هنرهنر هفتم

۱۰ تا از بهترین فیلم‌های آل پاچینو بر طبق نمرات imdb

فیلم‌های آل پاچینو طرفدارانِ زیادی دارند، زیرا او یکی از بهترین بازیگران سینما در تمامی ادوار است و در هر فیلمی که نقش‌آفرینی می‌کند کلاس آن فیلم را بالا می‌برد. آل پاچینو برنده‌ی یک جایزه اسکار شده و توانسته  هفت‌بار نامزدی اسکار برای خاطره‌انگیزترین نقش‌های سینما از جمله مایکل‌کورلئونه، تونی‌مونتانا، فرانک‌سرپیکو، کارلیتو‌بریگانت و بسیاری از نقش‌های ماندگارِ دیگر کسب کند شاید وقت آن رسیده‌باشد که ببینیم اهالی‌سینما در مورد بهترین فیلم‌های آل پاچینو چه‌فکر می‌کنند. پس با ما همراه باشید تا ۱۰ مورد از بهترین فیلم‌های آل پاچینو را براساس طبقه‌بندی سایت IMDB باهم بررسی کنیم.

بهترین فیلم‌های آل پاچینو

۱۰- نفوذی [۱۹۹۹]

بهترین فیلم‌های آل پاچینو

در دومین همکاری آل پاچینو و مایکل ‌مان در مقام کارگردانی فیلم نفوذی، آل پاچینو نقش سخت و حساسِ یک روزنامه‌نگار و خبرنگار واقعی را در نقشِ لوول‌برگمان ایفا می‌کند.

فیلمِ نفوذی، داستان یک شیمی‌دانِ باوجدان در نقشِ جفری‌ویگاند با بازی راسل‌کرو را روایت می‌کند که پس از دانستنِ این مسئله که شرکت‌های تولید دخانیات آگاهانه مواد سرطان‌زا را به مردم می‌فروشند، سعی می‌کند پرده از راز آن‌ها بردارد. برگمان تنها کسی‌ است که به او اعتقاد دارد و همرا‌هی‌اش می‌کند، اما باید وی را قانع کند که خطر کرده و همه‌چیز را علنی کند.

نمره: ۷.۸

۹- راه‌ کارلیتو [۱۹۹۳]

بهترین فیلم‌های آل پاچینو
بهترین فیلم‌های آل پاچینو

پس از اولین همکاری موفق آل پاچینو و کارگردان برایان‌دی‌پالما در فیلم تاریخیِ صورت‌زخمی، فیلم راه‌کارلیتو این موفقیت را – حداقل از نظر منتقدین – تکرار کرده‌است.

کارلیتو‌برگمانت، پس از آزادی از زندان تصمیم می‌گیرد که زندگیِ آرامی داشته‌باشد اما ترک عادات گذشته برای‌اش بسیار سخت است و او را به سمت یک زندگی ویران‌گر و پرجنایت در خیابان‌های نیویورک سوق می‌دهد. او هرچه بیش‌تر پیش می‌رود، بازگشتن برای‌اش سخت‌تر می‌شود و در سردرگمی عمیقی فرو می‌رود.

نمره: ۷.۹

۸- روزی روزگاری در هالیوود [۲۰۱۹]

بهترین فیلم‌های آل پاچینو
بهترین فیلم‌های آل پاچینو

آل پاچینو در فیلمِ روزی روزگاری در هالیوود، تنها در چند سکانس به عنوان نقشِ مقابل ریک‌دالتون با بازی لئوناردو‌دی‌کاپریو و در نقشِ ماروین‌شوارتز حضور دارد. این حضور، که به‌عنوان تنها همکاریِ وی با کونتین‌ترانتینو در مقام کارگردانی است به‌قدری خوب از آب در‌آمده‌است که باعث شده، این فیلم جزو ۱۰ تا از برترین فیلم‌های آل پاچینو قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید
محمد اسدی بازیگر تلویزیون و تئاتر درگذشت

علی‌رغم نقشِ نامفهومِ آل پاچینو، این فیلم پرفروش‌ترین فیلمِ افتتاحیه‌ی فیلم‌های ترانتینو تاکنون بوده‌است. مثلاً قسمتی از فیلم که ماروین به ریک اشاره می‌کند که ۱۴ مشت از مک‌کلوزکی خورده‌است. مک‌کلوزکی، نام کاپیتانی است که در فیلم پدرخوانده با مایکل کورلئونه با بازی آل پاچینو مشت‌بازی می‌کند.

