هنرهنر هفتم

بهترین فیلم‌های آکیرا کوروساوا بر طبق نمرات IMDB

آکیرا کوروساوا از مهم‌ترین کارگردانان جهان و شاید بهترین کارگردان تاریخ سینمای ژاپن بود. همو بود که با ساخت شاهکارهایی در شرق دور موجبات تأثیرپذیری سینماگران غرب از سینماگران شرق را فراهم آورد. کوروساوا بیش از ۵۰ سال فعالیت کرد و حدود ۳۰ فیلم ساخت – فیلم‌هایی که برخی‌شان در زمره‌ی ماندگارترین فیلم‌های تاریخ سینما قرار دارند. کوروسوا در سال ۱۹۱۰ در توکیو به دنیا آمد و در اواخر قرن بیستم – در ۸۸ سالگی – درگذشت. نخستین فیلم او در ۳۳ سالگی و آخرین فیلم‌اش در ۸۳ سالگی ساخته شد. از میان بیش از ۳۰ فیلم کوروساوا برخی نسبت به دیگران بیشتر دیده شدند و بیشتر مورد پسند قرار گرفتند. این نوشتار روی معرفی بهترین فیلم‌های آکیرا کوروساوا بر طبق نمراتی که از IMDB دریافت کرده‌اند تمرکز دارد. با هم در ادامه خواهیم دید که بهترین و محبوب‌ترین فیلم‌های این کارگردان ژاپنی کدام فیلم‌ها هستند.

بهترین فیلم‌های آکیرا کوروساوا

نمره‌ی IMDB فیلم‌ها در کنار نام فیلم‌ها در [] آورده می‌شود:

۱۰- سگ ولگرد [۷.۹]

فیلم سگ ولگرد – ۱۹۴۹

سگ ولگرد [Stray Dog] محصول سال ۱۹۴۹ است، یعنی قبل از آن‌که کوروسوا به‌واسطه‌ی ساخت فیلم راشومون شهرتی جهانی برای خود کسب کند. در سگ ولگرد دو تا از رفیقانِ صمیمی کوروسوا که در چند فیلم او بازی کردند، یعنی توشیرو میفونه و تاکاشی شیمورا، نقش‌آفرینی کردند. سگ ولگرد روایت‌گر قصه‌ی کارآگاهی تازه‌کار است که در اوج گرمای تابستان و در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم به‌دنبال پیگیری اسلحه‌ی دزدیده‌شده‌اش است. پیگیری‌های او نشان می‌دهند که اسلحه‌اش به‌تازگی در یک جنایت به کار گرفته شده و به این ترتیب او بیش از پیش ردپای اسلحه‌ی به‌سرقت‌رفته‌اش را پیگیری می‌کند.

  • سگ ولگرد در IMDB از ۱۴ هزار و ۶۱۸ رأی، به‌طور میانگین نمره‌ی ۷.۹ را دریافت کرده است.

۹- آدم بد راحت می‌خوابد [۸.۰]

بهترین فیلم‌های آکیرا کوروساوا
آدم بد راحت می‌خوابد – ۱۹۶۰

آدم بد راحت می‌خوابد [The Bad Sleep Well] فیلمی ۱۵۱ دقیقه‌ای از کوروساوا و محصول سال ۱۹۶۰ است. هیدئو اوگونی همچون چند فیلم دیگر کوروساوا از جمله زیستن، هفت سامورایی و سریر خون با کوروساوا برای نوشتن سناریوی این فیلم همکاری کرده است. توشیرو میفونه نقش اول این فیلم را بر عهده دارد. او فروشنده است و برای انتقام قتل پدرش با دختر یک تاجر ازدواج می‌کند. رگه‌هایی از نمایشنامه‌ی هملتِ شکسپیر در این فیلم دیده می‌شوند. احتمالاً می‌دانید که کوروساوا بسیار به شکسپیر و نمایشنامه‌های‌اش علاقه داشت و حتی سریر خون را مستقیم از روی نمایشنامه‌ی مکبث و آشوب را از روی شاه‌لیرِ شکسپیر ساخت. فیلم آدم بد راحت می‌خوابد همچنین به‌وضوح نکات منفی و به‌نوعی فساد تجاری در ژاپنِ قبل از جنگ‌جهانی دوم را نشان می‌دهد.

  • فیلم آدم بد راحت می‌خوابد در IMDB از ۱۰ هزار و ۴۹۳ رأی، به‌طور میانگین نمره‌ی ۸.۰ را دریافت کرده است.
بیشتر بخوانید
بازگشت فرندز | ویژه برنامه فرندز این هفته از شبکه HBO Max پخش می‌شود.

۸- کاگه‌موشا [۸.۰]

کاگه موشا
کاگه‌موشا – ۱۹۸۰

کوروساوا در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ بسیار کم‌کار بود. او در دهه‌ی ۸۰ فقط دو فیلم و در دهه‌ی ۹۰ که آخرین دهه‌ی زندگی‌اش بود، فقط ۳ فیلم ساخت. دهه‌ی ۸۰ زمان ساخت دو فیلم بود، یکی فیلم کاگه‌موشا [Kagemusha] و دیگری فیلم آشوب که البته خوشبختانه هر دوی این فیلم‌ها از بهترین فیلم‌های آکیرا کوروساوا هستند. کاگه‌موشا شاهکاری سه‌ساعته است و روایت‌گر ماجرایی‌ست که در قرن شانزدهم اتفاق می‌افتد – روایت مرگ تاکدا شینگن و به‌قدرت‌رسیدن پسر او.

این فیلم حماسی و جنگی در زمان خود پرهزینه‌ترین فیلم سینمای ژاپن بود و نقطه‌ی اوجی برای کوروساوایی شد که در دهه‌ی ۷۰ به‌شدت در دوران افت به سر می‌بُرد.

  • کاگه‌موشا در IMDB از ۳۰ هزار و ۹۴۱ رأی، به‌طور میانگین نمره‌ی ۸.۰ را دریافت کرده است.

۷- سریر خون [۸.۱]

فیلم سریر خون
فیلم سریر خون – ۱۹۵۷

سریر خون [Throne of Blood] یکی دیگر از بهترین فیلم‌های آکیرا کوروساوا و همکاری‌ای دیگر میان او و توشیرو میفونه است. سریر خون کاملاً برگرفته از نمایشنامه‌ی مکبث است. مکبث سرداری جنگجو و وفادار به پادشاه است، اما با تحریک همسرش [لیدی مکبث] پادشاه اسکاتلند را به خانه فرا می‌خوانَد و او را می‌کُشَد تا خود پادشاه شود. چنین اتفاقی می‌افتد، اما این پایانِ ماجرا نیست.

البته کوروساوا این فیلم را با تِمِ ژاپنی ساخته است. جز سریر خون، در سینمای جهان چندین فیلم سینمایی به‌طور مستقیم با اقتباس از مکبث ساخته شده‌اند. یکی از بهترینِ این فیلم‌ها، به‌جز سریر خون، فیلم مکبث ساخته‌ی رومن پولانسکی است.

  • فیلم سریر خون در IMDB از ۴۴ هزار و ۱۱۹ رأی، به‌طور میانگین نمره‌ی ۸.۱ را دریافت کرده است.

۶- یوجیمبو [۸.۲]

بهترین فیلم‌های آکیرا کوروساوا
یوجیمبو – ۱۹۶۱

یوجیبمو [Yojimbo] یکی دیگر از بهترین فیلم‌های آکیرا کوروساوا است. مشهور است که سرجیو لئونه شاهکارش یعنی به‌خاطر یک مشت دلار را بر اساس این فیلم کوروساوا ساخته است. در این فیلم نیز توشیرو میفونه نقش اول را ایفا می‌کند. یوجیمبو، محصول سال ۱۹۶۱، قصه‌ی یک رونین [یکی از انواع سامورایی ژاپنی که استادی ندارد] است. در دهه‌ی ۱۸۶۰، این رونین وارد یک شهر می‌شود و می‌بیند که شهر توسط دو دسته جنایتکار به دو قسمت تقسیم شده است. فساد در شهر به‌وفور یافت می‌شود و حتی کلانتر نیز کاری نمی‌کند. رونین تصمیم می‌گیرد شهر را اصلاح کند یا به‌عبارتی عدالت را در شهر بیدار کند و فساد و پلیدی را از شهر خارج سازد. فیلم ماجرای عملی‌شدن این تصمیم رونین است.

  • یوجیمبو در IMDB از ۱۰۶ هزار و ۳۰۹ رأی، به‌طور میانگین نمره‌ی خوب ۸.۲ را دریافت کرده‌است.
بیشتر بخوانید
مرد در سایه جشنواره فجر و تصمیم گیرنده نهایی سینمای دولت روحانی

۵- ایکیرو [۸.۲]

بهترین فیلم‌های آکیرا کوروساوا
ایکیرو – ۱۹۵۲

ایکیرو [Ikiro] یا زیستن یکی دیگر از بهترین فیلم‌های آکیرا کوروساوا است. این فیلم از فیلم‌های فلسفی کوروساوا است و روایت‌گر قصه‌ی مردی است که در سال‌های پایانی کارمندی‌اش درمی‌یابد که به‌زودی قرار است بمیرد. برخورد او با مرگ قریب‌الوقوع، مسئله‌ی سترگ معنی زندگی را در ذهن او زنده می‌کند.

نقش اول فیلم که البته بار اصلی فیلم بر دوش اوست بر عهده‌ی تاکاشی شیموراست. فیلم محصول سال ۱۹۵۲ – یعنی یک سال پس از اکران راشومون – است و گفته می‌شود کوروساوا سناریوی آن را با اقتباس از داستان مرگ ایوان ایلیچ نوشته است.

  • ایکیرو در IMDB از ۶۴ هزار و ۵۵۹ رأی، به‌طور میانگین نمره‌ی ۸.۲ را دریافت کرده است.

۴- آشوب [۸.۲]

بهترین فیلم‌های آکیرا کوروساوا
آشوب – ۱۹۸۵

آشوب [Ran] محصول سال ۱۹۸۵ و از آخرین فیلم‌های آکیرا کوروساوا است. نقش اول این فیلم بر عهده‌ی تاتسویا ناکادای است، کسی‌که جز آشوب در فیلم‌های بهشت و جهنم، یوجیمبو و کاگه‌موشا نیز با کوروساوا همکاری داشت. آشوب اقتباسی سینمایی از نمایشنامه‌ی فوق‎العاده‌ی شاه‌لیرِ شکسپیر است. داستان فیلم داستان شاهی است که می‌خواهد در آخر عمر خود قدرت‌اش را به فرزندان‌اش واگذار یا در واقع تقسیم کند، اما شخصیت پلید فرزندان او موجبات ماجراهایی تازه را فراهم می‌آورد.

  • فیلم آشوب در imdb از ۱۰۷ هزار و ۶۶۱ رأی، نمره‌ی ۸.۲ را به طور میانگین دریافت کرده است.

۳- راشومون [۸.۲]

بهترین فیلم‌های آکیرا کوروساوا
راشومون – ۱۹۵۱

از میان فیلم‌هایی که در این فهرست با عنوان بهترین فیلم‌های آکیرا کوروسوا معرفی کردیم، فقط فیلم سگ ولگرد است که قبل از راشومون [Rashomon] ساخته شده، باقی فیلم‌ها پس از اکران راشومون ساخته و اکران شده‌اند، یعنی بعد از سال ۱۹۵۱.

سال ۱۹۵۱، نقطه‌ی عطفی در دوران فیلم‌سازی کوروسوا بود. او تا پیش از ساخت و اکران راشومون در این سال، در سطح سینمای جهانی چندان شناخته‌شده نبود، حتی می‌توان گفت که سینمای ژاپن چندان شناخته‌شده نبود. بعد از راشومون و بازخوردهای مثبتی که این فیلم دریافت کرد سینمای ژاپن و خصوصاً کوروساوا به‌شدت مشهور شدند و دیگر کارهای‌شان به شدت دنبال شد.

راشومون برگرفته از داستان کوتاهی از ریونوسوکه آکوتاگاوا است. در این فیلم یک قتل اتفاق می‌افتد، اما شاهدان قتل هر یک به‌نحوی آن ماجرا را تعریف می‌کنند، هریک بر حسب دیدگاه خود. این‌که کدام‌یک حقیقت را می‌گویند پرسشی است که باید خود شما پس از تماشای فیلم به پاسخ آن برسید.

  • فیلم راشومون در IMDB از ۱۴۶ هزار و ۷۶۰ رأی، به‌طور میانگین نمره‌ی ۸.۲ را دریافت کرده است.
بیشتر بخوانید
گوش لیلا حاتمی در جشنواره فیلم فجر مسئله‌ساز شد!

۲- بهشت و جهنم [۸.۴]

High and Low
بهشت و جهنم ۱۹۶۳

بهشت و جهنم که با نام بالا و پایین [High and Low] نیز شناخته می‌شود از دیگر فیلم‌های برتر آکیرا کوروساوا است. این فیلم در سال ۱۹۶۳ اکران شده و توشیرو میفونه نقش اول آن را ایفا کرده است. بهشت و جهنم روایت‌گر یک روایت اخلاقی است. توشیرو میفونه سهامدار کارخانه‌ی تولید کفش است، ولی با شرکای خود اختلافاتی دارد. روزی یک آدم‌ربا با او تماس می‌گیرد و می‌گوید پسرش را ربوده و برای آزادسازی پسرش باید مقداری پول پرداخت کند. میفونه تصمیم می‌گیرد که این پول را پرداخت کند، اما به‌یک‌باره می‌فهمد که آن کسی که به گروگان گرفته شده نه پسر او بلکه پسر راننده‌اش است. این‌جاست که میفونه درمی‌ماند که آیا پول را به گروگان‌گیر بدهد یا نه.

  • بهشت و جهنم در imdb از ۳۰ هزار و ۲۵۸ رأی، نمره‌ی بسیار خوب ۸.۴ را دریافت کرده است.

۱- هفت سامورایی [۸.۶]

هفت سامورایی
هفت سامورایی – ۱۹۵۴

هفت سامورایی بر طبق نمرات imdb بهترین فیلم کوروساوا است، هرچند که به نظر نگارنده‌ی این سطور، بهترین فیلم کوروساوا فیلم راشومون است، اما خب قرار است فهرست ما بر پایه‌ی نمرات imdb باشد.

هفت سامورایی مربوط به سال ۱۹۵۴ است، یعنی همان دهه‌ای که کوروساوا و توشیرو میفونه در اوج موفقیت بودند. هفت سامورایی روایت‌گر یک دهکده‌ی فقیر است که مردم‌اش هر بار مورد هجوم راهزنان قرار می‌گیرند. مردمِ به‌ستوه‌آمده‌ی این دهکده تصمیم می‌گیرند که به این ماجرا پایان بخشند، از این رو هفت سامورایی را در ازای دادنِ نان استخدام می‌کنند تا با این راهزنان بجنگند و کاری کنند که دهکده‌ی آن‌ها دیگر مورد هجوم راهزن‌ها قرار نگیرد. افزون بر توشیرو میفونه، تاکاشی شیمورا هم در این فیلم نقش‌آفرینی کرده است.

  • فیلم هفت سامورایی در imdb از ۳۰۵ هزار و ۴۸۰ رأی، نمره‌ی عالی ۸.۶ را دریافت کرده است.

سخن آخر

از آن‌جا که قرار بود پایه‌ی فهرست ما در مورد بهترین فیلم‌های کوروساوا نمرات آن‌ها در imdb باشد، نامی از فیلم‌های ریش‌قرمز یا ابله که فکر می‌کنم از بهترین فیلم‌های آکیرا کوروساوا هستند نیامد.

از شما دعوت می‌کنم در همین راستا نوشتار مربوط به بهترین فیلم‌های بونگ‌جون‌هو را مطالعه بفرمایید.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سیزده − 12 =

دکمه بازگشت به بالا