هنرهنر هفتم

بهترین بازیگران مرد تاریخ سینما | هنرمندان فراموش‌نشدنی

تاریخ سینما تا دل‌تان خواهد بازیگر خوب دارد، بازیگرانی که توانسته‌اند با نقش‌آفرینی‌های عالی‌شان در بسیاری از موقعیت‌ها نام خود را در تاریخ سینما جاودان کنند. از میان تمامی بازیگران مرد خوب و حرفه‌ای سینما، برخی هستند که هم نظر مثبت منتقدان سینما را همواره کسب کرده‌اند و هم نظر عمده‌ی مخاطبین سینما را. با هم در ادامه نگاهی به ۱۲ تا از بهترین بازیگران مرد تاریخ سینما خواهیم داشت.

بهترین بازیگران مرد سینما

نکته: ترتیب بازیگرانی که در ادامه می‌آیند بر حسب سال تولدشان است. در واقع خیلی دشوار بتوان یکی از این بازیگران را بر دیگری برتر دانست. به‌نوعی بازیگران زیر به‌صورت یک مجموعه، بهترین بازیگران تاریخ سینما هستند:

۱- هامفری بوگارت [Humphrey Bogart]

بهترین بازیگران مرد تاریخ سینما

هامفری بوگارت، متولد سال ۱۸۹۹ و درگذشته‌ی سال ۱۹۵۷، از بهترین بازیگران مرد تاریخ سینما است. بازی شاهکار او در فیلم فراموش‌نشدنی کازابلانکا از بهترین بازی‌های تمام دوران است، آن هم در زمانی که سینما حتی یک‌صدم امکانات فعلی را نداشت.

بوگارت برای بازی در فیلم ملکه‌ی آفریقایی جایزه‌ی اسکار بهترین بازیگر مرد را دریافت کرده‌است. در ضمن از نگاه مؤسسه‌ی فیلم آمریکا، هامفری بوگرات بهترین بازیگر مرد تاریخ سینما است.

از فیلم‌های مشهور هامفری بوگارت می‌توان به فرشتگانی به چهره‌های کثیف، مدرسه‌ی جنایت، کازابلانکا، سراسر شب، خواب ابدی، ملکه‌ی آفریقایی، کنتس پابرهنه، دست چپ خدا و هرچه سخت‌تر زمین می‌خورند اشاره کرد.

۲- کری گرانت [Cary Grant]

بهترین بازیگران مرد تاریخ سینما

کری گرانت از مشهورترین بازیگران مرد تاریخ سینما است. او در نیمه‌ی نخست قرن بیستم از بهترین بازیگران مرد بود و حضورش در هر فیلم می‌توانست فروش بالای آن فیلم را تضمین کند. کری گرانت، متولد ۱۹۰۴ و درگذشته‌ی ۱۹۸۶، فیلم‌های مشهوری بازی کرده که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به فقط فرشتگان بال دارند، زن اسقف، گرفتن یک دزد و شمال از شمال غربی اشاره داشت.

۳- هنری فوندا [Henry Jaynes Fonda]

بهترین بازیگران مرد تاریخ سینما

هنری فوندا، زاده‌ی ۱۹۰۵ و درگذشته‌ی ۱۹۸۲، یکی دیگر از بهترین بازیگران مرد تاریخ سینمای جهان است. هنری فوندا در سال ۱۹۸۲ برای بازی در فیلم روی گلدن پاند برنده‌ی جایزه‌ی اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد، دقیقاً در آخرین سال زندگی‌اش.

فوندا را بسیار ستوده‌اند و بسیاری از منتقدان باور دارند که جزو سه بازیگر برتر تاریخ است. از بهترین و مشهورترین فیلم‌های او می‌توان به خوشه‌های خشم، جنگ و صلح، مرد عوضی، دوازده مرد خشمگین، چگونه غرب تسخیر شد و روزی روزگاری در غرب اشاره داشت.

بیشتر بخوانید
با وین دیزل، ستاره سری فیلم‌های محبوب «سریع و خشن» بیشتر آشنا شوید

۴- لارنس اولیویه [Laurence Olivier]

لارنس اولیویه

لارنس اولیویه یکی دیگر از بهترین بازیگران مرد تاریخ سینما است. او کسی است که درصد عمده‌ای از منتقدان باور دارند که بهترین بازیگر مرد کل سینمای قرن بیستم است. اولولیه، متولد ۱۹۰۷ و درگذشته‌ی ۱۹۸۹، افزون بر آن که جایزه‌ی اسکار بهترین نقش اول مرد را نصیب شده، توانسته برای کارگردانی هم جایزه‌ی اسکار کسب کند.

او در سال ۱۹۴۸ نمایشنامه‌ی هملت اثر شکسپیر را به فیلم تبدیل کرد و همان فیلم توانست جایزه‌ی اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلم را کسب کند. خود اولیویه هم جایزه‌ی اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای بازی در فیلم هملت دریافت کرد.

