فوتبالیورزشی

بهترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس – از دهه ۵۰ تا دهه ۷۰ [بخش دوم]

در بخش پیشین به بهترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ پرداخته شد و در این نوشتا به بهترین بازیکنان پرسپولیس در دهه ۷۰ خواهم پرداخت.

لینک بخش اول

بهترین بازیکنان پرسپولیس دهه ۷۰

در دهه‌ی ۷۰ پرسپولیس همچنان تیمی قدرت‌مند و مدعی به حساب می‌آمد، اما واقعیت این است که پرسپولیس دهه‌ی ۷۰، خصوصاً نیمه‌ی دوم دهه‌ی ۷۰، آن پرسپولیس طوفانی دهه‌های ۵۰ و ۶۰ نبود. با این حال باز هم بازیکنانی بزرگ در این تیم بازی کردند و افتخار آفریدند از جمله:

۱۸- حمید استیلی

بهترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس دهه 70
بهترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس دهه ۷۰

بسیاری از مردم، حتی غیر فوتبالی‌ها، هر زمان که نام حمید استیلی را می‌شنوند یاد گل تاریخی او به آمریکا در جام جهانی ۹۸ می‌افتند، گلی که از آن با عنوان «گل قرن» یاد می‌شود. اما زدن ضربه‌ی سر و تبدیل‌کردن آن به گل در جام جهانی ۹۸ تنها هنر استیلی نبوده، بلکه او در تیم پرسپولیس نیز روزگار خوبی را سپری کرده است.

استیلی، متولد ۴۹، هافبکی است که عمده‌ی بازی‌های باشگاهی‌اش را برای پرسپولیس انجام داده. استیلی در سال ۷۱ با جدایی از پاس تهران به پرسپولیس پیوست، اما هنوز یک سال در این تیم بازی نکرده بود که به بهمن پیوست. یک سال در بهمن ماند و پس از آن به صورت قرضی به کویت رفت و بازیکن تیم القادسیه شد. ماندگاری‌اش در القادسیه نیز زیاد نبود و باری دیگر به بهمن پیوست. باز هم مدتی کوتاه در بهمن بود و باری دیگر به صورت قرضی و این بار به سنگاپور رفت تا مدتی کوتاه را نیز در باشگاه گیلانگ یونایتد سر کند. پس از آن برای بار چندم به بهمن پیوست و این بار پس از نزدیک به ۲ سال حضور در بهمن در سال ۷۷ راهی پرسپولیس شد. حضور اولیه‌ی استیلی در پرسپولیس یعنی در سال ۱۳۷۱ به سبب آشنایی او با علی پروین و در واقع به سبب دعوتی بود که علی پروین از او کرد. اما چند سال بعد پس از حضور دوباره‌ی استیلی در پرسپولیس باز هم پروین مربی بود و بارها از هافبک مورد علاقه‌ی خود بازی گرفت. استیلی تا ۸۳ در پرسپولیس بود و در آن سال از فوتبال خداحافظی کرد.

۱۹- مهدی مهدوی‌کیا

بهترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس دهه 70
بهترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس دهه ۷۰

اغراق نکرده‌ام اگر مهدوی کیا را به همراه علی کریمی بهترین بازیکنان جوان دهه‌ی ۷۰ پرسپولیس و حتی ایران بدانم. مهدی مهدوی کیا، زاده‌ی ۱۳۵۶، در ۱۸ سالگی اولین بازی خود را برای سرخپوشان پایتخت انجام داد که اتفاقاً یک بازی فوق العاده بود. در بازی با سایپا بود که مهدوی کیا به عنوان یار تعویضی به بازی آمد عالی بازی کرد و نشان داد که فوتبال پرسپولیس و ایران در سال‌های آینده یک سوپراستار را به خود خواهد دید. او که در دوران جوانی سابقه‌ی آقای گلی نیز داشت نیازی به آن نداشت که چند سال بگذرد و تجربه‌ای کسب کند و سپس در پرسپولیس موفق شود، بلکه در همان دورانی که زیر ۲۰ سال سن داشت عالی بازی کرد و توانست سمت راست پرسپولیس را چه برای حمله و چه برای دفاع بیمه کند.

