هنرهنر هفتم

۱۲ تا از بهترین فیلم‌های سینمای فرانسه

سینمای فرانسه یکی از پربارترین و پرکارترین سینماها در بین سینماهای تمامی کشورهای جهان است. بسیاری از فیلم‌های برجسته‌ی تاریخ سینما در این کشور تولید شده‌اند و یا به‌زبان فرانسوی هستند و وجود یکی از معتبرترین جشنواره‌های بین‌المللی فیلم، یعنی جشنواره‌ی کن خود گویای اهمیت و جایگاه ویژه‌ی سینمای این کشور در جهان است. در این نوشتار نگاهی به بهترین فیلم‌های سینمای فرانسه خواهیم داشت.

بهترین فیلم‌های سینمای فرانسه

۱- مأمور خرید شخصی (Personal Shopper)

بهترین فیلم‌های سینمای فرانسه

مأمور خرید شخصی فیلمی از الیویه آسایاس محصول سال ۲۰۱۶ است. این فیلم درباره‌ی دختری به نام مورین با بازی کریستین استوارت است که ظاهراً با روح برادر دوقلوی خود که درگذشته ارتباط دارد. شغل مورین انجام خریدهای شخصی افراد متمول و سرشناس در شهر است و داستان فیلم به‌صورتی پیش می‌رود که این دو موضوع، یعنی ارتباط مورین با روح برادرش و حرفه‌ی او، به هم پیوند بخورند. الیویه آسایاس برای این فیلم برنده‌ی جایزه‌ی نخل طلا در جشنواره‌ی فیلم کن در سال ۲۰۱۶ شد.

فیلم مأمور شخصی ۱۰۵ دقیقه است و اگرچه در کشور فرانسه ساخته شده، به زبان انگلیسی‌ست.

۲- لئون حرفه‌ای (Léon: The Professional)

بهترین فیلم‌های سینمای فرانسه
بهترین فیلم‌های فرانسوی

این فیلم که یکی از مشهورترین و البته بهترین فیلم‌های سینمای فرانسه است، به‌کارگردانی لوک بسون در سال ۱۹۹۴ ساخته شده. فیلم درباره‌ی مردی به نام لئون با بازی ژان رنو است که با ماتیلدا با بازی ناتالی پورتمن – که به‌تازگی شاهد کشته‌شدن اعضای خانواده‌ی خود بوده –  آشنا می‌شود و پس از آن ماجرای زندگی این دو به هم گره می‌خورد. لئون حرفه‌ای فیلمی بسیار مهیج است، اما در عین حال یک درام است و ارتباطی که بین لئون و ماتیلدا شکل می‌گیرد در تمام طول فیلم احساسات بیننده را درگیر خود می‌کند.

فیلم لئون حرفه‌ای دارای دو نسخه‌ی‌ آمریکایی و فرانسوی‌ست که اولی ۱۱۰ دقیقه و دومی ۱۳۴ دقیقه است. یکی از نکات جالب این فیلم این است که ناتالی پورتمن یکی از بهترین بازیگران حال حاضر در جهان برای اولین بار در همین فیلم بود که جلوی دوربین رفت.

۳- املی (Amélie)

بهترین فیلم‌های سینمای فرانسه
بهترین فیلم‌های فرانسوی

سرنوشت شگفت‌انگیز املی پولن یا همان املی یکی از بهترین فیلم‌های سینمای فرانسه است و در تقریباً تمامی فهرست‌هایی که بهترین فیلم‌های فرانسه را برمی‌شمارند، در رتبه‌های نخست قرار می‌گیرد. این فیلم به کارگردانی ژان پیر ژونه و نویسندگی گیوم لورن در سال ۲۰۰۱ ساخته شده و در بسیاری از جشنواره‌های معتبر سینمایی نامزد یا برنده‌ی جوایز متعددی شده است. داستان فیلم درباره‌ی زندگی دختری به نام املی با بازی اودره توتو و اتفاقات مختلفی‌ست که در طول زندگی برای او پیش می‌آیند. املی دختری ساده بدون هیچ خصیصه یا مشخصه‌ی خاصی‌ست و آن‌چه شخصیت او را متمایز از دیگران می‌کند، پشتکار او برای انجام کارهایی که دوست دارد و دستیابی به هدفی که دارد است.

