بین‌المللیسیاسی

برگزیت در گام پایانی | سرانجام انگلستان و اتحادیه اروپا به کجا می‌رسد؟

این روز ها واژه برگزیت را ممکن است زیاد در گوشه و کنار خبرهای روز دنیا شنیده باشید. در همین بار خوب است بدانید بریتانیا بالاخره پس از آنکه ۴۸ سال در عضویت اتحادیه اروپا بود، به طور رسمی از آن خارج شد. این بزرگترین تحول اقتصادی برای بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم به شمار می‌آید. فرآیند برگزیت که به معنای خروج از اتحادیه اروپاست، اکنون پس از گذراندن ۱۱ ماه دوران انتقالی، تکمیل شده است.

همه پرسی برای خروج از اتحادیه اروپا که موسوم به برگزیت است، در سال ۲۰۱۶ میلادی برگزار شد. در این همه پرسی حدود ۵۲ درصد از رای دهندگان به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای دادند. با خروج بریتانیا، اتحادیه اروپا ۶۶ میلیون نفر از جمعیت خود و جدای از آن از نظر اقتصادی ۲/۸۵ تریلیون از سرمایه خود را این اتحادیه از دست داده است.

اتحادیه اروپا و بریتانیا هفته گذشته بر سر یک توافق تجاری آزاد با یکدیگر به تفاهم رسیدند. این توافق معیار تنظیم مناسبات تجاری ۸۹۴ میلیارد دلاری میان بریتانیا و اتحادیه اروپا در سال‌های آینده است که بر اساس همین توافق صدها هزار شغل به آن وابسته خواهد بود. طبق این توافق، تولید کنندگان بریتانیایی می‌توانند بدون پرداخت گمرک به بازار داخلی کشورهای عضو اتحادیه اروپا دسترسی داشته باشد.

با این حال، تکلیف بخش خدمات مالی و بانکی میان بریتانیا و اتحادیه اروپا در پس برگزیت هنوز به درستی مشخص نشده است. از طرفی تا به این لحظه برای همکاری‌های دفاعی میان بریتانیا و اتحادیه اروپا نیز در این سند توافقی حاصل نشده است. همکاری مشترک در زمینه سیاست خارجی نیز با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رسما به پایان خود می‌رسد.

بیشتر بخوانید
از کاخ مرمر که فتاح نامش را بر سر زبان‌ها انداخته چه می‌دانید؟

 

با نهایی شدن برگزیت آزادی جا‌به‌جایی چهار عنصر اصلی یعنی انسان، کالا، خدمات و سرمایه به پایان خواهد رسید و انگلیس از توافقات تجاری‌ای که اتحادیه اروپا تحت عنوان یک بلوک با سایر کشورهای دنیا امضاء می‌کند، بهره‌مند نخواهد شد و برای استفاده از معافیت گمرکی مجبور خواهد بود مبدا همه کالاهای صادراتی خود را به صورت رسمی اعلام کند. بر مبنای برگزیت در حوزه انرژی نیز بریتانیا دیگر راهی به بازار داخلی اروپا نخواهد داشت.

عدم شناسایی مدارک حرفه‌ای برای بریتانیا به ویژه برای دانشگاه‌ها و مراکز آکادمیک انگلستان می‌تواند فاجعه بار باشد. مثلاً پزشکان یا پرستاران انگلیسی بر اساس این توافق دیگر قادر نخواهند بود به مانند گذشته آزادانه در اروپا کار کنند. از طرفی محصولات کشاورزی مشمول سخت‌گیرانه‌ترین کنترل‌ها خواهند بود. مخالفان برگزیت هشدار داده‌اند که وضع بریتانیا با جدایی از اتحادیه اروپا به مراتب بدتر خواهد شد. جالب است بدانید رهبر حزب کارگر این توافق را یک توافق رقیق یا اصلاحاً آبکی معرفی کرد که جای چانه زدن و کشمکش‌ را برای سال‌ها باز می‌گذارد.

خوب است بدانید مناسبات بریتانیا با کشورهای اروپایی پس از جنگ جهانی دوم تقویت شد و این کشور در دهه هشتاد میلادی به بازار مشترک پیوست. بعد از آن با شکل گیری اتحادیه اروپا به عضویت اتحادیه در آمد ولی در دو دهه اخیر تعدادی از سیاستمداران برتانیایی به خصوص سیاستمداران حزب محافظه کار با در هم تنیده شدن بیش از پیش انگلستان با اتحادیه اروپا قویاً مخالف بودند.

چندین سال بعد نوبت به انتقاد دیوید کامرون، نخست وزیر وقت بریتانیا از حضور بریتانیا در اتحادیه اروپا رسید. کامرون سال ۲۰۱۳ وعده داد که در صورت پیروزی حزب محافظه کار در انتخابات سراسری در خصوص عضویت این کشور در اتحادیه اروپا یک رفراندوم سراسری و عمومی برگزاری خواهد کرد. مقصود کامرون از انجام چنین کاری، جلب نظر و حمایت جناح مخالف اتحادیه اروپا در حزب محافظه کار بود.

بیشتر بخوانید
محمد انوشه کیست و چه ارتباطی با طبری دارد؟

 

حالا بعد از گذشت بیش از ۴ سال از زمانی که دیوید کامرون با یک قمار سیاسی برای کسب رای بیشتر در نتایج انتخابات پارلمانی از ایده برگزاری رفراندوم برای خروج از اتحادیه اروپا حمایت کرد، این جزیره سیاستمدار با مرکز اتحادیه یعنی بروکسل خداحافظی می‌کند؛ آن هم در حالی که کامرون حتی فکرش را هم نمی‌کرد که این قمار تا این حد برایش مضر و زیان‌ده باشد.

در خصوص تازه‌ترین حضور انگلستان در تحولات روز جهان پیشنهاد می‌کنیم بخوانید: بررسی پنهان کاری لندن در مورد شیوع ویروس کرونای جدید

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سه × چهار =

دکمه بازگشت به بالا