اقتصادی

بلومبرگ، اقتصاد ایران را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد

وبسایت خبرگزاری انتخاب به بازتاب بررسی آینده اقتصاد ایران توسط بلومبرگ پرداخته و در آن چالش‌های پیش روی آینده اقتصاد را نشان داده‌است.

بلومبرگ در برنامه زنده تلویزیونی با حضور کارشناس اقتصادی خود به بررسی موقعیت کنونی از نظر بهم ریختگی شرایط ارتباط اقتصادی ایران با جامعه جهانی، شرایط کلی اقتصادی ایران و اعتبار اقتصادی داخلی پرداخت.
طبق بررسی انجام شده در این برنامه مهم‌ترین مسئله و چالش پیش رو برای اقتصاد ایران در شرایط فعلی، ثبات اقتصادی و احیای رشد اقتصادی کشورمان در شرایط سخت تحریم‌هاست. سخت‌تر شدن شرایط برای اقتصاد نفت محور ایران ناتوانی فروش نفت در شاریط فعلی است.

این برنامه وجود دو گروه و تفکر در حاکمیت ایران و تاثیر افکارشان بر اقتصاد را مورد ارزیابی قرار دادند. تفکراتی نظیر ارتباط اقتصاد با جامعه جهانی که دولت و کابینه آن از منظری منطقی به آن اعتقاد دارند و دیگری تفکر بقای اقتصاد با مقاومت در حوزه اقتصادی است که در این تفکر معامله با قدرت‌های جهانی را نیازی نمی‌بیند.
کارشناس بلومبرگ تفکر اقتصاد مقاومتی گروه دیگر در ایران را بر پایه انزوا و انجام معاملات اقتصادی با چین و روسیه و به تبع آن جذب سرمایه، سرمایه‌ گذاری این کشور‌ها و انتقال فناوریشان دانست. کارشناس بلومبرگ تصور داشت که گروه حامی اقتصاد مقاومتی بر این باور است که با تهاتر برخی کارها را می توان به این شکل و معامله‌ها را انجام داد.

بلومبرگ بر این باور است که چالش‌های اقتصادی ایران، چالش‌های مهم ساختاری است. چالش‌هایی که نیاز به اصلاحات گسترده دارد و تاکنون هیچ کدام از دولت‌ها، نسبت به اصلاحات آنها اقدامی نکرده‌اند. بلومبرگ ضمن این موارد به انعطاف پذیری اقتصاد داخلی نیز نگاهی داشت و از تصور سقوط اقتصاد ایران نیز صحبت به میان آورد. بلومبرگ به صراحت اعلام کرد که با اینکه سالهاست حرف از سقوط اقتصاد ایران است اما اذعان کرد که همچنان اقتصاد ایران به حیاتش ادامه می دهد.

بیشتر بخوانید
سایپا و ایران خودرو حتی با وجود انحصار فروش هم ضرر می‌کنند

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهار + 17 =

دکمه بازگشت به بالا