مهدوی‌کیا ۴ سال در پرسپولیس حضور داشت و در ۵۴ بازی برای این تیم به میدان رفت. پس از پرسپولیس با حضوری کوتاه در بوخوم، مهدوی کیا راهی هامبورگ شد و دورانی طلایی را در آن تیم سر کرد. به سبب بازی‌های درخشان‌اش در هامبورگ در سرتاسر آلمان مشهور شد و بعدها در تیم قرن هامبورگ نیز قرار گرفت. همین بازی‌های مهدی مهدوی کیا بودند که در سال ۸۲ توانستند موجب شوند که او به عنوان بهترین بازیکن آسیا انتخاب شود.

بیشتر بخوانید
بایر لورکوزن علاقه‌مند به جذب مهدی قایدی

بعدها مهدوی کیا با حضور در ایران و تیم‌ استیل آذین، فوتبال خود را در سال ۹۲ در پرسپولیس به پایان برد و کفش‌های‌اش را آویخت.

۲۰- علی دایی

بهترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس دهه 70

دایی مدت‌زمانی طولانی را در پرسپولیس نگذرانده، اما به هر حال پرسپولیسی به شمار می‌رود و مگر می‌شود نامی از بهترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس باشد و از او به عنوان یکی از بهترین بازیکنان پرسپولیس نامی نبرد؟ دایی متولد ۴۸، در سال ۷۳ به پرسپولیس پیوست و ۲ سال در این تیم بود. دایی فوتبال‌اش را از شهر زادگاه‌اش یعنی اردبیل آغاز کرد و از بانک تجارت راهی پرسپولیس شد. در دوسالی که در پرسپولیس بود مجموعاً ۳۸ بازی برای پرسپولیس انجام داد که در این تعداد بازی توانست ۲۳ گل به ثمر برساند که البته آمار قابل توجهی است. پس از حضور در پرسپولیس دایی راهی قطر شد و یک سالی در تیم السد حضور پیدا کرد. با بازی‌های خوبی که در قطر انجام داد راهی آلمان شد تا با کریم باقری در باشگاه آرمینیا بیله فلد هم بازی شود. اما آرمینیا بیله فلد آن سال راهی دسته‌دوم آلمان شد و سرنوشتی بد نصیب‌اش گشت، این در حالی است که مهاجم این تیم یعی علی دایی دچار این سرنوشت بد نشد و توانست به بهترین تیم آلمان یعنی بایرن مونیخ بپیوندد. پس از یک سال حضور در بایرن او راهی هرتابرلین شد و سه فصل برای این تیم بازی کرد.

در پایان این سه فصل بود که دایی نیز مانند مهدوی کیا پس از حضور در آلمان باری دیگر به پرسپولیس بازگشت و یک سال در پرسپولیس حضور پیدا کرد و البته در همان یک سال هم آقای گل لیگ ایران شد.

پس از پرسپولیس دایی با حضور در صباباتری و پس از آن با حضور در سایپا به عنوان بازیکن-مربی از فوتبال خداحافظی کرد.

۲۱- علی کریمی

بهترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس دهه ۷۰

علی کریمی به عنوان یکی از جوان‌ترین بازیکنان دهه‌ی ۷۰ پرسپولیس یکی دیگر از بهترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس در دهه‌ی ۷۰ است. جادوگر فوتبال خود را در اواخر دهه‌ی ۶۰، زمانی که ۱۲ سال داشت، با حضور در تیم رده‌ی سنی پایین نفت تهران آغاز کرد. اما اولین حضور او در یک تیم بزرگسال مربوط می‌شود به ۱۳۷۵ که در فتح تهران بود و دو سال برای این تیم بازی کرد. بازی‌های عالی کریمی موجب شدند که به تیم پروین برود و دوران خوبی دیگر را استارت بزند.

کریمی از سال ۷۷ تا ۸۰ سه سال در پرسپولیس حضور داشت و ۴۳ بازی برای این تیم انجام داد. کریمی در سال ۸۳، یعنی زمانی که در الاهلی امارات حضور داشت، توانست به عنوان بهترین بازیکن سال آسیا شناخته شود. او از همان زمانی که در پرسپولیس بود نیز بارها نشان داد که بازیکنی فوق العاده است و بالاتر از سطح فوتبال ایران بازی می‌کرد.

نخستین بازی کریمی برای پرسپولیس مربوط می‌شود به شهریور ماه سال ۱۳۷۷ در برابر اکریلیک اصفهان. اما اولین گل او برای پرسپولیس در هفته‌ی چهارم آن فصل بود. در این هفته کریمی توانست در برابر سایپا گل زنی کند. پس از مدتی بازی در پرسپولیس، کریمی به تیم ملی هم دعوت شد که البته در یکی از همین بازی‌های ملی بود که داور را هل داد و به سبب محرومیتی که از سوی AFC نصیب‌اش گشت یک سال از فوتبال دور شد. در دو سال آخری که کریمی در پرسپولیس در دهه‌ی ۷۰ به میدان رفت، توانست با این تیم دو بار به مقام سومی جام باشگاه‌های آسیا دست پیدا کند.

بیشتر بخوانید
AFC در مورد شکایت النصر از پرسپولیس به فیفا نامه زد

کریمی اما سال‌های بعد از سال ۸۰ را راهی قطر و امارات شد و مدتی در بایرن مونیخ بازی کرد. پس از آن باری دیگر راهی قطر و تیم السیلیه شد که اصلاً تمایلی برای بازی در این تیم نداشت و ابتدا به صورت قرضی و پس از آن به صورت دائمی با پرسپولیس در سال ۸۷ قرارداد بست. اما مدتی کوتاه در پرسپولیس حضور داشت و سپس راهی تیم پر ستاره‌ی آن روزهای لیگ ایران یعنی استیل آذین شد. پس از استیل آذین حضوری کوتاه در شالکه ۰۴ داشت و پس از آن بود که برای بار سوم به پرسپولیس پیوست.

او دو فصل در پرسپولیس بازی کرد که در فصل دوم به سبب اختلاف‌های‌اش با ژوزه مربی وقت پرسپولیس و همچنین به سبب مصدومیت‌های متوالی در ناحیه‌ی زانو خیلی بازی نکرد و دست آخر هم پرسپولیس را ترک کرد و به تراکتورسازی پیوست و در سال ۹۳ در همان تیم از فوتبال خداحافظی نمود.

۲۲- رضا شاهرودی

رضا مالدینی یکی از بهترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس در دهه‌ی ۷۰ به شمار می‌رود. او بازی‌های زیادی برای پرسپولیس در دهه‌ی ۷۰ انجام داد و سال‌ها در سمت چپ خط دفاعی به میدان رفت.

شاهرودی، متولد ۵۱، در سال ۷۱ بود که به پرسپولیس پیوست و تا ۷۶ در این تیم ماند. البته او بعدها در سال ۸۲ برای یک فصل باری دیگر به پرسپولیس پیوست.  واقعاً برخی از بازیکنان هستند که هر چند هم بازیکنانی دیگر در همان تیم از آن‌ها بهتر بازی کنند نمی‌توانند محبوبیت آن بازیکنان را کسب کنند. شاهرودی بازیکنی است که واقعاً در پرسپولیس «بهترین بازیکن» نبود ولی محبوبیتی فوق العاده داشت.

او در ابتدا با حضور در پرسپولیس در پست خود یک بازیکن فوق العاده را می‌دید که کار را برای بازی کردن او سخت می‌کرد: مجتبی محرمی. اما شانس با شاهرودی یار شد و محرمی مصدوم شد و شاهرودی توانست مدتی به عنوان جایگزین محرمی در دفاع چپ عالی بازی کند. بعدها به هنگام بازگشت محرمی به تیم، شاهرودی جایگاه‌اش را از دست نداد و محرمی بود که به قلب دفاع رفت و البته مدتی هم به عنوان هافبک چپ به کار گرفته شد.  در سال ۷۳، پس از آن دربی مشهور که منجر به زد و خورد شدید شد، محرمی سه سال و شاهرودی یک سال از فوتبال محروم شدند.

شاهرودی پس از حضور ۵ ساله در پرسپولیس راهی ترکیه شد و به تیم آلتای اسپور پیوست. این انتقال، تجربه‌ی موفقی نبود و برای مدتی شاهرودی راهی دالیان چین شد و سپس در سال ۸۲ باری دیگر به پرسپولیس پیوست.