او ۹ بار نامزد دریافت جایزه‌ی بهترین بازیگر نقش اول مرد شده و از این حیث رکورددار است. از بهترین و مشهورترین فیلم‌هایی که در آن‌ها بازی کرده می‌توان به بلندی‌های بادگیر، ربه‌کا، هملت، شاهزاده و مانکن و ماراتن من اشاره داشت.

۵- جیمز استوارت [James Stewart]

بهترین بازیگران مرد تاریخ سینما

جیمز استوارت، زاده‌ی ۱۹۰۸ و درگذشته‌ی ۱۹۹۷، از دیگر بهترین بازیگران مرد تاریخ سینما است. او از بازیگران خوش‌چهره‌ی سینمای هالیوود به شمار می‌رود و در فیلم‌های مشهور زیادی نقش‌آفرینی کرده‌است. او از آن‌ها بود که هیچ‌زمان کلاس بازیگری نرفته بودند، ولی خود اعتقاد داشت که تا زمانی مردم به او روی خوش نشان دهند بازی خواهد کرد. استوارت آخرین فیلم‌اش را در سال ۱۹۷۷، در سن ۷۰ سالگی، بازی کرد – فیلمی با نام فرودگاه ۷۷.

استوارت در فهرست مؤسسه‌ی فیلم آمریکا رتبه‌ی سوم بهترین بازیگران مرد تاریخ سینما را دارد. او همچنین یک بار برای بازی در فیلم فیلادلفیا، مجصول سال ۱۹۴۰، برنده‌ی جایزه‌ی اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شده‌است.

از مشهورترین فلیم‌های او می‌توان به آقای اسمیت به واشنگتن می‌رود، چه زندگی شگفت‌انگیزی، طناب، هاروی، وینچستر ۷۳، پنجره پشتی و سرگیجه اشاره داشت.

۶- مارلون براندو [Marlon Brando]

مارلون براندو

کم نیستند کسانی که اعتقاد دارند مارلون براندو بهترین بازیگر تمام دوران‌هاست. چه این قضیه درست باشد و چه نه، آن‌چه که بدون‌تردید صحیح است این است که براندو از بهترین بازیگران مرد تاریخ است. نقش‌آفرینی جاویدان او در پدرخوانده‌ی ۱ هیچ‌گاه از یادها نخواهد رفت.

بیشتر بخوانید
توقیف سریال قورباغه و هرآن‌چه باید در این مورد بدانید!

مارلون براندو، متولد زاده‌ی ۱۹۲۴ و درگذشته‌ی سال ۲۰۰۴، توانسته ۸ بار نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار شود و در این بین ۲ این جایزه را برای بازی در فیلم‌های پدرخوانده‌ی ۱ و در بارانداز دریافت کرده‌است. او همچنین دو بار جایزه‌ی گلدن‌گلوب را دریافت کرده.

از بهترین فیلم‌هایی که در آن‌ها نقش‌آفرینی کرده است می‌توان به اتوبوسی به نام هوس، زنده باد زاپاتا، در بارانداز، آمریکایی زشت، پدرخوانده و اینک آخرالزمان اشاره کرد.

۷- کلینت ایستوود [Clint Eastwood]

بهترین بازیگران مرد تاریخ سینما

کلینت ایتسوود، زاده‌ی ۱۹۳۰، یکی از مشهورترین بازیگران و کارگردان‌های تاریخ سینما است. عمده‌ی شهرت او به سبب بازی در سه‌گانه‌ی دلار – با نام‌های یک مشت دلار، به خاطر چند دلار بیشتر و خوب‌بد‌زشت – با کارگردانی سرجیو لئونه است.

او البته کارگردانی هم کرده و به خاطر کارگردانی دو فیلم نابخشوده و دختر میلیون دلاری جایزه‌ی اسکار را هم دریافت کرده است.

۸- داستین هافمن [Dustin Lee Hoffman]

بهترین بازیگران مرد تاریخ سینما

داستین هافمن، متولد ۱۹۳۷، یکی دیگر از بهترین بازیگران مرد تاریخ است. او ۶ بار نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار شده و ۲ بار برنده‌ی آن شده است.

هافمن افزون بر بازیگری، کارگردانی هم کرده است. از مشهورترین فیلم‌های او می‌توان به بزرگ‌مرد کوچک، پاپیون، ماراتن من، کسب و کار خانوادگی، مرد بارانی، قهرمان، شیوع و شهر دیوانه اشاره داشت.

۹- جک نیکلسون [Jack Nicholson]

جک نیکلسون

نهمین فرد از فهرست ما در مورد بهترین بازیگرهای مرد تاریخ سینما، کسی است که ۱۳ بار نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار برای بازیگر نقش اول مرد یا نقش مکمل شده است: جک نیکلسون.

جک نیکلسون، متولد ۱۹۳۷، اوج حرفه‌اش در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ بود، یعنی زمانی که در شاهکارهایی همچون آخرین مأموریت، محله‌ی چینی‌ها، پرواز بر فراز آشیانه‌ی فاخته، آب‌بندی‌های میسوری، آخرین سرمایه‌دار بزرگ، درخشش، رگتایم و بتمن بازی کرد.

نیکلسون از ۱۳ باری که نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار شده، ۳ بار موفق شده که این جایزه را دریافت کند. یک بارِ آن مربوط به بازی در فیلم پرواز بر فراز آشیانه‌ی فاخته یا همان دیوانه از قفس پرید، یک بار برای بازی در فیلم شرایط مهرورزی و یک بار هم برای نقش‌آفرینی در فیلم بهتر از این نمی‌شه.

بیشتر بخوانید
20 تا از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران

۱۰- آل پاچینو [Alfredo James Pacino]

بهترین بازیگران مرد تاریخ سینما

بسیاری عقیده دارند که آل پاچینو بهترین بازیگر تاریخ است. او ۸ بار نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار شده و از بین آن‌ها یک بار این جایزه را برای فیلم بوی خوش زن دریافت کرده است. نقش‌آفرینی فوق‎العاده‌ی او در فیلم پدرخوانده تأثیر بسیار زیادی در محبوب‌شدن این فیلم داشته‌است.

از بهترین و مشهورترین فیلم‌هایی که در آن‌ها نقش‌آفرینی کرده می‌توان به پدرخوانده، سرپیکو، مخمصه، بعدازظهر یک روز سگی، وکیل‌مدافع شیطان، صورت‌زخمی و بوی خوش زن اشاره داشت.

۱۱- رابرت دنیرو [Robert De Niro]

رابرت دنیرو
رابرت دنیرو

رابرت دنیرو، متولد سال ۱۹۴۳، یکی دیگر از بهترین بازیگران مرد تاریخ سینما است. نقش‌آفرینی او در فیلم راننده‌تاکسی اثر مارتین اسکورسیزی هیچ‌گاه از ذهن مخاطبین سینما پاک نخواهد شد.

او چند بار نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار شده و یک بار هم برای بازی در فیلم گاو خشمگین این جایزه را دریافت کرده است.

از بهترین فیلم‌هایی که دنیرو در آن‌ها بازی کرده می‌توان به مامان فشنگی، زاده برای پیروزی، پدرخوانده ۲، راننده‌تاکسی، آخرین سرمایه‌دار بزرگ، شکارچی گوزن، گاو خشمگین، روزی روزگاری در آمریکا، برزیل، بیداری‌ها، مخمصه، دفترچه‌ی امیدبخش و جوکر اشاره داشت.

۱۲- لئوناردو دیکاپریو [Leonardo DiCaprio]

لئوناردو دیکاپریو

دیکاپریو، زاده‌ی ۱۹۴۵، را می‌توان یکی از بهترین بازیگران تاریخ سینما معرفی کرد. چگونه می‌توان کسی که بهترین نقش‌آفرینی‌ها را در فیلم‌هایی ماندگار از جمله تایتانیک، مردی در نقاب آهنی، ساحل، اگه می‌تونی منو بگیر، جزیره‌ی شاتر، تلقین، جنگوی آزادشده، گتسبی بزرگ، گرگ وال‌استریت، بازگشته و روزی روزگاری در هالیوود داشته را یکی از بهترین بازیگران مرد تاریخ ندانست؟

دیکاپریو ۶ بار نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار شده و ۱ بار این جایزه را برای بازی در فیلم بازگشته دریافت کرده است.

سخن آخر

۱۲ تا از بهترین بازیگران تاریخ سینما را در این نوشتار نام بردیم. قطعاً افراد دیگری هم هستند که می‌توانند در این فهرست حضور داشته باشند؟ شما فکر می‌کنید نام کدام بازیگر در این فهرست خالی است؟

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم‌های ترسناک تاریخ سینما

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

‫۷ نظرها

  1. شاید تو تاریخ سینما ۱۵ الی ۲۰ بازیگر مرد فوق العاده وجود داشته باشه ولی به نظر من کلا دو بازیگر مرد تمام عیار تو کل تاریخ سینما هست که مطمئن باشید نه تنها از پس بازی هر نقشی بر میان بلکه به بهترین شکل ممکن انجامش میدن. بازیگران تمام عیار سینما دو جک هستند. جک نیکلسون و جک لمون. اگرچه تو بازی های رسانه ای کمتر اسم این دوتا رو مخصوصا جک لمون رو می شنویم و بیشتر با بازیگرانی مثل آل پاچینو مارلون براندو و رابرت دنیرو آشنا هستیم ولی با مرور بازی های بازیگران خوب سینما به این درک می رسیم که سینما فقط آل پاچینو نیست. گرچه من آل پاچینو رو به شدت قبول دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا