اطلاعات‌محورفناوری

بلاک‌چین چیست؟ | توضیح مختصری بر سیستم بلاک‌چین

اگر در سال‌های اخیر واژه بلاک‌چین را زیاد شنیده‌اید اما چیزی درباره آن نمی‌دانید پیشنهاد می‌کنیم این نوشتار را بخوانید تا با سیستم بلا‌ک‌چین آشنا شوید.

بلاک‌چین یک سیستم برای مدیریت اطلاعات در حوزه فناری‌های دیجیتال و به سان یک زنجیر است که بر روی هر دانه زنجیر اطلاعات ذخیره شده است. به این دانه‌ها بلوک اطلاعات می‌گویند. در سیستم بلاک‌چین همه به اطلاعات دسترسی دارند و ساختار سیستم به این شکل است که اطلاعات در یک سرور مرکزی ذخیره نمی‌شود.

این طوری دیگر مدیریت مرکزی در سیستم وجود ندارد که بتواند برای همه افراد تصمیم بگیرد. از طرفی چون سرور مرکزی هم دیگر وجود ندارد، با یک خرابکاری کل اطلاعات از بین نمی‌رود. خوب است بدانید در سیستم بلاک‌چین دستکاری اطلاعات هم به مراتب سخت‌تر است و در این سیستم هیچ بلو اطلاعاتی نمی‌تواند اضافه شود مگر اینکه اکثریت افراد آن را تایید کنند.

جالب است بدانید اطلاعات بلوک‌ها با یک منطق ریاضی درست مانند یک دومینو به یکدیگر وابسته هستند. بر همین اساس اگر اطلاعات یکی از بلوک‌ها در سیستم بلاک‌چین دستکاری شود، اطلاعات سایر بلوک‌های زنجیره هم بهم می‌ریزد و غلط می‌شود. معروف‌ترین کاربرد سیستم بلاک‌چین در حوزه رمز ارزها خصوصا ارز بیت کوین می‌باشد که در چین شرایطی هر بلوک حاوی اطلاعات تراکنش‌های بانکی است و اهمیت آن از این جهت بالاست که اگر کسی اطلاعات ترکنش‌ها را دستکاری کند، اطلاعات بلوک‌های بعدی نیز نامعتیر می‌شود.

بلاک‌چین به درد جاهایی می‌خورد که دیتاها و اطلاعات بسیار با ارزش هستند و نباید اجازه دهیم در آنها دخل و تصرف و تقلبی صورت گیرد. از نمونه همین موارد حساس می‌توان به انجام تراکنش‌های مالی و برگزاری انتخابات الکترونیکی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید
29 اسفند، روزی که دکتر مصدق نفت ایران را ملی کرد

در ستون فناوری مجله اینترنتی خبرببر پیشنهاد می‌کنیم همچنین بخوانید: هوش مصنوعی رشدی روز افزون دارد و خود را بر آینده انسان تحمیل می‌کند

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

15 − دو =

دکمه بازگشت به بالا