تکنولوژیگوشی و تبلت

نقد و بررسی گلکسی A71 سامسونگ | میان‌رده‌ای نزدیک به بالارده‌ها

در روزهایی که قیمت گوشی‌ها به‌شدت بالا رفته، تمایل کاربران به خرید میان‌رده‌های سامسونگ نیز افزایش یافته است. گلکسی A71 یکی از بهترین میان‌رده‌های موجود در بازار است و به‌خوبی می‌تواند توقعات قشر عمده‌ای از کاربران گوشی را برآورده کند. این گوشی در ژانویه‌ی ۲۰۲۰ عرضه شد و در همین چند ماه چه در جهان و چه در ایران فروش بسیار خوبی داشته‌است. در ادامه‌ی این نوشتار به نقد و بررسی گلکسی A71 سامسونگ خواهم پرداخت و خواهم گفت که این میان‌رده‌ی کره‌ای در چه نقاطی وضعیتی بسیار خوب و در چه نقاطی وضعیتی ناامیدکننده دارد.

نقد و بررسی گلکسی A71 سامسونگ

۱- طراحی

زبان طراحی گوشی‌های سری A سامسونگ از چند سال پیش فراز و نشیب داشته است. برخی از گوشی‌های این سری طراحی‌ای بسیار خوب دارند و برخی دیگر از چندان راضی‌کننده نیستند. خوشبختانه گلکسی A71 از لحاظ طراحی می‌تواند اکثر کاربران را راضی کند.

نقد و بررسی گلکسی A71 سامسونگ
نقد و بررسی گلکسی A71 سامسونگ

در نمای روبه‌رو، A71 فرقی با پرچم‌دارها ندارد. هم حاشیه‌های صفحه‌نمایش آن بسیار کم هستند و هم آن که همچون بسیاری از میان‌رده‌ها از ناچ برای جا دادن دوربین سلفی استفاده نشده بلکه طراحان سامسونگ برای این میان‌رده از طراحی حفره‌ای جهت دوربین سلفی بهره گرفته‌اند. A71، چنان‌که گفتم، حاشیه‌های بسیار کمی دارد و اوضاع به‌این شکل است که نسبت صفحه‌نمایش به بدنه به ۸۷ درصد رسیده است.

در قسمت پشتی نیز دوربین‌های چهارگانه به‌خوبی در یک باکس مربعی‌شکل کنار یکدیگر چینش شده‌اند. همچنین خبری از اسکنر اثر انگشت بر روی بدنه‌ی گوشی گلکسی A71 نیست.

نقد و بررسی گلکسی A71 سامسونگ
نقد و بررسی گلکسی A71 سامسونگ

طراحان سامسونگ اسکنر اثر انگشت را در زیر صفحه‌نمایش دستگاه تعبیه کرده‌اند. نکته‌ی مثبت دیگری که در بررسی گلکسی A71 سامسونگ در قسمت طراحی باید به آن اشاره کنم وجود جک ۳.۵ میلی‌متری و همچنین پورت USB Type-C بر روی بدنه‌ی گوشی است. با این حال نکته‌ی منفی‌ای هم در مورد طراحی Galaxy A71 وجود دارد و آن این‌که بدنه‌ی گوشی از پلاستیک و شیشه است و برخلاف پرچم‌دارها بدنه از فلز نیست. این یعنی برای محافظت از بدنه باید حتماً از گارد یا کیف استفاده شود. همچنین باتوجه به قیمتی که گوشی دارد شاید بهتر بود به‌جای استفاده از گوریلاگلس ۳ از گوریلاگلس ۵ بر روی صفحه‌نمایش استفاده می‌شد. اما در کل وضعیت طراحی A71 خصوصاً از لحاظ ظاهر و زیبایی بسیار خوب است و با دردست‌گرفتن گوشی احساس خوبی دریافت خواهید کرد.

می‌توانم در بررسی گلکسی A71 در قسمت طراحی به گوشی نمره‌ی خیلی خوب بدهم.

۲- دوربین

دوربین گلکسی A71
دوربین گلکسی A71

فکر می‌کنم برای درصد عمده‌ای از کاربران گوشی، بررسی یک گوشی باید همراه با بررسی دقیق دوربین باشد. روی کاغذ، گوشی گلکسی A71 سامسونگ از ۴ دوربین برخوردار است. دوربین اصلی از نوع ۶۴ مگاپیکسی‌ست، دوربینی که دریچه‌ی دیافراگم آن f/1.8 است. دوربین دوم دوربینی از نوع ۱۲ مگاپیکسلی و اولتراواید یا فوق عریض است. دریچه دیافراگم این دوربین f/2.2 است. سومین دوربین از نوع ماکرو و ۵ مگاپیکسلی با دریچه دیافراگم f/2.4 و چهارمین دوربین سنسور تشخیص عمق تصویر است. این دوربین چهارم لنزی ۵ مگاپیکسلی با دریچه دیافراگم f/2.2 دارد.

بیشتر بخوانید
قیمت ps5 رسماً اعلام شد

همچون بسیاری دیگر از میان‌رده‌ها، وضعیت عکاسی با دوربین A71 در روز بسیار بهتر از عکاسی در شب است. در طی روز و در محیط باز و با نور مناسب، تصاویر نویزی ندارند و جزئیات به‌خوبی دیده می‌شوند. رنگ‌ها بسیار واقعی اند و خصوصاً اگر از HDR استفاده شود کنتراست به‌طرزی محسوس بهبود می‌یابد.

تصویر ثبت‌شده با دوربین گلکسی A71 در محیط باز و با نور زیاد.
برای مشاهده‌ی‌ تصویر با جزئیات روی عکس کلیک کنید.

 

در حالت عادی هم می‌توان تصاویر ۶۴ مگاپیکسلی ثبت کرد و هم ۱۶ مگاپیکسلی. جزئیات تصویر در نور مناسب و در محیط باز در تصاویر ۶۴مگاپیکسلی بسیار عالی نمایش داده می‌شوند.

تصویر گرفته‌شده با دوربین 64 مگاپیکسلی
تصویر گرفته‌شده با دوربین ۶۴ مگاپیکسلی

در حالت اولتراواید، کیفیت دوربین گلکسی A71 چندان به‌مانند کیفیت حالت عادی نیست، ولی باز هم اوضاع بسیار بهتر از نسل پیشین یعنی گلکسی A70 است. در حالت اولتراواید، جزئیات کمتر از تصاویری که با دوربین اصلی گرفته می‌شوند معلوم هستند. همچنین مقداری رنگ‌ها سردتر از حالت واقع اند و خصوصاً اگر مقداری نور محیط کم شود نویز نیز به‌وضوح محسوس خواهد بود.

چنان‌که گفتم، طراحان سامسونگ در این گوشی از دوربین ۴گانه بهره گرفته‌اند. دوربین اصلی از نوع ۶۴مگابایتی و دوربین دوم از نوع اولتراواید است که به هر دو اشاره کردم، اما دوربین سوم از نوع ماکرو است. این نوع دوربین را در میان‌رده‌ها به کار می‌گیرند و انصافاً برای عکاسی از فاصله‌ی نزدیک بسیار به کار می‌آید. در بررسی گلکسی A71 دریافته شد که وضعیت دوربین ماکرو در این گوشی عالی نیست، اما می‌توان صفت «خوب» را به آن اطلاق کرد.

با این لنز می‌توان از فاصله‌ی ۳ تا ۵ سانتی‌متری عکاسی کرد و توقع ثبت تصویری با کیفیت را داشت، اما همانطور که گفتم در A71 دوربین ماکرو چندان عالی عمل نمی‌کند و شاید خیلی فرقی نداشته باشد اگر بخواهید برای ثبت تصویر از فاصله‌ی ۳ تا ۵ سانتی‌متری از لنز اصلی استفاده کنید. اما در کل اگر بخواهید از همین لنز ماکرو بهره ببرید، تصاویر بدی به دست نمی‌دهد. جزئیات تصویر و خصوصاً رنگ تا حد راضی‌کننده هستند. نکته‌ی دیگری که در مورد دوربین ماکرو وجود دارد این است که فاقد فوکوس خودکار است و همین شاید موجب شود که بخشی از کاربران ترجیح دهند برای عکاسی از سوژه‌های نزدیک نه از این دوربین بلکه از همان دوربین اصلی بهره بگیرند.

برای عکاسی پرتره‌ی با کیفیت نیز می‌توانید روی دوربین گلکسی A71 حساب کنید. ای ۷۱ برای ثبت تصاویر پرتره از دوربین اصلی و دوربین ۵ مگاپیکسلی چهارم برای تشخیص عمق استفاده می‌کند. خوشبختانه افکت بوکه در حالت پرتره در این گوشی بسیار طبیعی و راضی‌کننده است.

در ضمن هم با دوربین اصلی و هم با دوربین اولترا واید امکان فیلمبرداری ۴K و FULLHD وجود دارد. دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسلی گوشی نیز برای عکاسی وضعیت نسبتاً خوبی دارد و می‌توان با عدم سخت‌گیری وضعیت عکاسی دوربین سلفی را خوب توصیف کرد. خوشبختانه با دوربین سلفی هم می‌توان فیلمبرداری ۴K داشت.

بیشتر بخوانید
لحظه‌به‌لحظه با مراسم Unpacked | کنفرانس معرفی گلکسی نوت 20 سامسونگ

در کل وضعیت دوربین گلکسی A71 در روز و در محیط‌هایی که از نور کافی برخوردار اند مناسب است و باتوجه به میان‌رده‌بودن گوشی و قیمت آن نسبت به گوشی‌های پرچمدار می‌توان تا حد زیادی وضعیت گلکسی A71 در قسمت دوربین را راضی‌کننده و خوب توصیف کرد.

۳- صفحه‌نمایش

نقد و بررسی گلکسی A71 سامسونگ
نقد و بررسی گلکسی A71 سامسونگ

از صفحه‌نمایش ۶.۷ اینچی در این گوشی استفاده شده و همین موجب شده که باوجودی‌که طراحان سامسونگ از کمترین حاشیه برای این گوشی بهره گرفته‌اند، اندازه‌ی گوشی بیشتر از بسیاری از فبلت‌های موجود در بازار باشد. صفحه‌نمایش دستگاه از نوع سوپرامولد است و خوشبختانه هم نور خوبی دارد و هم آن که رنگ‌ها را با طراوت نمایش می‌دهد. رزولوشن نمایشگر ۲۴۰۰*۱۸۰۰ مگاپیکسل و تراکم پیکسلی ۳۹۳ پیکسل بر هر اینچ است.

ماکزیمم روشنایی در این صفحه‌نمایش نزدیک به ۶۳۲ نیت است که البته رقم مناسبی برای یک میان‌رده است. حداقل روشنایی نیز ۲.۲ نیت است و این خبر خوبی برای کسانی که در میان‌رده‌ها به دنبال گوشی‌ای هستند که حداقل روشنایی آن وضعیت آزاردهنده‌ای در مکان‌های تاریک نداشته باشد.

۴- سخت‌افزار

از اسنپدراگون ۷۳۰ به‌عنوان پردازنده‌ی گلکسی A71 استفاده شده است. در میان پردازنده‌های میان‌رده‌ی کوالکام این پردازنده وضعیت خوبی دارد و جایگزین جدید اسنپدراگون ۷۱۰ است. در A70 از پردازنده‌ی اسنپدراگون ۶۷۵ استفاده شده بود که البته خوشبختانه طراحان سامسونگ تمرکز ویژه‌ای روی این قسمت کرده‌اند و اوضاع را طوری تغییر داده‌اند که اگر کسی حتی اندکی به پردازنده اهمیت دهد، شکی نداشته باشد که باید میان A70 و A71 حتماً گلکسی A71 را انتخاب کند.

این پردازنده‌ی ۸ هسته‌ای، پردازنده‌ی گرافیکی Aderno 618 را فراهم آورده و از این لحاظ نیز اوضاع بسیار بهتر از پردازنده‌ی گرافیکی A70 است. در A70 از Adreno 612 استفاده شده بود. خوشبختانه گوشی اپلیکیشن‌های سنگین را به‌خوبی پشتیبانی می‌کند و هیچ لگی در اجرای آن‌ها دیده نمی‌شود. ما بازی آسفالت ۹ را روی گوشی نصب کردیم و بدون هیچ مشکلی گوشی آن را اجرا کرد، حتی کوچک‌ترین لگی دیده نشد. در ضمن Call of Duty را هم نصب کردیم و در کیفیت متوسط، اجرای بازی با کوچک‌ترین لگی انجام شد.

گلکسی A71 در دو ورژن ارائه شده است: یک ورژن آن از رم ۶ گیگابایتی و ورژن دیگر از رم ۸ گیگابایتی برخوردار اند. هر دو ورژن حافظه‌ی داخلی ۱۲۸ گیگابایتی دارند که البته در هر دو ورژن امکان افزایش حافظه با استفاده از درگاه microSDXC فراهم است. البته از ۱۲۸ گیگابایت حافظه‌ی داخلی اولیه فقط ۱۱۰ گیگ در اختیار کاربر است.

۵- نرم افزار

نقد و بررسی گلکسی A71 سامسونگ

تا کنون در نقد و بررسی گلکسی A71 به همراه یکدیگر مروری بر طراحی، دوربین و قسمت سخت‌افزاری دستگاه داشته‌ایم. دیدیم که گلکسی A71 نسبت به قیمتی که دارد در هر سه زمینه در وضعیتی خوب و راضی‌کننده به سر می‌برد. خوشبختانه این فبلت کره‌ای در قسمت نرم‌افزار نیز وضعیتی بسیار خوب دارد. گوشی با اندروید ۱۰ عرضه شده و از رابط کاربری جدید سامسونگ یعنی One Ui 2.0 در آن استفاده شده است.

بیشتر بخوانید
اعتراض در السالوادور علیه استفاده از بیت کوین به عنوان وجه قانونی

برای امنیت دستگاه نیز هم می‌توان از اثر انگشت استفاده کرد و هم از تشخیص چهره. سنسور اثر انگشت، همانطور که در بالا اشاره کردم، در زیر صفحه‌نمایش قرار دارد. سرعت و کیفیت آن عالی نیستند ولی راضی‌کننده هستند. تشخیص چهره اما عالی عمل می‌کند و حتی در فضاهای تاریک نیز به‌خوبی قدرت تشخیص چهره و آنلاک‌کردن گوشی را دارد.

طراحان سامسونگ برای میان‌رده‌ی A71 از یک اسپیکر در قسمت پایینی گوشی استفاده کرده‌اند. خوشبختانه قدرت صدا و همچنین کیفیت آن راضی‌کننده هستند و به‌واقع ایراد خاصی نمی‌توان به اسپیکر گوشی گرفت، مگر آن که قرار باشد آن را با پرچم‌دارها قیاس کنیم که البته قیاس اشتباهی است.

۶- باتری

از باتری ۴۵۰۰ میلی‌آمپر ساعتی برای گوشی گلکسی A71 استفاده شده است. در کل طراحان سامسونگ در گوشی‌های سری A از باتری‌های قدرتمندی استفاده کرده‌اند و این قضیه برای A71 نیز صادق است. جالب آن که وضعیت باتری در این گوشی از جمله مواردی است که نسبت به A70 هیچ تغییری نداشته‌اند. طراحان سامسونگ ادعا دارند که با این باتری درصورت خاموش‌بودن سایر موارد مصرف‌کننده‌ی باتری، می‌توان به‌صورت مداوم ۲۴ ساعت به تماشای ویدئو یا ۴۲ ساعت به مکالمه پرداخت. در بررسی‌های متعددی که در این زمینه انجام گرفته‌اند نتیجه‌ای نزدیک به آماری که خود سامسونگ ارائه کرده دریافت شده است. اگر کاربر عادی باشید می‌توانید با یک بار شارژ کردن باتری گوشی، حتی تا ۲ روز نیازی به شارژ کردن باتری دستگاه نداشته باشید.

در ضمن گلکسی A71 به همراه شارژر ۲۵ واتی عرضه شده. قابلیت شارژ سریع این گوشی موجب می‌شود که بتوان در عرض نیم ساعت، حدود ۵۰ درصد گوشی را شارژ کرد. شارژ کامل باتری نیز حدود ۸۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

نقد و بررسی گلکسی A71 سامسونگ

سخن آخر

در این نوشتار به نقد و بررسی گلکسی A71 سامسونگ پرداختم. آن‌چه که می‌توانم به‌عنوان نتیجه اعلام کنم این است که این میان‌رده‌ی سامسونگ در تمامی شاخص‌ها گوشی‌ای بسیار خوب و راضی‌کننده است. هم کیفیت تصویر مناسبی دارد، هم سخت‌افزارش از پسِ اجرای بازی‌های سنگین برمی‌آید، هم دوربین‌اش تصاویری عالی به دست می‌دهد و هم باتری‌اش می‌تواند تا ۲ روز نیاز به شارژ پیدا نکند. در بازار ایران، شیائومی Mi9T رقیب اصلی این گوشی است که البته قیمتی پایین‌تر دارد. من فکر می‌کنم اگر گلکسی A71 بدنه‌ی پلاستیکی نداشت و دوربین ماکرو عملکرد بهتری داشت شاید می‌شد به صراحت A71 را گوشی بهتری دانست.

همچنین بخوانید: نقد و بررسی گلکسی M10S

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا