حیوانات خانگیسبک زندگی

۱۳ تا از بهترین نژادهای سگ آپارتمانی

سعی می‌کنم در این نوشتار از مجله‌ی اینترنتی خبر ببر، کاملاً به سگ های آپارتمانی بپردازم. در ادامه خواهم گفت که اصلاً چه ویژگی‌هایی موجب می‌شوند یک سگ را بتوان سگی مناسب جهت نگهداری در آپارتمان دانست و سپس نگاهی خواهم داشت به ۱۳ تا از بهترین نژادهای سگ آپارتمانی .

سگ های آپارتمانی چه ویژگی‌هایی دارند؟

چرا می‌توان سگ X را یک سگ آپارتمانی دانست ولی سگ Y را نمی‌توان؟ سگ X چه در خود دارد که سگ Y ندارد؟ جهت پاسخ‌دادن به این پرسش، نمی‌توان صرفاً از یک فاکتور نام برد بلکه چند فاکتور هستند که سگ را به یک سگ آپارتمانی مبدل می‌کنند.

یکی از فاکتورهای مهم برای نگهداری سگ در آپارتمان، سایز سگ است. سگی که اندازه‌ای درشت داشته باشد معمولاً در آپارتمان نمی‌تواند زندگی‌ای رضایت‌بخش داشته باشد؛ خصوصاً در آپارتمانی کوچک تا متوسط.

مورد دیگر، سطح انرژی سگ و میزان فعالیت سگ است. اگر سگی که به آپارتمان جهت نگهداری آورده می‌شود سگی بسیار پر انرژی بوده و به فعالیت روزانه‌ی زیادی نیاز داشته باشد، زندگی در آپارتمان برای او رفته‌رفته به‌مثابه‌ی زندگی در زندان جلوه خواهد کرد و چه بسا سگ با افسردگی مواجه شود. به عنوان مثال، هاسکی سگی پر انرژی و فعال است و اندازه‌ای تقریباً بزرگ هم دارد. این سگ را به هیچ وجه نمی‌توان در آپارتمان نگهداری کرد، چرا که هم موجب آزار شما خواهد شد، هم سبب اذیت همسایه‌ها و هم آن که خود او به مشکلات روانی دچار خواهد شد.

فاکتور دیگری که در تعیین سگ های آپارتمانی کاربرد دارد میزان ریزش موی سگ است. سگی که به شدت ریزش مو دارد خیلی مناسب زندگی در خانه و آپارتمان نیست؛ مگر این که قرار باشد خود شما کلی از زمان‌تان را بگذارید و موهای سگ را جمع کنید.

فاکتوری دیگر که کم‌اهمیت نیست، سازگاری و تطبیق‌پذیری سگ است. اگر قرار باشد یک سگ را در محیط آپارتمانی نگهداری کنید باید به‌دنبال انتخاب سگی باشید که از سازگاری مناسبی برخوردار است. چنین سگی بهتر می‌تواند خود را با محیط آپارتمان وفق دهد، تا سگی که سازگاری‌اش کم است و ممکن است زندگی در آپارتمان برای‌اش گران تمام شود.

یک فاکتور دیگری که در نظر گرفتن آن به‌هنگام انتخاب سگ آپارتمانی خالی از فایده نیست، سازگاری سگ با کودکان است. اگر در منزل‌تان کودک زندگی می‌کند صددرصد باید به‌دنبال نژادهایی باشید که رفتار خوبی با کودکان دارند.

با این توضیحات نوبت به آن رسیده که به همراه یکدیگر نگاهی به بهترین نژادهای سگ آپارتمانی داشته باشیم.

بهترین نژادهای سگ آپارتمانی

۱- بیچون فرایز

بیچون فرایز
بیچون فرایز

بیچون فرایز سگی کوچک، شیرین، دوست‌داشتنی و بسیار با هوش است. این سگ می‌تواند دوست خوبی برای کودکان‌تان و همدم مناسبی برای شما باشد. ریزش موی او خیلی زیاد نیست، ظاهری زیبا دارد و به‌شدت طالب یادگیری است.

بیشتر بخوانید
طالع‌بینی ازدواج متولدین فروردین - فال ازدواج مرد و زن فروردینی

۲- بولداگ فرانسوی

بهترین نژادهای سگ آپارتمانی
بولداگ فرانسوی

بولداگ فرانسوی در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی کسب کرده، اما اوج محبوبیت این نژاد از سگ مربوط می‌شود به قرن هجدهم در فرانسه. به هر حال، بولداگ فرانسوی نیز می‌تواند یکی از بهترین نژادهای سگ آپارتمانی باشد. ریزش مو ندارد، خیلی سروصدا نمی‌کند، نیاز زیادی به فعالیت ندارد و از همه مهم‌تر خیلی هم با وفا است.

۳- گریهاند

سگ های آپارتمانی
گریهاند

شاید برای‌تان عجیب باشد که چطور سگی با سرعت گریهاند می‌تواند سگی مناسب برای زندگی آپارتمانی باشد؟ سگ گریهاند با وجود سرعت بالایی که دارد، به استراحت نسبتاً زیادی نیاز دارد و از همین رو اگر مقداری فعالیت بیرونی در حیاط و یا در پارک داشته باشد باقی روز خیلی شما را از لحاظ نیاز به فعالیت آزار نمی‌دهد.

گریهاند بسیار خوش‌خلق، شاد، باوفا و حساس است. ضمناً این سگ حساسیت زیادی به سرما دارد و بنابراین نباید در فصول سرد سال او را در حیاط یا بالکن قرار دهید.

۴- پاگ

بهترین نژادهای سگ آپارتمانی
پاگ

شهرت پاگ به قیافه‌ی خجالتی‌اش است؛ اما این سگ بسیار مهربان و دوست‌داشتنی و باوفا است. تا حدود زیادی ساکت است، اندازه‌ی بزرگی ندارد، رابطه‌ای خوب با کودکان برقرار می‌کند و از همه مهم‌تر نیاز زیادی هم به فعالیت ندارد. بنا به این دلایل می‌توان گفت که پاگ نیز یکی از بهترین نژادهای سگ آپارتمانی است.

پاگ نیاز دارد که صاحب‌اش به‌شدت او را دریابد و به او توجه کند، وگرنه با مشکلات روحی مواجه خواهد شد. این امر همراه است با نیاز شدید پاگ به زندگی در جمع. پاگ‌ها به هیچ وجه توانایی زندگی در تنهایی را ندارند. جالب است بدانید که پاگ در گذشته یک سگ اشرافی بوده ولی امروزه کاملاً به سگی سازگار با زندگی در آپارتمان تبدیل شده‌است. در کل بهتر است به نژاد اشرافی او احترام بگذارید.

دو نکته‌ی دیگر در ارتباط با سگ‌ هاگ وجود دارند. نخست آن که این سگ مقداری ریزش مو دارد که البته با توجه به مزایای زیادی که دارد می‌توان از این نکته چشم‌پوشی کرد و دوم آن که پاگ خر و پف پرسروصدایی هم دارد و برای کسانی که به شدت به سکوت در خواب اعتیاد دارند ممکن است گزینه‌ای مناسب نباشد.

۵- کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل

کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل
کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل

کاوالیر سگی شجاع و باوفا است. او از هیچ کاری جهت جلب رضایت صاحب خود دریغ نمی‌کند. کاوالیر فوق‌العاده دوست‌داشتنی است و می‌تواند رابطه‌ی خوبی با کودکان هم برقرار کند. کلاً سگی خانگی است و خیلی زیاد به گشت و گذار نیاز ندارد، اما ریزش موی او نسبتاً زیاد است.

بیشتر بخوانید
سگ چگونه ابراز عشق می‌کند؟ | 10 تا از روش‌های ابراز احساسات سگ

۶- هاوانیز

بهترین نژادهای سگ آپارتمانی
هاوانیز

اگر تنها زندگی می‌کنید و به‌دنبال یک سگ همدم و باوفا هستید، هاوانیز می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها باشد. هاوانیز بسیار زیبا، باوفا و مهربان است، همواره در کنار صاحب‌اش است و خود را متعلق به او می‌داند و همچنین به‌خوبی آموزش‌پذیر است. خلاصه چنان‌چه به‌دنبال یک سگ آپارتمانی هستید هاوانیز نیز می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد.

۷- شیتزو

شیتزو

شیتزو محبوب‌ترین سگ در ایران است. بسیاری از صاحبان سگ در ایران از سگ شیتزو نگهداری می‌کنند. شیتزو کاملاً دوست‌داشتنی، آرام، باوفا، صمیمی، بازیگوش و همچنین سازگار با زندگی در آپاتمان است. در صورتی که از شیتزو در خانه نگهداری کنید پس از مدتی خواهید دید که تا به چه اندازه دوست‌دار شماست و به چه میزان دوست دارد در کنار شما باشد و حتی روی پاهای شما بنشیند.

شیتزو همچنین رابطه‌ی خوبی با کودکان برقرار می‌کند و بنابراین اگر کودک در منزل دارید شیتزو می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای سگ خانگی باشد.

۸- مالتیز

مالتیز
مالتیز

مالتیز هم می‌تواند یکی از نژادهای سگ آپارتمانی باشد. در سال‌های اخیر میزان محبوبیت مالتیز افزایش یافته و کم نیستند خانواده‌ها و افرادی که مالتیز را به‌عنوان سگ خانگی خود انتخاب کرده‌اند. سگ عروسکی مالتیز، علاقه‌ای زیاد به تحرک دارد و چندین ساعت در روز می‌تواند در خانه بازی کند؛ بنابراین خیلی نیازی ندارد که جهت پیاده‌روی او را هر روز بیرون ببرید.

مالتیز هم باوفا است و هم آن که هوش زیادی دارد و می‌تواند به‌خوبی آموزش‌ها را یاد بگیرد. خلاصه آن که مالتیز را نیز به‌عنوان گزینه‌ای برای سگ آپارتمانی در نظر بگیرید.

۹- اشپیتز آلمانی

بهترین نژادهای سگ آپارتمانی
اشپیتز آلمانی

اشپیتز آلمانی یا ژرمن اشپیتز سگی زیبا و فعال است. البته این سگ نیاز دارد که روزانه حداقل ۲۰ دقیقه او را به پیاده‌روی ببرید، اما در کل سازگاری خوبی با زندگی در آپارتمان – حتی آپارتمان‌های کوچک – دارد. نکته‌ای که در ارتباط با اشپیتز آلمانی وجود دارد این است که با وجودی که این نژاد از سگ بسیار باوفا است، اگر از کودگی تعلیم نبیند ممکن است در بزرگ‌سالی از صاحب خود فرمان نبرد و به دنبال سلطه بر او باشد. بنابراین بهتر است اگر قصد خرید سگ اشپیتز آلمانی دارید یا یک توله بخرید و او را آموزش دهید و یا اگر نظرتان بر خرید بزرگسال بود، حتماً از یک پرورش‌دهنده‌ی حرفه‌ای بخرید و مطمئن شوید که سگ به خوبی تربیت شده‌است.

بیشتر بخوانید
15 ایده‌ی خلاقانه برای سورپرایز تولد از راه دور

۱۰- چاینیز کرستد

بهترین نژاهای سگ آپارتمانی
چاینیز کرستد

چاینیز کرستد یکی دیگر از نژادهای سگ آپارتمانی است. روی این سگ می‌توانید به عنوان نژادی مهربان و دوست‌داشتنی حساب کنید. چاینیز کرستد به‌شدت سگی وابسته است و اگر از بچگی او را بزرگ کنید به شما وابسته می‌شود و جدایی از شما را با مشقت می‌تواند تاب آوَرَد.

چاینیز کرستد بسیار باوفا است، با کودکان مهربان است و تحرک و فعالیت خیلی زیادی هم ندارد. ضمناً اگر روی تخت باشید علاقه دارد که او هم در کنار شما روی تخت باشد.

۱۱- باسنجی

باسنجی
باسنجی

باسنجی سگی بسیار کم‌صدا است و از این رو گزینه‌ای مناسب برای نگهداری در آپارتمان‌های دو یا چند واحده با دیوارهای نازک است. پوست این سگ بسیار زیباست، هوش بالایی دارد و فوق‌العاده هم باوفا است. اگر کودکان‌تان بسیار کوچک هستند شاید باسنجی نتواند سگ مناسبی برای خانه‌ی شما باشد، مگر آن که باسنجی را از دوران بچگی در نزد خود داشته باشید و خودتان او را آموزش دهید.

۱۲- پامرانین

یکی از دوست‌داشتنی‌ترین نژادهای سگ که خود من بسیار به این نژاد علاقه دارم،  پامرانین است. چهره‌ی بانمک، جنب و جوش زیاد و با وفا بودن از جمله ویژگی‌های شخص پامرانین هستند. سگ پامرانین خیلی سگ وابسته‌ای نیست، بنابراین برای کسی که ساعات زیادی را در خانه نمی‌گذراند گزینه‌ی مناسبی است. خوشبختانه سگ پامرانین خیلی به فعالیت روزانه نیاز ندارد و یک فعالیت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه‌ای برای او مناسب است. ضمناً این سگ برای دوستی با کودکان نیز گزینه‌ای مناسب است، مگر آن که در کودکی به خوبی تربیت نشده باشد.

۱۳- پودل

بهترین نژادهای سگ آپارتمانی
بهترین نژادهای سگ آپارتمانی

پودل عمدتاً در سه اندازه وجود دارد: عروسکی، مینیاتوری و استاندارد. دو نوع عروسکی و مینیاتوری برای زندگی در آپارتمان مناسب هستند و نوع استاندارد به سبب اندازه‌ی بزرگ‌اش گزینه‌ی مناسبی برای زندگی در آپارتمان نیست.

پودل بسیار دوست‌داشتنی و باوفا است و علاقه‌ی زیادی به جلب رضایت صاحب خود دارد. پودل عروسکی بسیار بانمک است و همچنین هوش بالایی هم دارد و به‌خوبی آموزش‌هایی که به او داده می‌شود را می‌پذیرد.

سخن آخر

هر سگی مناسب زندگی در آپارتمان نیست، بلکه باید یک سری ویژگی داشته باشد. در این نوشتار به ویژگی‌هایی که سگ‌های آپارتمانی دارند اشاره شد و سپس ۱۳ تا از نژادهای سگ آپارتمانی معرفی شدند. اگر شما نیز سگی می‌شناسید که ویژگی‌های‌اش او را مناسب زندگی در آپارتمان کرده‌اند لطف کرده و نام و ویژگی‌های او را با ما و کاربران در میان بگذارید.

همچنین بخوانید: راهنمای نگهداری سگ در آپارتمان

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

5 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا