اجتماعیاطلاعات‌محورشبکه‌های اجتماعیکامپیوتر و اینترنت

برنامه بعدی ویکی پدیا چیست؟

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، سایت ویکی پدیا برای کسب اطلاعات در مورد همه چیز استفاده می‌شود، اما تا همین اواخر، ویکی پدیا از جنگ بر سر رفتارهای سوءاستفاده کننده و اخبار جعلی که غول‌های رسانه‌های اجتماعی را درگیر کرده بود، اجتناب می‌کرد.

در حال حاضر، همزمان با روی کار آمدن مدیر اجرایی جدید اختلاف شدید بین سردبیران داوطلب نسخه چینی دایرالمعارف آنلاین ویکی پدیا بر سر نحوه نمایش وقایع هنگ کنگ درگرفت. خبرگزاری تک تنت این هفته می‌پرسد که آیا ویکی پدیا می‌تواند در دوران اطلاعات جعلی به پیشرفت خود ادامه دهد؟

مناقشه بر سر هنگ کنگ بر یک اصل کلیدی ویکی پدیا متمرکز است، همانطور که سلینا چنگ، ​​از مطبوعات آزاد هنگ کنگ، به برنامه توضیح می‌دهد:

ویکی پدیا گزارش اولیه را مجاز نمی‌داند. بنابراین هرکسی که می‌خواهد محتوایی را در مقالات ویکی پدیا اضافه یا ویرایش کند مجبور است به منابع موجود، به عنوان مثال، انتشارات دولتی یا گزارش مطبوعات اشاره کند. اما این منابع باید به عنوان منبعی معتبر تعیین شوند و در اینجا بین گروهی از ویراستاران داوطلب که دولت چین را منبع موثقی می‌دانستند و منبع دیگری که عمدتا در هنگ کنگ مستقر بود و ترجیح می‌داد به گفته‌های معترضان اعتماد کند، اختلاف نظر شدیدی وجود داشت.

سلینا چنگ می‌گوید به دلیل دسترسی برخی از ویراستاران به اطلاعات شخصی حساس که می‌تواند مورد توجه مقامات چینی قرار گیرد، موارد زیادی در خطر بوده است، او در ادامه افزود:

این ترس وجود داشت که به دلیل افزایش تنش بین سردبیران این مناطق مختلف جغرافیایی، برخی از مدیران ممکن است از دسترسی آنها برای استفاده از آن اطلاعات شخصی علیه ویراستاران خاص سوءاستفاده کنند. این هفته بنیاد ویکی مدیا دسترسی هفت ویرایشگر مرتبط با یک گروه سرزمین اصلی چین را که متهم به تلاش برای پیشبرد منافع دولت چین با نفوذ در این دایرالمعارف بودند، ممنوع اعلام کرد. این حرکت در حالی صورت گرفت که بنیاد ویکی مدیا، ناظر بر پروژه دایرالمعارف غیر انتفاعی، انتصاب مدیر اجرایی جدید خود را اعلام کرد.

ماریانا اسکندر، بر اساس صفحه او در ویکی مدیا، کارآفرین و وکیل آمریکایی مصری الاصل است که در حال حاضر شتاب دهنده اشتغال جوانان Harambee را در آفریقای جنوبی رهبری می‌کند. وقتی از او پرسیدیم که چگونه می‌تواند با چالش‌هایی مانند چالش در چین روبرو شود، او مراقب بود تأکید کند که جامعه ویکی پدیا تا حد زیادی خودگردان است و گفت:

یکی از اولین چیزهایی که در این فرایند آموختم این است که مطمئناً بنیاد ویکی مدیا نقشی در تنظیم سیاست‌های ویرایشی ندارد و این بحث‌هایی است که در جوامع اتفاق می‌افتد.

اما او گفت که اولین کار بنیاد حفاظت از امنیت داوطلبانش بوده است و اصل مهم دیگر شفافیت در مورد نحوه اداره ویکی پدیا است. او به نحوه برخورد ویکی پدیا با انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا به عنوان نمونه‌ای از محتوای شفاف، قابل بررسی و دقیق اشاره کرد. پس از آنکه در سال‌های اولیه به دلیل عدم صحت مورد انتقاد قرار گرفت، به نظر می‌رسید که سیستم تصحیح خود ویکی پدیا که داوطلبان در آن دائماً مقالات را زیر نظر می‌گیرند و تغییرات را در هنگام رسیدن اطلاعات جدید مورد بحث و اجرا قرار می‌دهند، می‌تواند نمونه‌ای برای بسترهای رسانه‌های اجتماعی که کمتر قابل اعتماد هستند، باشد.

بیشتر بخوانید
ماسک‌نزدن در تهران جریمه دارد + اینفوگرافی

دوقطبی شدن بحث‌ها و عزم برخی دولت‌ها برای مشاهده دایرالمعارف در بازتاب دیدگاه آنها درباره حقیقت، سیستم را تحت فشار قرار داده است و جنگ‌های ویرانگر بسیار تلخی بر سر ورود به همه چیز از تغییرات آب و هوایی گرفته تا دونالد ترامپ ایجاد شده است. اما ماریانا اسکندر همچنان به ویکی پدیایی‌ها (همانطور که داوطلبان دوست دارند خود را نام ببرند) اعتقاد دارد. او می‌گوید:

آنچه برای من واقعاً جالب بود این است که ببینم چگونه این جامعه انسانی در حال سازماندهی و علاقه‌مند شدن به این بحث‌های بزرگ است، خواه حقوق زنان باشد، خواه تغییرات آب و هوایی.

به گفته او، ماموریت ویکی پدیا، ارائه اطلاعات دقیق و قابل تأیید در مورد برخی از بحث برانگیزترین پرسش‌های زمان ما است. حال باید ببینیم که آیا در عصر حقایق جعلی، هنوز این ماموریت قابل دستیابی است یا خیر.

توییتر برای مقابله با اطلاعات غلط با سایت‌های خبری همکاری می‌کند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سه × پنج =

دکمه بازگشت به بالا