هنرهنر هفتم

بهترین فیلم‌های سه‌گانه تاریخ | از پدرخوانده تا سه‌گانه دلار

فیلم‌های سه‌گانه‌ی زیادی در طی تاریخ سینما ساخته نشده‌اند، با این حال در میان همین فیلم‌های سه‌گانه‌ی اندک می‌توان فیلم‌های خوب و محبوبی پیدا کرد. سه‌گانه‌ها ممکن است از همان ابتدا به‌عنوان سه‌گانه ساخته نشده باشند، بلکه کارگردان یا تهیه‌کننده چون دیده‌اند که فیلم‌شان بسیار فروش داشته و محبوب شده تصمیم می‌گیرند که قسمت دوم و قسمت سوم آن را هم بسازند، هرچند که برخی سه‌گانه‌ها هستند که از همان ابتدا با نیت سه‌گانه ساخته می‌شود. در ادامه‌ی این نوشتار بهترین فیلم‌های سه‌گانه معرفی می‌شوند. فکر می‌کنم این فیلم‌ها لیاقت آن که نام‌شان را بهترین فیلم های سه گانه تاریخ سینما بگذاریم دارند.

بهترین فیلم‌های سه‌گانه تاریخ

نکته: فهرست فیلم‌های زیر به‌ترتیب بدتری یا بهتری نیست، این‌که از میان این فیلم‌ها کدام‌یک از همه بهتر اند و باید رتبه‌ی اول و دوم و … را داشته باشند را شما باید انتخاب کنید:

۱- سه‌گانه پدرخوانده

بهترین فیلم‌های سه‌گانه تاریخ

فیلم‌پدرخوانده ۱ از محبوب‌ترین فیلم‌های تاریخ سینماست. این فیلم در اوایل دهه‌ی ۷۰ میلادی، در سال ۱۹۷۲، اکران شد و از همان روزهای اول نشان داد که قرار است فیلمی ماندگار در تاریخ سینما شود و همینطور هم شد. در حال حاضر در بسیاری از فهرست‌هایی که برای بهترین فیلم‌های تاریخ سینما گردآوری می‌شوند، پدرخوانده۱ یا رتبه‌ی ۱ یا رتبه‌ی ۲ فهرست را ازآنِ خود کرده‌است.

پدرخوانده ۲ بعد از پدرخوانده ۱، در سال ۱۹۷۴، اکران شد و آن هم توانست فروش خوبی را تجربه کند و به دنیای بهترین فیلم‌های تاریخ سینما راه یابد، اما پدرخوانده ۳ در اوایل دهه‌ی ۹۰ اکران شد و نتوانست آن موفقیتی که پدرخوانده‌های ۱ و ۲ تجربه کردند را تجربه کند. در کل فرانسیس فورد کوپولا، کارگردان این سه‌گانه، بعد از دهه‌ی ۷۰ و پس از ساختن فیلم‌های شاهکاری همچون پدرخوانده‌های ۱ و ۲، مکالمه و اینک آخرالزمان نتوانست شاهکاری دیگر بسازد.

بیشتر بخوانید
گوش لیلا حاتمی در جشنواره فیلم فجر مسئله‌ساز شد!

نقش‌آفرینی‌های ماندگار مارلون براندو، آل‌پاچینو و رابرت دنیرو از نکات مثبت سه‌گانه‌ی پدرخوانده هستند.

۲- سه‌گانه شوالیه تاریکی

بهترین فیلم‌های سه‌گانه تاریخ

سه‌گانه شوالیه تاریکی از مشهورترین فیلم‌های سه‌گانه تاریخ است. شخصیت جوکر که در فیلم میانی این سه گانه، یعنی شوالیه تاریکی، حضور دارد و نقش‌آفرینی می‌کند از ماندگارترین شخصیت‌های تاریخ سینماست و بسیار محبوب است. سه‌گانه شوالیه تاریکی ابتدا با فیلم «بتمن آغاز می‌کند» شروع شد، آن هم از سال ۲۰۰۵. کریستوفر نولان، کارگردان این سه‌گانه، در زمان اکران نخستین فیلم از این تریلوژی فقط ۳۵ سال سن داشت. بتمن آغاز می‌کند توانست هم نظر مثبت منتقدین و هم نظر مثبت مخاطبین را جلب کند.

فیلم دوم این تریلوژی، یعنی شوالیه تاریکی، از همه موفق‌تر بود و بسیار راضی‌کننده نشان داد. برخلاف پدرخوانده که نسخه‌ی سوم فیلم نتوانست موفق شود، نسخه‌ی سوم سه‌گانه‌ی شوالیه تاریکی، با نام شوالیه تاریکی برمی‌خیزد، نیز موفق ظاهر شد و خلاصه این سه‌گانه یکی از بهترین فیلم‌های سه‌گانه تاریخ است.

کریستین بیل در هرسه‌ی فیلم‌های سه‌گانه‌ی شوالیه تاریکی نقش‌آفرینی کرده و بسیار خوب ظاهر شده‌است.

۳- سه‌گانه ارباب حلقه‌ها

بهترین سه‌گانه‌های تاریخ سینما

فیلم‌ سه‌گانه ارباب حلقه‌ها حتی اگر نپذیریم از بهترین فیلم‌های سه‌گانه تاریخ است، باید این نکته را به‌تمامی بپذیریم که از معروف‌ترین فیلم‌های سه‌گانه تاریخ سینما است. سه‌‌گانه ارباب حلقه‌ها بر اساس رمان ساخته شده و رمان آن هم به زبان فارسی در دسترس است، اما شاید از معدود فیلم‌هایی باشد که از روی کتاب ساخته شده‌اند، اما فیلم از کتاب بهترشده است.

ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه، ارباب حلقه‌ها: دو برج و ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه فیلم‌های این سه‌گانه هستند. جالب آن که فیلم سوم این سه‌گانه، یعنی فیلم ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه، برای دریافت جایزه اسکار نامزد ۱۱ جایزه شد و توانست هر ۱۱ جایزه را دریافت کند.

بیشتر بخوانید
15 تا از بهترین فیلم‌های هیچکاک بر طبق نمرات IMDB

پیتر جکسون هرسه‌ی این فیلم‌ها را کارگردانی کرده و برای فیلم سوم یعنی بازگشت پادشاه برنده‌ی جایزه‌ی اسکار بهترین کارگردانی شده‌است.

۴- سه‌گانه رنگ‌ها

بهترین فیلم‌های سه‌گانه تاریخ

سه‌گانه رنگ‌ها یا «سه رنگ» سه فیلم از کریشتف کیشلوفسکی هستند، با نام‌های آبی، سفید و قرمز. آبی محصول سال ۱۹۹۳ و دو فیلم دیگر محصول سال ۱۹۹۴ هستند. این رنگ‌ها برگرفته از رنگ‌های پرچم فرانسه اند و هر یک موضوعی خاص را به چالش می‌کشند: استقلال، برابری و برادری [اتحاد]. فیلم قرمز، یعنی فیلم سوم و آخر این سه‌گانه از همه بهتر و مشهورتر است.

۵- سه‌گانه جنگ ستارگان

سه گانه جنگ ستارگان

چند سه‌گانه از جنگ ستارگان ساخته شده‌اند، اما فکر می‌کنم سه‌گانه جنگ ستارگان اصلی که بعدها نسخه‌های دیگر از روی آن ساخته شدند از همه بهتر است. سه‌گانه‌ی اصلی در سال‌های ۱۹۷۷، ۱۹۸۰ و ۱۹۸۳ ساخته و اکران شده‌اند. کارگردان آن‌ها جورج لوکاس است. امیدی تازه، امپراتوری ضربه می‌زند و بازگشت جدای نام فیلم‌های این سه گانه اند.

بعدها در اوایل هزاره‌ی سوم سه فیلم دیگر نیز با عنوان سه‌گانه جنگ ستارگان ساخته شدند. در سال‌های ۲۰۱۷، ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ نیز سه‌گانه‌ای دیگر ساخته شد، اما همانطور که گفتم سه‌گانه‌ی اصلی از همه بهتر است. داستان فیلم علمی‌تخیلی است و در کهکشانی ناشناس اتفاق می‌افتد. اگر به دنیای فیلم‌های جالب و علمی‌تخیلی علاقه دارید، حتماً باید این سه گانه را ببینید.

۶- سه‌گانه دلار

سه گانه دلار

از هر مخاطب و منتقد سینمای وسترن اگر بخواهید بهترین فیلم‌های وسترن اسپاگتی را معرفی کند، بدون‌شک به سه گانه دلار اشاره خواهد کرد. سه‌گانه دلار با فیلم «به‌خاطر یک مشت دلار» آغاز شد. پس از موفقیتی که این فیلم کسب کرد، فیلم‌های بعدی یعنی به خاطر چند دلار بیشتر و همچنین خوب، بد زشت نیز ساخته شدند. به‌خاطر یک مشت دلار محصول سال ۱۹۶۴، به خاطر چند دلار بیشتر محصول سال ۱۹۶۵ و فیلم خوب، بد، زشت محصول سال ۱۹۶۶ است. کلینت ایستوود و لی وان کلیف مشهورترین بازیگران این سه‌گانه هستند.

بیشتر بخوانید
سریال آقازاده | سریالی با هزار و یک ماجرای ریز و درشت

خود ایستوود بعدها در دهه‌ی ۹۰ ریسک کرد و فیلمی در ژانر وسترن با نام «نابخشوده» ساخت که البته ریسک او گرفت و فیلم توانست موفق شود. ریسک از این بابت که در دهه‌ی ۹۰ گمان نمی‌رفت کسی دیگر به فیلم‌های وسترن علاقه داشته باشد!

فیلم به خاطر یک مشت دلار و خوب، بد زشت را حتماً ببینید. این فیلم‌ها سال‌ها پیش به فارسی هم دوبله شده‌اند.

سخن آخر

شما چه فکر می‌کنید؟ کدام سه‌گانه‌ جز این سه‌گانه‌ها می‌توانست در فهرست بهترین فیلم‌های سه‌گانه تاریخ جای گیرد؟ آن را به ما و کاربران معرفی کنید.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

8 + 6 =

دکمه بازگشت به بالا