بیشتر بخوانید
بیوگرافی ساره بیات + عکس و شایعه ازدواج

فیلم املی در دو کشور فرانسه و آلمان و به‌زبان فرانسوی ضبط شده و مدت زمان آن هم ۱۲۳ دقیقه است. یکی از نکات جالب درباره‌ی این فیلم این است که هزینه‌ی تولید آن تنها ۱۰ میلیون دلار بوده، اما فروش گیشه‌ی آن به بیش از ۱۷۳ میلیون دلار رسیده است و از این نظر یکی از موفق‌ترین فیلم‌های تاریخ سینماست.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم‌های عاشقانه‌ی تاریخ سینما

۴- مصائب ژاندارک (The Passion of Joan of Arc)

The Passion of Joan of Arc

ژاندارک یا دوشیزه اورلئان یکی از قهرمانان ملی کشور فرانسه است که طی جنگ‌های بین دو کشور فرانسه و انگلستان در قرن ۱۵ میلادی رهبر بسیاری از نیروهای فرانسوی را برعهده داشته و رشادت‌های بسیاری در این میدان از خود نشان داده است، اما درنهایت توسط انگلیسی‌ها دستگیر شده و پس از تحمل شکنجه‌های بسیار اعدام می‌شود. فیلم مصائب ژاندارک توانسته به‌شکلی هنرمندانه زندگی این زن بزرگ را به‌تصویر بکشد.

این فیلم در سال ۱۹۲۸ در فرانسه به کارگردانی کارل تئودور درایر تولید شده است و مدت زمان آن در نسخه‌ی اولیه ۱۱۰ دقیقه و در نسخه‌ی ترمیم‌شده ۸۲ دقیقه است.

۵- چهارصد ضربه (The 400 Blows)

بهترین فیلم‌های سینمای فرانسه
بهترین فیلم‌های فرانسوی

فرانسوا تروفو یکی از بهترین کارگردانان سینمای فرانسه و از بنیان‌گذاران موج نوی فرانسه فیلم چهارصد ضربه را در سال ۱۹۵۹ ساخت و برای ساخت همین فیلم در جشنواره‌ی فیلم کن برنده‌ی جایزه‌ی بهترین کارگردانی شد. فیلم چهارصد ضربه یکی از فیلم‌های شاخص موج نوی فرانسه است و از این نظر در تاریخ سینمای این کشور اهمیت و جایگاه ویژه‌ای دارد. فیلم داستان دوره‌ی نوجوانی پسری‌ست که با مشکلاتی در خانواده و مدرسه مواجه است و چگونگی برخورد او با این مشکلات را به‌تصویر کشیده است.

فیلم چهارصد ضربه به‌زبان فرانسه ساخته شده و مدت زمان آن ۹۹ دقیقه است و گذشته از جایزه‌ی بهترین کارگردانی در جشنواره‌ی فیلم کن، در همین جشنواره و سایر جشنواره‌های بین‌المللی سینمایی جوایز متعددی را از آن خود کرده است.

۶- عشق (Amour)

بهترین فیلم‌های فرانسوی

عشق از آثار یکی از برجسته‌ترین کارگردانان سینمای جهان – میشائیل هانکه – است که در سال ۲۰۱۲ ساخته شده. فیلم درباره‌ی روزهای پایانی زندگی پیرزنی‌ست که به‌خاطر سکته به‌تدریج فلج و پس از مدتی به فراموشی دچار می‌شود. در فیلم به ارتباط بین این زن و همسرش پرداخته می‌شود و داستان درنهایت به‌شکلی غافلگیرکننده پایان می‌گیرد. فیلم عشق هانکه در زمان تولید تحسین بسیاری از منتقدان را برانگیخت و توانست جوایزی مثل بهترین فیلم جشنواره‌ی کن، بهترین فیلم خارجی‌زبان جشنواره‌های اسکار و گلدن‌گلوب و بفتا و بسیاری جوایز دیگر را دریافت کند.

بیشتر بخوانید
سریال بازی مرکب (Squid Game) نتفلیکس | افزودن قتل به نوستالژی زمین بازی

فیلم عشق به‌زبان فرانسوی ساخته شده و مدت زمان آن ۱۲۷ دقیقه است.

۷- ناگهان بالتازار (Au Hasard Balthazar)

بهترین فیلم‌های سینمای فرانسه
بهترین فیلم‌های فرانسوی

نمی‌توان فهرستی از بهترین فیلم‌های سینمای فرانسه تهیه کرد و نامی از فیلم ناگهان بالتازار از روبر برسون یکی از بهترین کارگردانان و نویسندگان سینمای این کشور نیاورد. نقش اول این فیلم الاغی به نام بالتازار است که اگرچه خود نقش چندانی جز اذیت‌شدن توسط دیگران و فرارکردن ندارد، وجود اوست که تمامی رخدادهای فیلم را به هم مرتبط می‌کند. این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های برسون است و همان‌طور که خود گفته در آن بسیاری از جنبه‌های شخصیت خود را وارد کرده است.

فیلم ناگهان بالتازار به‌زبان فرانسه تولید شده و مدت زمان آن ۹۵ دقیقه است.

۸- همسرایان (The Chorus)

بهترین فیلم‌های سینمای فرانسه (3)
بهترین فیلم‌های فرانسوی

همسرایان یکی از بهترین فیلم‌های درام موزیکال سینمای فرانسه است که در سال ۲۰۰۴ توسط کریستوفر باراتیه و بر اساس فیلمنامه‌ای که خود او نوشته ساخته شده است. این فیلم درباره‌ی معلمی‌ست که تلاش می‌کند یک گروه کر از دانش‌آموزان مدرسه‌ای شبانه‌روزی تشکیل دهد و البته در این بین هدفی برتر که همان پرورش معنوی دانش‌آموزان باشد را دارد، اما در این میان با مشکلات متعددی مواجه می‌شود.

فیلم همسرایان با بودجه‌ی ۶ میلیون دلاری ساخته شد و فروش گیشه‌ی آن بیش از ۸۳ میلیون دلار بود و از این نظر بسیار موفق بوده است. این فیلم به‌زبان فرانسه ساخته شده و مدت زمان آن ۹۶ دقیقه است.

۹- سگ آندلسی (An Andalusian Dog)

بهترین فیلم‌های فرانسوی

فیلم سگ آندلسی فیلمی کوتاه، صامت و ۲۱ دقیقه‌ای‌ ساخته‌ی لوئیس بونوئل و سالوادور دالی یکی از نقاشان سرشناس سبک سورئال است، و از این نظر اهمیت ویژه دارد که بسیاری آن را یکی از مهم‌ترین و حتی گاهی مهم‌ترین فیلم سورئالیستی جنبش آوانگارد می‌دانند. این فیلم مثل نقاشی‌های سورئال خودِ دالی، داستان روشنی ندارد و بیننده در آن چند سکانس مختلف را می‌بیند که به‌سختی می‌توان بین آن‌ها ارتباط برقرار کرد و البته یکی از جذابیت‌های این فیلم و سبک سورئال درست همین است.

فیلم سگ آندلسی در سال ۱۹۲۹ ساخته شده و همان‌طور که گفتیم ۲۱ دقیقه است.

۱۰- قاعده‌ی بازی (The Rules of the Game)

بهترین فیلم‌های سینمای فرانسه
بهترین فیلم‌های فرانسوی

ژان رنوآر فیلم قاعده‌ی بازی را در سال ۱۹۳۹ کمی پیش از شروع جنگ دوم جهانی با بودجه‌ای معادل ۲.۵ میلیون فرانک ساخت و در آن زمان به‌عنوان گران‌ترین فیلم تاریخ سینمای فرانسه شناخته شد. فیلم قاعده‌ی بازی درباره‌ی چند خانواده‌ی اشرافی‌ست که برای سپری‌کردن تعطیلات پایان هفته به یک ویلا رفته‌اند و در آن ویلا شاهد اتفاقاتی می‌شوند که بسیاری از عادت‌ها و تصورات‌شان را به هم می‌ریزد.

بیشتر بخوانید
علیرضا افتخاری پس از سال‌ها سکوتش را در دورهمی، شکست!

این فیلم به‌طور مستقیم زندگی خانواده‌های اشرافی در فرانسه پیش از جنگ جهانی را با لحنی توهین‌آمیز به‌بادانتقاد می‌گیرد، به‌گونه‌ای که برای چندین سال نمایش آن ممنوع می‌شود. رنوآر علاوه بر کارگردانی، خود نویسنده‌ی این فیلم هم هست و در آن در نقش کاراکتر اکتاو را هم بازی کرده.

فیلم قاعده‌ی بازی به‌زبان فرانسه ساخته شده و مدت زمان آن ۱۰۶ دقیقه است.

۱۱- زندگی گلگون (La Vie en Rose)

بهترین فیلم‌های فرانسوی
بهترین فیلم‌های فرانسوی

زندگی گلگون فیلمی‌ست که زندگی یکی از خوانندگان مشهور فرانسوی – ادیت پیاف – را به‌نمایش می‌کشد. این فیلم به کارگردانی الیویه داها ساخته شده و نام ابتدایی آن La Môme یا گنجشکک بوده اما بعدها به‌سبب شهرت آهنگ La Vie en Rose ادیت پیاف در خارج از فرانسه با این نام اکران شده است. ماریون کوتیار برای بازی نقش ادیت پیاف در این فیلم برنده‌ی جایزه‌ی اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن شد.

فیلم زندگی گلگون در سال ۲۰۰۷ ساخته شده و مدت زمان آن ۱۴۰ دقیقه است.

۱۲- توهم بزرگ (The Grand Illusion)

بهترین فیلم‌های سینمای فرانسه
بهترین فیلم‌های فرانسوی

توهم بزرگ یکی دیگر از بهترین فیلم‌های سینمای فرانسه و یکی از دیگر فیلم‌های ژان رنوآر است. این فیلم درباره‌ی چند افسر زندانی است که در جنگ اول جهانی اسیر شده‌اند و نقشه‌ای برای فرار از زندان کشیده‌اند، اما درست کمی پیش از اجرای آن با مشکلی بزرگ مواجه می‌شوند. فیلم توهم بزرگ فیلمی جنگی‌ست و بنابه‌نظر بسیاری از منتقدان از بهترین فیلم‌های جنگی تاریخ سینماست، چرا که توانسته به‌خوبی چهره‌ی سیاه جنگ و لزوم از بین‌بردن مرزهای ملی برای گذر از آن را به‌تصویر بکشد. فیلم توهم بزرگ در سال ۱۹۳۷ به‌زبان فرانسه ساخته شده و مدت زمان آن ۱۱۴ دقیقه است.

سخن آخر

فیلم‌های خوب سینمای فرانسه آن‌قدر زیاد اند که می‌توان فهرستی بلندبالا از آن‌ها تهیه کرد و فیلم‌هایی که در این فهرست آمدند، تنها نمونه‌هایی از این سینمای غنی و هنرمندانه‌اند. ازنفس‌افتاده، زیبای روز، حفره، زندگی ادل، سامورایی، فارنهایت ۴۵۱، روز هشتم، پسری با دوچرخه، یک پیامبر و خداحافظ بچه‌ها از دیگر بهترین فیلم‌های فرانسوی هستند.

شما هم اگر فیلمی می‌شناسید که فکر می‌کنید می‌تواند نام آن در این فهرست باشد، لطفاً آن را به ما و کاربران معرفی کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم‌های سینمای آلمان

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا