هنرهنر هفتم

بهترین فیلم‌های عاشقانه تاریخ سینما را در روزهای قرنطینه ببینید

این روزها، روزهایی خاص در زندگی من و شما هستند؛ روزهایی که به‌واسطه‌ی گسترش ویروسی مهلک بسیاری از مردم جهان خود را در خانه قرنطینه کرده‌اند. این قرنطینه اما برای درصد زیادی از مردم، همراه با کسالت و ملال است، این در حالی است که خیلی راحت می‌توان از ماندن در خانه استفاده کرد و از آن لذت برد. یکی از بهترین کارها برای لذت‌بردن از قرنطینه خانگی، تماشای فیلم است. بسیاری از فیلم‌های خوب تاریخ را شما ندیده‌اید و چه بهتر که در دوران قرنطینه خانگی به تماشای آن‌ها بنشینید. در ادامه ۸ تا از بهترین فیلم‌های عاشقانه تاریخ سینما معرفی می‌شوند، فیلم‌هایی که هر یک ارزش آن را دارند که در دوران قرنطینه مشغول تماشای‌شان شوید از تماشای آن‌ها لذت ببرید.

۸- املی [Amélie]

بهترین فیلم‌های عاشقانه تاریخ سینما

فیلم املی با نام کامل سرنوشت شگفت‌انگیز املی پولن فیلمی محصول سال ۲۰۰۱ و کشور فرانسه است. این از همان زمان اکران به‌شدت در دل مخاطبان جا باز کرد و هنوز هم پس از گذر ۱۸ سال از دوران اکران‌اش یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های فرانسوی نزد مخاطبان سینماست.

اودره توتو نقش املی را در این فیلم زیبا بازی کرده و توانسته کارکتری ماندگار در تاریخ سینما بیافریند. املی دختری تنها و معمولی است و این فیلم حکایت زندگی اوست، حکایت کشف عشق توسط او! اگر به دنبال فیلمی عاشقانه و خاص هستید بدون‌شک از تماشای این فیلم لذت خواهید برد. در آخر بد نیست بدانید که برای ساخت املی فقط ۱۰ میلیون دلار خرج شد، اما فروش گیشه‌ی آن ۱۷۳ میلیون دلار بود!

۷- دفترچه خاطرات [The Notebook]

فیلم The Notebook

نمی‌توان فهرستی در مورد بهترین فیلم‌های عاشقانه تاریخ نوشت و نامی از فیلم دفترچه خاطرات یا نوت‌بوک در آن نیاورد. این فیلم هم محصول قرن بیست‌ویکم [سال ۲۰۰۴] است، اما توانسته در رقابت با خیلی از فیلم‌های عاشقانه‌ی تاریخ جلو بزند و نامی برای خود در تاریخ سینما دست‌وپا کند.

فیلم روایت‌گر داستان زوجی در دهه‌ی ۴۰ میلادی است. این داستان را پیرمردی در خانه‌ی سالمندان برای همسر پیر خود که به آلزایمر مبتلاست تعریف می‌کند و زوج داستان همین پیرمرد و پیرزن هستند که در دهه‌ی ۴۰ عشقی تاریخی را تجربه کرده‌اند.

بیشتر بخوانید
سیر تا پیاز شکایت سیروان خسروی از بهاره رهنما

البته داستان فیلم در برخی جاها مقداری کلیشه‌ای است، اما این موضوع اهمیت ندارد چراکه بدون شک خیلی از شماها از بازدید این فیلم زیبا در دوران قرنطینه خانگی لذت خواهید برد. گفتنی است که فیلم نوت‌بوک اقتباسی از کتابی از نیکلاس اسپارکس، نویسنده‌ی آمریکایی، است.

۶- ستاره‌ای متولد شده‌است [A Star Is Born]

ستاره‌ای متولد شده‌است، جدیدترین فیلم فهرست ما در مورد بهترین فیلم‌های عاشقانه تاریخ سینما است. این فیلم در سال ۲۰۱۸ اکران شده ولی در همین زمان کوتاه در نزد منتقدان و مخاطبان بسیار محبوب شده و توانسته موفقیتی بزرگ را تجربه کند. فیلم روایت‌گر آشنایی خواننده‌ای مشهور با خواننده‌ای گمنام است. خواننده‌ی مشهور اعتیادی سخت دارد ولی رفته‌رفته به‌واسطه‌ی او خواننده‌ی گمنام شهرتی بسیار برای خود دست‌وپا می‌کند. این دو به‌شدت عاشق هم می‌شوند، اما عشق و زندگی بدون ماجرا وجود نداشته و ندارد. ماجرای عشق و زندگی این دو را می‌توانید در فیلم ببینید.

گری کوپر نقش خواننده‌ی مشهور و لیدی گاگا نقش خواننده‌ی گمنام را ایفا کرده است. جالب آن که این فیلم هم فروشی عالی را تجربه کرده. ۳۶ میلیون دلار خرج ساخت آن شده، ولی ۴۰۰ میلیون دلار فروش داشته است.

۵- رومئو و ژولیت [Romeo and Juliet]

بهترین فیلم‌های عاشقانه تاریخ سینما

شکسپیر نمایش‌نامه‌های زیادی دارد که به‌واسطه‌ی آن‌ها می‌توان او را یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان تاریخ دانست، اما بدون شک نمایش‌نامه‌ی رومئو و ژولیت جایگاهی خاص در کارهای شکسپیر دارد. این نمایش‌نامه در همان دوران شکسپیر روی پرده رفته و از آن زمان تا کنون همواره یکی از محبوب‌ترین نمایش‌نامه‌های تاریخ بوده است. داستان دو عاشق دلداده که برای رسیدن به یکدیگر جز سد خانواده‌ها، با سدها و بن‌بست‌های دیگری هم برخورد می‌کنند.

از این نمایش‌نامه، فیلم‌های زیادی ساخته شده است. از میان این فیلم‌ها، فیلم رومئو و ژولیت اثر فرانکو زفیرلی در سال ۱۹۶۸ و فیلم رومئو و ژولیت اثر کارلو کارلئی در سال ۲۰۱۳ گزینه‌هایی عالی هستند. از بین این دو هم، پیشنهاد می‌شود فیلم دوم مربوط به سال ۲۰۱۳ با بازی عالی هیلی استاینفلد را تماشا کنید.

بیشتر بخوانید
زیباترین بازیگران جذاب زن بالیوود در دو دهه اخیر

۴- عاشق [The Lover]

عاشق فیلمی ساخته‌ی سال ۱۹۹۲ و به کارگردانی ژان ژاک آنو، کارگردان فرانسوی، است. این فیلم به طور کامل پیرامون عشق ساخته شده و داستان آن در مورد عشق میان دختری فرانسوی و جوانی چینی است. رابطه‌های عاشقانه زمانی می‌توانند عاشقانه نام گیرند که در طی زمان عاشقانه بمانند. «زمان» و «پایداری» است که می‌تواند عیار یک عشق را نسبت به عشقی دیگر نشان دهد، وگرنه جرقه‌ای عاشقانه می‌تواند در ذهن و دل بسیاری از انسان‌ها زده شود!

در فیلم عاشق هم زمان نقشی مهم دارد، آن ‌هنگام که لونگ بعد از سال‌ها با معشوق فرانسوی خود تماس می‌گیرد و به او می‌گوید که هنوز هم دوست‌اش دارد!

۳- تایتانیک [Titanic]

فیلم تایتانیک

از کشتی تایتانیک و سرنوشت فاجعه‌بار آن چند فیلم ساخته شده‌اند، اما بدون‌شک هیچ فیلمی به گردپای فیلم تایتانیک سال ۱۹۹۷ به کارگردانی جیمز کامرون نمی‌رسد. فیلم تایتانیکِ کامرون، یکی از بهترین فیلم‌های عاشقانه تاریخ سینما است و فکر می‌کنم کم‌تر کسی باشد که حاضر باشد روی این قضیه بحث کند.

این فیلم البته به طور کامل به وقایع غرق‌شدن تایتانیک در سال ۱۹۱۲ وفادار نیست و برخی ماجراهای آن واقعی نیستند، اما این قضیه هیچ از عالی‌بودن این فیلم کم نمی‌کند.

بازی به‌یادماندنی لئوناردو دی‌کاپریو و دیالوگ‌های فراموش‌نشدنی او با رُز، مواردی اند که سال‌ها پس از تماشای فیلم هم در ذهن‌تان می‌مانند.

جالب آن که در سال ۱۹۹۷، زمانی که فیلم اکران شد، توانست فروشی معادل ۲.۱۹۴ میلیارد دلار تجربه کند و به این ترتیب به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما در آن زمان تبدیل شود. اگر به دنبال فیلم رمانتیک یا عاشقانه هستید، دیدن این فیلم زیبا را از دست ندهید.

۲- بربادرفته [Gone With The Wind]

بربادرفته

بربادرفته یکی دیگر از بهترین فیلم‌های رمانتیک تاریخ سینما است و همچون چند مورد از دیگر مواردِ فهرست ما، اقتباسی‌ست از رمانی معروف، رمانی از مارگارت میچل. بربادررفته در سال ۱۹۳۹ عرضه شده، ولی هنوز هم پس از حدود ۸۰ سال یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ سینمای جهان به حساب می‌آید. در نزد آمریکایی‌ها هم این فیلم بسیار محبوب است، این را نظرسنجی‌های متعددی که در سال‌های اخیر در آمریکا انجام گرفته‌اند، تأیید می‌کنند.

بیشتر بخوانید
حجت الله نجف پور بازیگر پیشکسوت بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

این فیلم از آن فیلم‌هایی است که هنوز هم دیالوگ‌های‌شان معروف اند و در نزد مخاطبان محبوبیتی بالا دارند. بدون شک اگر به دنبال فیلمی رمانتیک باشید، باید این فیلم را ببینید، چه بسا با یک بار دیدن آن بخواهید آن را دوباره و چندباره ببینید، آن هم فیلمی را که ۲۳۸ دقیقه طول دارد.

این فیلم در دوران خود ۳۹۰ میلیون دلار فروخت که با احتساب نرخ تورم تا سال ۲۰۱۴ این میزان به ۳.۵ میلیارد دلار می‌رسد!

۱- کازابلانکا [Casablanca]

بهترین فیلم‌های عاشقانه تاریخ سینما

جالب است که فیلمی که در سال ۱۹۴۲، یعنی حدود ۸۰ سال پیش، اکران شده هنوز هم یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های تاریخ سینماست. این نشان می‌دهد که این فیلم نسبت به زمانی که ساخته شده تا به چه اندازه باکیفیت ساخته شده است.

فیلم کازابلانکا به عقیده‌ی بسیاری از منتقدان و بینندگان، بهترین فیلم عاشقانه و رمانتیک تاریخ سینماست. مایکل کورتیز، کارگردان کازابلانکا، و هامفری بوگارت مشهور و سایر بازیگران شاید هیچ‌یک زمانی که فیلم در حال ساخت بود گمان نمی‌کردند که این فیلم موفقیتی تاریخی را تجربه کند و حتی پس از ۸۰ سال هنوز هم میلیون‌ها نفر آن را ببینند و تحسین‌اش کنند.

این فیلم در دوران جنگ جهانی دوم ساخته شده و همین جنگ جهانی در داستان فیلم نقشی اساسی دارد. هامفری بوگارت و اینگرید برگمن نقش‌آفرینی‌های ماندگاری در این فیلم دارند و به‌شدت متعجب‌تان می‌کنند که چطور در ۱۹۴۲ چنین بازی می‌کرده‌اند، ولی در سال ۲۰۲۰ بسیاری از بازیگران باوجود دستمزدهای نجومی، ناتوان از ارائه‌ی بازی‌ای راضی‌کننده هستند.

اگر این فیلم زیبا و خاص را ندیده‌اید، حتماً در روزهای قرنطینه آن را ببینید و از تماشای آن لذت ببرید.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا