین به عنوان «واحد پول آینده» و جایگاه رئیس جمهور بوکله در میان طرفداران خود به عنوان یک فرد مبتکر می‌شود.

دونالد ترامپ بیت کوین را کلاهبرداری در برابر دلار خواند

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهار × 1 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا