هنرهنر هفتم

۱۰ تا از بهترین فیلم‌های ترسناک تاریخ سینما

در سینما، نقاشی، مجسمه‌سازی، ورزش، کتاب، جاذبه‌های گردشگری و خلاصه بسیاری چیزهای دیگر که نگاه کنید، «تنوع» را خواهید دید. تنوع زیاد در بسیاری از چیزهای موردعلاقه‌ی بشر ناشی از سلیقه‌های مختلف انسان‌هاست. در دنیای سینما برخی فقط فیلم‌های عاشقانه می‌بینند، این در حالی است که برخی دیگر عاشق فیلم‌های اکشن هستند. درعین‌حال عده‌ای هم وجود دارند که به‌شدت به فیلم‌های ترسناک یا فیلم‌های وحشتناک علاقه دارند. خوشبختانه در هر یک از ژانرهای سینما فیلم‌های بسیار خوبی پیدا می‌شوند و بنابراین به هر ژانری که علاقه داشته باشید گزینه‌های زیادی در پیش رو خواهید داشت. این نوشتار به معرفی بهترین فیلم‌های ترسناک تاریخ سینما می‌پردازد. البته که نمی‌توان همه‌ی فیلم‌های ترسناک برتر جهان را ذکر کرد، اما سعی بر آن است که عمده‌ی مشهورترین‌ها و بهترین‌های فیلم‌های وحشتناک ذکر شوند.

بهترین فیلم‌های ترسناک سینما

۱- جن‌گیر [The Exorcist]

The Exorcist

فیلم جن‌گیر یکی از مشهورترین و البته بهترین فیلم‌های ترسناک تاریخ است. نسخه‌ی اول این فیلم در سال ۱۹۷۳ ساخته شد، اما پس از موفقیت چشمگیری که داشت نسخه‌های دیگری هم از آن ساخته شدند، اما فکر می‌کنم همان نسخه‌ی اول بسیار بهتر و تأثیرگذارتر است.

نسخه‌ی ۱۹۷۳ ساخته‌ی ویلیام فریدکین است و بسیار خوش‌ساخت است. ماجرای فیلم جن گیر ماجرای دختربچه‌ای است که توسط نیروهای شیطانی احاطه شده و مادر او از دو کشیش برای بیرون‌راندن این نیروهای شیطانی کمک می‌گیرد. فیلم کشاکش کشیش‌ها و نیروهای درون دختر را نشان می‌دهد.

۲- کشتار با اره‌برقی در تگزاس [The Texas Chainsaw Massacre]

بهترین فیلم‌های ترسناک جهان

کشتار با اره‌برقی در تگزاس در واقع یک مجموعه‌فیلم است و همچون جن‌گیر نسخه‌های متعددی از آن ساخته شده، اما نسخه‌ی ۱۹۷۴ – که در واقع اولین نسخه‌ی فیلم است – می‌تواند بهترین‌شان باشد. خانواده‌ای آدم‌خوار عادت‌شان است که هر کس به نزدیک‌شان می‌آید را بکشند و بخورند. این فیلم روایت گروهی جوان است که به تفریح می‌روند، ولی قربانی این خانواده می‌شوند. شخصیتی که با اره به‌دنبال جوان‌ها می‌کند در طی این ۵ دهه شهرتی جهانی پیدا کرده است.

جالب آن که این فیلم به کارگردانی توبی هوبر با فقط ۳۰۰ هزار دلار ساخته شد، اما بیش از ۳۰ میلیون دلار فروش داشت و سود بسیار خوبی نصیب عوامل فیلم کرد.

بیشتر بخوانید
استودیوی فیلمسازی هالیوود شمال، در لیورپول افتتاح شد

۳- بیگانه [Alien]

بهترین فیلم‌های ترسناک سینما

بیگانه محصول سال ۱۹۷۹ یکی دیگر از بهترین فیلم‌های ترسناک تاریخ است و بدون‌شک ارزش آن را دارد که حتی دو بار به تماشای آن مشغول شوید. بیگانه هم همچون جن‌گیر و کشتار با اره‌برقی در تگزاس ازآن‌جا که فروش خوبی را تجربه کرد، چند بار تکرار شد و چند سری دیگر برای آن ساخته شد.

این فیلم مقداری تخیلی هم هست، چراکه موجودی فضایی سفینه‌ای که در حال بازگشت به زمین است را گیر می‌اندازد! بیگانه را ریدلی اسکات، کارگردان مشهور هالیوود، کارگردانی کرده و سناریوی آن را دان اوبانون نوشته است.

۴- سکوت بره‌ها [The Silence of the Lambs]

بهترین فیلم‌های ترسناک

هرسه‌ی فیلم‌های قبلی مربوط به دهه‌ی ۷۰ میلادی بودند، اما فیلم چهارم فهرست ما در مورد بهترین فیلم‌های وحشتناک تاریخ فیلمی مربوط به دهه‌ی ۹۰ میلادی است. سکوت بره‌ها از معروف‌ترین فیلم‌های ترسناک جهان است و هنوز هم پس از حدود ۲۵ سال از زمان ساخت‌اش محبوب است، خصوصاً در میان جوانان.

سکوت بره‌ها از فیلم‌هایی که در بالا نام برده شدند عمیق‌تر است و نیاز به دقت بیشتری دارد. در واقع این فیلم هم ترسناک است و هم آن که از جمله فیلم‌های روان‌شناختی محسوب می‌شود.

جودی فاستر در این فیلم مأمور می‌شود که به زندان برود و با شخصی به نام هانیبال لکتر با بازی آنتونی هاپکینز برای گرفتن اطلاعاتی در مورد بیل بوفالو – که یکی از قاتلین حرفه‌ای است – صحبت کند. خود هانیبال لکتر هم از قاتل‌های زنجیره‌ای و ترسناک گذشته است، اما درعین‌حال بسیار باهوش است. کشاکش او با پلیس داستانی جالب و دیدنی فراهم کرده است.

پیشنهاد می‌شود حتماً فیلم سکوت بره‌ها را ببینید. این فیلم را جاناتان دمی کارگردانی کرده و به خاطر کارگردانی فیلم جایزه‌ی اسکار برده است.

۵- یک مکان ساکت [A Quiet Place]

بهترین فیلم‌های ترسناک

یک مکان ساکت از جدیدترین فیلم‌های ترسناک است و سال ۲۰۱۸ ساخته شده. این فیلم را جان کرانزیسکیِ جوان کارگردانی کرده و البته سناریوی فیلم هم کار خود اوست. یک مکان ساکت – که با نام مکان آرام هم شناخته می‌شود – داستان هیولاهایی است که زمین را به تصرف خود درآورده‌اند و به صدا بسیار حساس اند. هر بار که صدایی می‌شوند مسبب صدا را زنده نمی‌گذارند. این ماجرا موجب می‌شود که انسان‌ها برای انجام‌دادن کارهای‌شان مجبور به رعایت سکوت باشند.

بیشتر بخوانید
18 تا از بهترین و معروف‌ترین جملات شازده کوچولو + شماره‌ی صفحه

تلاش انسان‌ها برای رعایت سکوت، هیجانی عالی به فیلم بخشیده. پیشنهاد می‌کنم آن را حتماً ببینید.

۶- روانی [Psycho]

فیلم روانی 1960

روانی از بهترین فیلم‌های هیچکاک و از مشهورترین فیلم‌های ترسناک تاریخ سینما است. این فیلم را هیچکاک در سال ۱۹۶۰ ساخت و درآمد خوبی را برای او به همراه داشت.

فیلم‌نامه‌ی روانی برگرفته از رمانی با همین نام اثر رابرت بلاک است و هیچکاک به‌شکلی استادانه آن را به فیلم تبدیل کرده‌است. این فیلم روایت‌گر زنی است که با انگیزه‌ی ازدواج با معشوق‌اش، پول‌های کارفرما را می‌دزدد و از شهر خارج می‌شود. در خارج از شهر در هتلی اقامت می‌کند، هتلی که فردی با نام نورمن بیتس آن را اداره می‌کند.

نورمن برای زن تعریف می‌کند که با مادر روانی‌اش در همان نزدیکی زندگی می‌کند. شب اما مادر نورمن به سراغ زن می‌رود و … .

۷- احضار [The Conjuring]

The Conjuring

فیلم احضار در واقع یک مجموعه‌فیلم است: احضار یک، احضار دو و احضار سه. هر سه فیلم ترسناک هستند و تا حد زیادی می‌توانند رضایت کسانی که به فیلم‌های ترسناک علاقه دارند را جلب کنند.

هر سه‌ی این فیلم‌ها حول ماجراهایی هستند که دو متخصص مسائل ناشناخته با آن‌ها سر می‌کنند. احضار یک در مورد خانه‌ای مرموز است. از همان ابتدا که خانواده‌ی پرون به خانه‌ی جدید اسباب‌کشی می‌کنند، می‌فهمیم که قرار است در این خانه اتفاقاتی بیفتد. مادر خانواده در همان روزهای نخست می‌فهمد که این خانه ماجراهایی دارد و برای آن که از آن سردر آورد دو مأمور متخصص در مسائل مبهم را استخدام می‌کند.

بسیاری بر این نظر هستند که احضار ترسناک‌ترین فیلم تاریخ سینما است. جیمز وان این فیلم را کارگردانی کرده است، همان کسی که مینی‌سریال اره را نخستین بار استارت زد. مینی‌سریال اره از بهترین سریال‌های ترسناک تاریخ است.

۸-  آنابل [Anabell 1]

anabell 1

آنابل یکی دیگر از بهترین فیلم‌های ترسناک سینماست. جالب آن که جیمز وان – کارگردان فیلم احضار – هم در این فیلم نقش دارد و تهیه‌کنندگی فیلم را بر عهده گرفته است. البته گفته می‌شود آنابل به‌نوعی زمینه‌ای برای فیلم احضار است. در فیلم احضار یک هم عروسک معروف آنابل را می‌توان دید.

بیشتر بخوانید
بازیگر فیلم جدایی نادر از سیمین درگذشت

فیلم آنابل از نسخه‌ای دیگر با نام فیلم آنابل ۲ هم برخوردار است. هر دوی این فیلم‌ها لیاقت آن که نام‌شان در فهرست بهترین فیلم‌های ترسناک تاریخ سینما وجود داشته باشد را دارند.

جان آر. لئونتی این فیلم را ساخته و برای ساخت آن فقط ۶.۷ میلیون دلار به کار برده، این در حالی است که فروش فیلم بیش از ۲۵۰ میلیون دلار بوده‌است و بنابراین از آن می‌توان به‌عنوان یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های ترسناک سینما نام برد.

۹- درخشش [The Shining]

بهترین فیلم‌های ترسناک جهان

درخشش یا تلألؤ یکی از بهترین فیلم‌های کارگردان مشهور هالیوود یعنی استنلی کوبریک است. کوبریک این فیلم را در سال ۱۹۸۰ بر پایه‌ی کتابی از استیفن کینگ ساخت، ولی هنوز هم پس از گذر ۴۰ سال از بهترین فیلم‌های ترسناک و البته کلاً از بهترین فیلم‌های تاریخ سینماست.

نویسنده‌ای همراه با همسر و فرزندش برای سرایداری در مدرسه‌ای بزرگ اقامت می‌کنند، اما این مدرسه ماجراهای زیادی برای آن‌ها به همراه دارد. بازی جک نیکلسون در این فیلم بسیار قابل‌توجه است.

۱۰- برو بیرون [Get Out]

Get Out

برو بیرون محصول سال ۲۰۱۷ است و به‌عنوان فیلمی ترسناک توانسته نظر بسیاری از منتقدین را جلب کند. این فیلم روایت جوان سیاه‌پوستی است که با دختری در رابطه به سر می‌برد. والدین دختر از پسر می‌خواهند که برای یک دیدار به نزد آن‌ها در یک روستا برود. با رفتن مرد سیاه‌پوست به روستا، ماجراهایی عجیب برای او اتفاق می‌افتند.

فیلم برو بیرون افزون بر آن که فیلمی ترسناک است به انتقاد از وضعیت نژادپرستی در آمریکا می‌پردازد، وضعیتی که در طی آن همواره سیاه‌پوست‌ها موجوداتی پست تلقی می‌شوند.

این فیلم در چهار رشته نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار شد، اما فقط جایزه‌ی اسکار بهترین فیلمنامه را دریافت کرد.

سخن آخر

۱۰ تا از بهترین فیلم‌های ترسناک تاریخ را با هم مرور کردیم، اما قطعاً جز این موارد باز هم فیلم‌هایی هستند که می‌توانند در این فهرست جای گیرند. فکر می‌کنید جای کدام فیلم‌ها در این فهرست خالی است؟

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

پنج − سه =

دکمه بازگشت به بالا