۲۳- مجتبی محرمی

از باتعصب‌ترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس اگر بخواهیم نام ببریم، قطعاً محرمی در میان  ۵ بازیکن اول خواهد بود، او در زمره‌ی بهترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس نیز هست. محرمی، متولد ۴۳، بخشی از بازی‌های خود در پرسپولیس را در دهه‌ی ۶۰ انجام داده اما از آن‌جا که حضور او در دهه‌ی ۷۰ طولانی‌تر از دهه‌ی ۶۰ بوده او را در زمره‌ی بهترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس در دهه‌ی ۷۰ آوردم.

بیشتر بخوانید
لوکا بوناچیچ سرمربی ذوب آهن شد + عکس

محرمی فوتبال‌اش را در اوایل دهه‌ی ۶۰ با شاهین تهران آغاز کرد و پس از ۵ سال حضور در این تیم به سبب عملکرد خوب‌اش راهی نیرو زمینی شد و پس از سه سال توانست پیراهن قرمز سرخ‌پوشان پایتخت را به تن کند. محرمی از ۶۷ تا ۷۶ حدود ۹ سال در پرسپولیس بازی کرد و در ۱۷۴ بازی ۴۱ گل به ثمر رساند که آماری عالی برای یک مدافع است.

او با پرسپولیس در سال ۷۰ قهرمان جام در جام باشگاه‌های آسیا شد و در سال‌های بعدی نیز در سال ۷۵ با پرسپولیس قهرمان لیگ ایران شد.

۲۴- افشین پیروانی

افشین پیروانی و رضا شاهرودی
بهترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس دهه ۷۰

پیروانی یازده سال در پرسپولیس بازی کرد و بیش‌ترین کاپیتانی پرسپولیس را تجربه نمود. او، متولد ۴۸، در سال ۷۲ به پرسپولیس پیوست و تا ۸۳ در این تیم بازی کرد. در طی این مدت، پیروانی مدافعی سرسخت و کم‌‌نقص نشان داد و البته موفق به ۱۴ بار گل زنی نیز شد.

۲۵- مهرداد میناوند

میناوند نیز همچون شاهرودی در سمت چپ بازی می‌کرد و چند سال خوبی را در پرسپولیس گذراند و سپس در سال ۸۲ باری دیگر به پرسپولیس پیوست. مهرداد میناوند، متولد ۵۴، پیستون چپی عالی بود و سال‌ها هم در پرسپولیس و هم در اشتورم‌گراتس اتریش توانست خوش بدرخشد و بازی‌های خوبی از خود به نمایش بگذارد.

او در سال ۷۳ فوتبال‌اش را از پاس آغاز کرد و یک سال بعد به پرسپولیس پیوست. حضور سه‌ساله‌ی میناوند در پرسپولیس همراه بود با ۸۹ بازی و ۱۳ گل. بازی‌های خوب میناوند در پرسپولیس و البته تیم ملی منجر به حضور او در اشتورم گراتس اتریش شد و او به همراه این تیم توانست روزهای بسیار خوبی را بگذراند و چه در لیگ اتریش، چه در لیگ قهرمانان اروپا و چه در جام یوفا بازی کند و خوش بدرخشد.

۲۶- بهروز رهبری‌فر

بهروز رهبری‌فر سال‌ها در پرسپولیس بود و به‌دفعات در خط دفاع این تیم به میدان رفت. رهبری فر، که القابی همچون کاستاکورتا و سیسیلی را یدک می‌کشید، متولد ۵۱ است و پس از حضور در باشگاه فتح در سال ۷۳ به پرسپولیس پیوست. حضور او در پرسپولیس ۹ سال طول کشید تا آن که پس از ۹ سال به پاس پیوست و جالب آن که پس از حضورش در پاس توانست با این تیم به قهرمانی برسد و جالب‌تر آن که او در پاس فقط یک گل به ثمر رساند که این یک گل نیز به پرسپولیس بود. رهبری فر نیز همچون شاهرودی و میناوند باری دیگر در سال ۸۲ به پرسپولیس بازگشت و دو فصل دیگر برای این تیم به میدان رفت.

سخن آخر

افراد دیگری هستند که می‌شد نام‌شان در این فهرست باشد، اما نوشتار اینترنتی محدود است و نمی‌توان نام تمامی بهترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس را در آن گرد آورد.

لینک بخش اول

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

10 + نه =

دکمه بازگشت به بالا