صنعتی

بویلر یا دیگ بخار چیست؟ + انواع آن و نحوه عملکرد هر کدام

بویلر که نام دیگر آن دیگ بخار است به‌شکل یک مخزن بسته طراحی شده که در آن بخار آب به واسطه گرمایی که از احتراق سوخت شکل می‌گیرد، بوجود می‌آید و برای مورد استفاده قرار گرفتن در بیرون آن می‌باشد. دو قسمت بخش آب و حریق درون دیگ بخار می‌باشند، تمامی سطوح در قسمت حریق بویلر، سطح گرمایی بویلر به آن قسمت اطلاق می‌شود، آلیاژهای آهنی ماده اولیه و جنس به‌کار گرفته‌شده‌ای است که در تمام قسمت‌های داخلی و زیر فشار بویلر بخار می‌باشد.

اساس گرم‌کردن سیال درون محفظه به‌وسیله بویلر این‌گونه می‌باشد که، احتراق سوخت رخ می‌دهد و در ادامه از آن گازهایی به‌دست می‌آید و ممکن است که به بخار تبدیل شود، و چنین حالتی برای تمامی بویلر‌ها می‌باشد، البته در طراحی دیگ بخار‌ها، تغییراتی را اعمال می‌شوند که بر همین اساس عملکرد آن نیز تغییر پیدا می‌کند.

در ادامه همراه ما باشید تا با انواع بویلر آشنا شویم.

جلوگیری از راندمان گایین بویلر و انواع آن

در مواقعی بویلر بازدهی کمی دارد که، نحو طراحی آن به‌صورتی باشد که از دو بخش مجزا تشکیل شده باشد که در یک قسمت حرارت موجود باشد و در دیگری به حالت شناور آب باشد.

به همین منظور متخصصان همواره در صدد طراحی بویلرهایی هستند که با زیاد شدن حرارت سطح تماس نیز افزایش پیدا کند، و چنین حالتی از طریق بویلرهای لوله محقق می‌شوند.

در چنین حالتی درون محفظه دیگ لوله‌هایی به حالت موازی قرار می‌گیرند که ممکن است دو حالت به‌وجود بیاید:

بویلر فایرتیوب

در این حالت درون لوله‌های موازی دیگ بخار از طریق سیال‌ها لوله‌ها احاطه می‌شوند و بر همین اساس است که سیال حرارت را دریافت می‌کند و در ادامه فرایند، تبدیل به بخار می‌شود و نام این نوع از بویلر را فایرتیوب گذاشته‌اند که معادل فارسی آن فایرتیوب است

بیشتر بخوانید
صنایع مادر چیست؟

بویلر واترتیوب

در این مدل از طراحی در لوله‌های عبوری، سیال وجود دارد و از طریق لوله‌ها سطح تماس سیال با حرارتی که در محفظه پخش می‌شود افزایش پیدا می‌کند، به چنین مدل از بویلری واترتیوب یا همان لوله آبی می‌گویند و ساخت و طراحی این مدل از دیگ بخار ثمرات بسیاری داشته است.
چرا دیگر از مدل‌های قدیمی استفاده و تولید نمی‌شود؛ چون خطرات بسیاری را به همراه که انفجار‌های پی‌در‌پی نمونه‌ای از این مشکلات بوده است.

برای آشنایی با بویلر یا سایر قطعات موتورخانه به وب‌سایت کارا پمپ مراجعه کنید. این رسانه مقالات بسیار زیادی در رابطه با تأسیسات مکانیکی ارائه کرده است. برای ورود به این سایت کلیک کنید.

عملکرد دیگ بخار

به واسطه احتراق سوخت‌های فسیلی که در کوره اتفاق می‌افتد، اساس کارکرد بویلر شکل می‌گیرد، که در آن قسمت گرمای انبوهی آزاد می‌شود و به دیگر بخش‌ها منتقل می‌شود.

در نیروگاه‌های بزرگ از این نوع بویلر صنعتی برای بازیافت حرارت ایجاد‌شده به‌کار گرفته می‌شود و گستردگی آن غیرقابل چشم‌پوشی است؛ چرا که در اغلب کارخانه‌ها و صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حرارت زیادی که تولید می‌شود، حاصل واکنش قرار گرفتن یک عامل اکسید‌کننده با گرما می‌باشد، و هم‌چنین بخاری که در فشار زیادی تولید می‌شود و انرژی زیادی از خود ایجاد می‌کند به واسطه گردم‌کردن لوله آب است.

به‌صورت کلی بویلر از اصلی‌ترین تجهیزات موتورخانه است.

اجزای اصلی دیگ بخار

بویلر از اجزا و بخش‌های متفاوتی تشکیل‌شده است که به آن قسمت‌ها خواهیم پرداخت:

 1. یکی از قسمت‌های بسیار مهم در بویلر مربوط به پوسته آن می‌باشد که وظیفه نگهداری از مواد گرم‌شونده را دارد.
 2. برای انجام واکنش‌های شیمیایی برای سوخته‌شدن مواد و تولیدشدن گاز داغ از محفظه احتراق یا کوره بکار گرفته می‌شود.
 3. مورد دیگر مشعل است که اجزا اصلی و بسیار حیاتی در دیگ بخار می‌باشد که تعیین آن براساس نوع سوخت مصرفی می‌باشد.
 4. برای بالا بردن بازدهی نیاز به عایق‌کاری می‌باشد و برای به‌سرانجام‌رسیدن چنین فرایندی لایه‌ای از آلومینیوم بر روی سطوح خارجی بدنه دیگ بخار به‌کار گرفته می‌شود.
 5. به منظور ورود و خروج، اتصالاتی می‌بایست تشکیل شود.
 6. برای منتقل گردیدن آب گرم در بویلر از پمپ سیرکولاتور استفاده می‌شود.
 7. دی‌اریتو از دیگر اجزایی است که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ چرا که مانعی برای دی‌اکسیده‌شدن سطوح و اجزای مختلف بویلر می‌شود و طول عمر قطعات را زیاد می‌کند.
 8. قبل از آن‌که آب به محفظه وارد شود با دستگاه گرمکن تغذیه گرم می‌شود و میزان کارکرد سیستم از طریق به کم‌ترین مقدار رساندن اختلاف حرارت بین آب و بویلر افزایش پیدا می‌کند. هم‌چنین براساس کم‌شدن تنش حرارتی، هزینه‌ها بسیار کم می‌شوند.
 9. بویلر از اجزای مختلف فرعی دیگری تشکیل‌شده است؛ برای نمونه می‌توان به موارد ذیل‌شده اشاره نمود:
  شیر تغذیه، شیر تخلیه، شیر اطمینان، تابلو و مدار فرمان، شیر خروجی، شاسی که برای تحمل وزن دیگ استفاده می‌شود و پمپ دیگ بخار.
بیشتر بخوانید
راهنمای خرید و قیمت فریزر صندوقی

مشعل

در واقع مشعل را می‌توان قلب دیگ بخار نامید؛ چرا که اهمیت بسیار زیادی دارد، حرارت انواع مختلف هیترها، پکیج‌های گرمایشی و دیگ‌ها را مشعل فراهم می‌کند و انرژی حرارتی که برای بویلر تأمین می‌کند بر اثر ترکیب‌شدن با هوا و به‌کارگیری از سوخت مصرفی است.

به همین سو انتخاب مشعل بسیار مهم می‌باشد؛ چرا که تأثیر مستقیم و زیادی با راندمان بویلر دارد، بعلاوه این‌که در نوع انتخاب مشعل بایستی به میزان ظرفیتی که دیگ دارد و چگونگی سوخت مصرفی دقت داشت.

اختراع و به‌کارگیری بویلر برمی‌گردد به سالیان بسیار دور که مخترع آن جیمز وات دانشمند اسکاتلندی است و نام او را به عنوان چهره اصلی انقلاب اصلی یاد می‌کنند، البته لازم به ذکر می‌باشد که در سال ۱۶۹۸ مخترعی به نام هرواو آلکساندریار، ابزار‌های مشابه دیگ بخار را ساخت که مورد استفاده برای تلمبه‌کردن آب می‌بود، و در ادامه در سال ۱۷۱۲ دانشمند ارجمندی به نام توماس نیوکومن، مدل‌های پیشرفته‌تر و توسعه‌یافته‌تری از آن را ساخت که البته میزان کارایی کمتری را داشت و تنها موردی که می‌توانست از آن ابزار بکار بگیرد برای خارج‌کردن آب موجود در معادن زغال سنگ بود.

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

17 − ده =

دکمه بازگشت به بالا