نمره: ۷.۹

۷- بوی خوش زن [۱۹۹۲]

بهترین فیلم های آل پاچینو

با وجود این‌که بسیاری از اهالی سینما معتقد اند که آل پاچینو می‌بایست چندین‌بار برنده‌ی جایزه‌ی اسکار می‌شد، او تنها یک‌بار و برای بازی در نقش یک افسر نابینای ارتش آمریکا به‌نام سرهنگ فرانک‌اسلید در فیلم بوی خوش زن، اسکار گرفته‌است.

در فیلم بوی خوشِ زن، هنگامی‌که چارلز سیمس – یک پسرِ دانشجو – با بازیِ کریس‌اودانل، مسئول مراقبت از یک افسر نابینا می‌شود، تصور می‌کند مسئولیت‌اش چیزی شبیه نگهداری از یک بچه باشد، اما در جریان فیلم درس‌های با ارزشی در مورد زندگی و عشق از سرهنگ فرانک‌اسلید با بازی پاچینو می‌آموزد و رابطه‌ی دورازانتظاری از دوستی، عشق، اعتماد، خانواده و روشنگری شکل می‌گیرد.

نمره: ۸.۰

۶- بعدازظهر سگی [۱۹۷۵]

بهترین فیلم‌های آل پاچینو

کارگردان فقید، سیدنی‌لومت برخی از بزرگ‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما را کارگردانی کرده‌است و به‌لطف نقش اندوهناک سانی با بازی آل پاچینو، فیلمِ بعدازظهر سگی قطعاً یکی از این فیلم‌هاست. با توجه به این‌که این فیلم بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده‌است، از جذابیت دوچندانی برخوردار است.

سانی برای تامین هزینه‌های عملِ تغییرجنسیت معشوقه‌ی خود، دست به سرقتِ بانک آن‌هم در روز روشن می‌زند. اما برنامه‌ریزیِ ضعیفِ سرقت، باعث می‌شود مشکلات فراوانی در این راه ایجاد شود و این سرقت به یک گروگان‌گیری تبدیل شده و پایِ رسانه‌ها و پلیسِ آمریکا نیز به این قضیه باز شود.

نمره: ۸.۰

۵- مخمصه [۱۹۹۵]

بهترین فیلم‌های آل پاچینو

در یکی از دیدنی‌ترین صحنه‌های تاریخِ سینما برای اولین‌بار، دو بازیگرِ بزرگِ سینما یعنی آل پاچینو و رابرت‌دنیرو در فیلم مخمصه مقابلِ هم به نقش‌آفرینی می‌پردازند.

بیشتر بخوانید
20 سالگی هری پاتر | بازیگران اصلی بعد از فیلم

در فیلمِ مخمصه، مایک‌مان حماسه‌ای از جرم و جنایت را به تصویر می‌کشد که در آن یک سارقِ حرفه‌ای به‌نامِ نیل‌مک‌کالی با بازیِ رابرت‌دنیرو، در صدد انجام یک سرقت بلندپروازانه از بانک به‌همراه هم‌دستانش است. وینسنت‌هانا با بازیِ آل پاچینو یک کار‌آگاه خصوصی است که به همان اندازه‌ای که مک‌کالی در سرقت از بانک تبحر دارد، در کارش حرفه‌ای است. حال باید دید چه‌کسی اول شانه خالی می‌کند!

نمره: ۸.۲

۴- صورت‌زخمی [۱۹۸۳]

فیلم صورت زخمی

در بین فیلم‌های آل پاچینو، مشهورترین و به‌یادماندنی‌ترین نقشی که ایفا کرده‌است، نقش تونی‌مونتانا در فیلمِ صورت‌زخمی است. تونی‌مونتانا یک تبعیدی فقیر کوبایی در میامی است که برایان‌دی‌پالما در فیلمِ صورت‌زخمی، ماجرای گانگستر شدنش را روایت می‌کند.

شجره‌نامه‌ی فیلم بسیار باشکوه است که در این‌جا از پرداختن به آن صرفنظر می‌شود. فیلم‌نامه‌ی این اثر که توسط الیوراستون نوشته‌شده، برنده جایزه‌ی اسکار شده‌است و کارگردانِ بزرگِ سینما- برایان‌دی‌پالما دراین فیلم، روایت تازه‌ای از یک داستان قدیمی را به تصویر می‌کشد. هر اندازه تونی‌مونتانا قدرتمندتر می‌شود، خودآزاری‌اش هم بیشتر می‌شود تا جایی که حتی خانواده‌ی فداکارش هم نمی‌توانند او را نجات دهند.

نمره: ۸.۳

۳- مرد ایرلندی [۲۰۱۹]

The Irishman

هیچ می‌دانستید تا قبل از فیلمِ مرد‌ایرلندی – در سال ۲۰۱۹ – آل پاچینو با مارتین‌اسکورسیزی همکاری نداشته‌است؟ اولین همکاری پاچینو و مارتین‌اسکورسیزی در فیلم مردایرلندی در ۲۷ نوامبر توسط نت‌فلیکس منتشر شده‌است.

در فیلمِ مرد ایرلندی، آل پاچینو مسئولیت ایفای نقش واقعیِ جیم‌هوفا که یکی از بدنام‌ترین گانگسترهای تاریخ است، را دارد. این فیلم نه‌تنها بازگشتِ اسکورسیزی به ژانرِ جنایی پس از فیلمِ رفتگان است، بلکه رویاروییِ دوباره‌ی دنیرو و پاچینو را پس از فیلمِ مخمصه به تصویر می‌کشد. هم‌چنین جوپشی، پس از سال ۲۰۰۶ و حضور در فیلمِ چوپان‌خوب به کارگردانی رابرت‌دنیرو دوباره به ژانرِ جنایی بازمی‌گردد.

نمره: ۸.۷

۲- پدرخوانده دو [۱۹۷۴]

فیلم پدرخوانده 2

هنوز هم این بحث در محافلِ هنری پابرجاست، که کدام‌یک از دو فیلمِ پدرخوانده۱ یا پدرخوانده۲ بهتر هستند. نظر شما در این مورد چیست؟

بیشتر بخوانید
ابراز دلتنگی بهتاش برای زادگاهش!

طبقه‌بندی سایت IMDB در این مورد می‌تواند ملاکِ عمل باشد. فیلمِ پدرخوانده۲، که در آن آل پاچینو نقش مایکل‌کورلئونه را ایفا می‌کند، در حال‌حاضر به‌عنوان فیلم شماره‌ی ۳ در بین ۲۵۰ فیلم برتر جهان قرار دارد. این فیلم حماسی جنایی به کارگردانیِ فرانسیس‌فوردکاپولا، توانسته‌است ۶ جایزه‌ی اسکار از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای رابرت‌دنیرو، بهترین فیلمنامه‌ی اقتباسی، بهترین امتیاز اصلی و بهترین کارگردانی‌هنری را تصاحب کند. آل پاچینو نیز برای ایفای نقش در این فیلم، نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شده‌است که از دست‌یابی به آن بازمانده‌است.

نمره: ۹.۰

۱-پدرخوانده یک [۱۹۷۲]

پدر خوانده

آل پاچینو افتخار بازی در فیلم‌های شماره ۲ و ۳ لیستِ ۲۵۰ فیلم برتر جهان طبق سایت IMDB را دارد. آیا می‌دانید که فیلمِ صدرنشین این لیست چیست؟ فیلمِ رستگاری شائوشنگ در صدر برترین فیلم‌های تاریخ سینما در imdb قرار دارد، پس از آن فیلم پدرخوانده۱ قرار گرفته که در ۱۱ بخش نامزد دریافتِ جایزه‌ی اسکار شده‌است. این فیلم سه جایزه‌ی اسکار از جمله بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد (مارلون‌براندو) و بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی (ماروپوزو و فرانسیس‌فوردکاپولا) را به خانه برده‌است.‌ آل پاچینو نیز برای ایفای نقشِ مایکل‌کورلئونه در این فیلم، نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد شده‌است که باز هم از دست‌یافتن به آن محروم شده‌است.

نمره: ۹.۲

سخن‌پایانی

در این نوشتار ۱۰ تا از بهترین فیلم‌های آل پاچینو بر اساس رتبه‌بندی آن‌ها در سایت IMDB معرفی شدند. چند مورد از این فیلم‌ها در شمارِ خاطره‌انگیزترین فیلم‌ها برای علاقمندان به هنرهفتم هستند و تماشای چندباره‌ی آن‌ها نیز خالی از لطف نیستند. آل پاچینو بازیگر نام‌آور و پرافتخاری است که شانس ایفای نقش در ۲ فیلم برتر سینمای جهان را داشته‌است. امیدواریم با مطالعه‌ی این نوشتار به دیدن فیلم‌های آل پاچینو و آشنایی بیشتر با او ترغیب شده‌باشید.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم‌های مارلون براندو

منبع: screenrant

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا