رابطه‌ی زناشوییسبک زندگی

بعد از خیانت همسر چه‌کار کنیم؟ | راهنمای دوران بعد از خیانت

مشکلاتی که یک رابطه‌ی دوطرفه به‌ویژه یک رابطه عاطفی و عاشقانه را تهدید می‌کنند بسیار اند. بعضی از این مشکلات آن‌قدر جدی نیستند که موضوع پایان رابطه را پیش کشند، اما بعضی به‌اندازه‌ای جدی‌اند که اولین چاره برهم‌زدن رابطه و جدایی است. خیانت نمونه‌ای از مشکلات بسیار جدی‌ای است که درصورت پیش‌آمدن، صدمات بسیار و حتی گاه جبران‌ناپذیری به هر دو طرف وارد می‌کنند و همان‌طور که گفتیم در بسیاری از موارد شوک واردشده به طرفی که مورد خیانت قرار گرفته آن‌قدر سنگین است که او فقط و فقط به جدایی فکر می‌کند. حل مشکل طرفین بعد از افشاءشدن خیانت مستلزم آگاهی کافی از اقدامات بعد از خیانت و اقدامات صحیح در مواجهه با آن است. در این نوشتار می‌خواهیم به دوران پس از خیانت همسر و بهترین واکنش‌هایی که می‌توان در مواجهه با این مشکل پیش گرفت بپردازیم.

اقدامات پس از خیانت همسر

مسلماً مواجه‌شدن با خیانت با عقل و منطق و با خونسردی کار آسانی نیست، اما موضوع این‌جاست که این نحوه‌ی برخورد معمولاً بهترین نتیجه را خواهد داشت و باعث می‌شود طرفین حداقل آسیب روانی را پس از این اتفاق ناخوشایند تجربه کنند.

اگر به خیانت به‌چشم یک مشکل فردی نگاه کنیم، می‌توانیم نتیجه بگیریم که مواجهه با آن مثل سایر مشکلات شخصی‌مان بستگی به شرایط و موقعیت ما دارد و چنین نیست که راه‌کاری همگانی، که معمولاً جدایی‌ست، برای این مشکل وجود داشته باشد. به‌عنوان مثال مشکل ازدست‌دادن شغل برای عموم افراد پیامدهایی مشابه، مانند مشکلات مالی، استرس بابت پیدانکردن کار جدید و مانند این‌ها، در پی خواهد داشت، اما به‌طورقطع واکنش همه‌ی افراد نسبت به این مشکل یکسان نخواهد بود، چرا که شرایط افراد مختلف مشابه هم نیستند.

اقدامات دوران بعد از خیانت
اقدامات دوران بعد از خیانت

با توجه به این سخنان می‌توان گفت هیچ راهکار تضمین‌شده‌ای که به‌شکل یک فرمول به شما در حل مشکل خیانت کمک کند وجود ندارد و این شما هستید که باید به بهترین شکل با آن مواجه شوید و شرایط را در کنترل خود بگیرید. بااین‌حال بعضی از راه‌کارهای کلی از جمله موارد زیر می‌توانند در این راستا مؤثر واقع شوند:

۱- شتاب‌زده عمل نکنید

حفظ خونسردی و شتاب‌زده‌عمل‌نکردن نه فقط در مواجهه با مشکل خیانت که در رویارویی با هر مشکل دیگر یکی از مؤثرترین کارها برای برطرف‌کردن مشکل به‌بهترین صورت ممکن است. نفرت، عصبانیت، خشم، ترس، اندوه و نظایر این‌ها معمولاً اولین احساساتی هستند که افراد پس از اطلاع از خیانت همسرشان تجربه می‌کنند. این احساسات گاه آن‌قدر شدید اند که باعث می‌شوند انسان واکنشی نشان دهد که منجر به یک جنایت شود و تبعاتی جبران‌ناپذیر در پی داشته باشد. این‌گونه واکنش‌ها فقط انتقام‌گیری از خائن نیستند، بلکه خود فرد را با مشکلات و آسیب‌هایی درگیر می‌کنند که گاه از خودِ خیانت بدتر و بغرنج‌تر اند.

بیشتر بخوانید
جاروبرقی کیسه دار یا جاروبرقی بدون کیسه؟ | کدام بهتر است؟

بهترین واکنش بعد از اطلاع از خیانت طرف مقابل تلاش برای حفظ خونسردی و هیچ‌ کاری انجام‌ندادن است – کاری که قطعاً در این شرایط بسیار دشوار خواهد بود. بهتر است در اولین ساعات و روزها بعد اطلاع از این اتفاق با همسرتان صحبت نکنید و بیشتر افکارتان را روی مدیریت احساسات خود متمرکز کنید. در این شرایط به خودتان به‌چشم فردی نگاه کنید که مثلاً طی یک حادثه‌‌ی رانندگی دچار آسیب شده است. مسلماً هیچ مصدومی پس از تصادف به واکنش و انتقام‌گیری از راننده نمی‌پردازد و در درجه‌ی اول به‌فکر درمان صدمات خود است.

اقدامات دوران بعد از خیانت

پس از این‌که توانستید با این مشکل با خونسردی روبرو شوید، می‌توانید برای اقدامات بعدی، از جمله حرف‌زدن با همسرتان، برنامه‌ریزی کنید. درنظرداشتن نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر با خونسردی و آرامش با خیانت همسرتان روبرو شوید:

الف) به سرزنش‌کردن خودتان نپردازید

ممکن است شما مشکلاتی در رابطه‌ی زناشویی داشته باشید، اما این مشکلات هرچقدر هم که زیاد باشند خیانت همسرتان را توجیه نمی‌کنند. فکرکردن درباره‌ی اشتباهات و کاستی‌ها در رابطه کمک‌کننده است، اما این نباید به سرزنش خودتان منتهی شود.

ب) با فردی مناسب مشورت کنید

صحبت‌کردن با فردی که فکر می‌کنید می‌تواند از یک سو ناراحتی و خشم شما را کاهش دهد و از سوی دیگر بدون جانبداری به مشکل نگاه و به شما کمک کند، می‌تواند در تحمل بهتر مشکل مؤثر باشد. البته دقت داشته باشید که آگاه‌کردن همه یا تعداد زیادی از نزدیکان از خیانت همسرتان، به‌یژه در ساعات و روزهای اول، کاری اشتباه است، چرا که این امکان وجود دارد که این مشکل درنهایت با تصمیم به ادامه‌ی رابطه‌ی زناشویی برطرف شود. شاید بهترین فردی که می‌توانید از او در این شرایط مشورت بخواهید یک مشاور باشد، نه یکی از بستگان یا دوستان خودتان.

ج) به فرد سوم فکر نکنید

شاید این‌که فردی که همسرتان با رابطه با او به شما خیانت کرده هم اهمیت داشته باشد، اما معمولاً در روزهای بعد از خیانت فکرکردن به او در روزهای اول توصیه نمی‌شود. آن‌چه مهم است این است که همسرتان به شما خیانت کرده، یعنی رابطه‌ی او با فرد سوم با رضایت خودش بوده، پس او مسئول مستقیم این اتفاق در قبال شما و اشتباه او موضوع اصلی در این بین است.

د) سعی کنید احساساتی نباشید

فکرکردن به گذشته و یادآوری اتفاقات خوب و بد می‌تواند احساسات شما را برانگیزد و مانع تصمیم‌گیری منطقی‌تان در این شرایط شود. فکرنکردن به گذشته کار آسانی نیست، اما می‌توانید با کنترل ذهن‌تان و معطوف‌کردن آن به چیزی دیگر تا حد امکان به خاطرات‌تان فکر نکنید.

بیشتر بخوانید
طالع‌بینی ازدواج متولدین تیر | فال ازدواج زن و مرد تیرماهی

ه) یک‌طرفه قضاوت نکنید

برگزاری یک دادگاه یک‌طرفه‌ی درونی یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات در دوران بعد از خیانت است. معمولاً افراد، به‌ویژه در شرایط روحی غیرعادی، در قضاوت‌های یک‌طرفه به نتایجی می‌رسند که دلخواه‌شان است. پس بهتر است حتی درصورتی‌که نمی‌توانید قضاوت نکنید، دست‌کم احتمالی برای اشتباه‌بودن نتایج قضاوت‌های‌تان درنظر بگیرید.

و) درباره‌ی اثبات خیانت درست تصمیم بگیرید

اگر خیانت همسرتان به‌شکلی برای‌تان افشا شد که جایی برای انکار او باقی نگذاشت و یا او خود این اشتباه را پذیرفت، بهتر است به جمع‌آوری اطلاعات بیشتر نپردازید. جست‌وجوی اطلاعات بیشتر درباره‌ی رفتار خیانت‌آمیز همسرتان باعث می‌شود شما با حقایق تلخ بیشتری مواجه شوید و این می‌تواند احساسات منفی شما را بیشتر کند. اما اگر شرایط به‌شکلی بود که این احتمال وجود داشت که همسرتان رفتارش را انکار کند، بهتر است تا جایی که بتوانید خیانت را مستند و اثبات کنید به جمع‌آوری اطلاعات بپردازید.

۲- گفت‌وگویی صحیح و مؤثر با همسرتان داشته باشید

اقدامات دوران بعد از خیانت

شاید دوست نداشته باشید دیگر با همسرتان روبرو شوید، اما در اکثر خیانت‌ها صحبت‌کردن با همسر خیانت‌کار اجتناب‌ناپذیر است و بدون صحبت‌کردن، و درنتیجه با اتخاذ تصمیمات نادرست، به خودتان ضرر می‌زنید. توجه به نکات زیر می‌تواند به داشتن گفت‌وگویی مؤثر با همسرتان درباره‌ی خیانت مفید باشد:

الف) بهتر است فقط در شرایطی با همسرتان حرف بزنید که با مشکل کنار آمده باشید و توانایی کنترل احساسات‌تان در هر شرایطی را داشته باشید. ممکن است طی صحبت با همسرتان درباره‌ی خیانت با حقایق ناخوشایند بیشتری درباره‌ی این اشتباه مواجه شوید و یا نحوه‌ی برخورد همسرتان به‌گونه‌ای باشد که خشم و نفرت شما را برانگیزاند.

ب) سعی کنید تا جای امکان با خونسردی به همه‌ی حرف‌های همسرتان گوش دهید تا از احساس او درباره‌ی این اشتباه، علت آن یا تصمیم‌اش برای آینده درست و بدون برداشت اشتباه اطلاع کسب کنید. شما برای حل مشکل با شخصی که از او به‌شدت رنجیده‌اید حرف می‌زنید، نه برای مشاجره، دعوا، سرزنش یا انتقام چرا همان‌طور که گفتیم این واکنش‌ها درنهایت به‌زیان خودتان تمام می‌شوند.

ج) همیشه این نکته را درنظر داشته باشید که ممکن است همسرتان هم مثل هر انسان دیگری، از جمله خودتان، دچار اشتباه شود. مهم این است که او اشتباه‌اش را بپذیرد، از آن پشیمان و درباره‌ی آن پاسخ‌گو باشد و تصمیم برای برطرف‌کردن مشکل با تلاش واقعی و جدی داشته باشد. درصورتی‌که متوجه شدید همسرتان در مواجهه با مشکل چنین رویکردی دارد، احتمال علاقه‌ی او به خودتان و زندگی مشترک را بیشتر بدانید و به احساسات مثبت خود به او مجال بیشتری بدهید.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید ماشین لباسشویی | نحوه‌ی انتخاب ماشین لباسشویی مناسب

۳- جدایی تنها راه‌حل ممکن نیست

همان‌طور که گفتیم اگرچه در دوران بعد از خیانت اولین تصمیم در مواجهه با مشکل جدایی‌ست، این تنها راه پیش پای شما نیست. درواقع شاید بهتر باشد جدایی را به‌عنوان آخرین گزینه درنظر بگیرید، چرا که معمولاً این تمایل آن‌قدر شدید است که مانع فکرکردن شما به دیگر راهکارها می‌شود. پیش از تصمیم برای جدایی به موضوعات زیر خوب فکر کنید:

  • احتمال بازیابی اعتمادتان به همسرتان و توانایی بخشش اشتباه او
  • رفتار و خلق‌وخوی همسرتان تا پیش از موضوع خیانت
  • احتمال پشیمان‌شدن بعد از طلاق
  • زندگی و سرنوشت بچه‌ها
  • شرایط زندگی خودتان بعد از طلاق از نظر مالی
  • واکنش دیگران درباره‌ی طلاق شما

اعتماد دوباره به همسر خیانت‌کار بسیار دشوار است، اما محال و خیلی دور از ذهن هم نیست. ممکن است همسرتان تنها یک بار یا برای مدتی کوتاه به شما دروغ گفته و به شما خیانت کرده باشد. این احتمال وجود دارد که او واقعاً پشیمان باشد و تمام تلاش‌اش را برای جلب دوباره‌ی اعتماد شما بکند یا ممکن است مشکلی اساسی او را به‌سمت خیانت سوق داده باشد، نه فقط تنوع‌طلبی یا هوس. همان‌طور که در ابتدای توضیحات‌مان گفتیم شتابزده عمل‌نکردن کلید حل مشکل به‌بهترین وجه ممکن است.

۴- زندگی‌تان را تمام‌شده ندانید

خیانت‌دیدن از فردی که به او علاقه داریم و برای مدتی کم یا زیاد با او رابطه داشته‌ایم گاه می‌تواند آن‌قدر دشوار باشد که فرد را دچار افسردگی شدید کند و انگیزه‌ای برای ادامه‌ی زندگی برای‌اش باقی نگذارد. اگر شما هم چنین هستید شاید بد نباشد که فکر کنید این تنها شما نیستید که مورد خیانت واقع شده‌اید. هزاران نفر این مشکل را تجربه کرده‌اند و هرطور که شده آن را از سر گذرانده‌اند.

سخن پایانی

در این نوشتار نگاهی اجمالی به کارهایی که بعد از خیانت همسر باید انجام داد داشتیم و به توصیه‌هایی که می‌توانند به حل مشکل خیانت کمک کنند پرداختیم. همان‌طور که گفتیم اگرچه صورت خیانت از بیرون برای همه یکسان است و آن رابطه‌ی یکی از طرفین با فردی دیگر است، درحقیقت این مشکل برای هر کسی منحصربه‌فرد است و تنها اوست که می‌تواند با استفاده از تجربه، مشاوره، اطلاع از اقدامات بعد از خیانت و مهارت‌های مشابه آن را به‌صورتی حل کند که در آن کمترین آسیب را ببیند.

همچنین بخوانید: نشانه‌های خیانت در مردان

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا