اجتماعیپزشکیخبر ببر

بررسی کوتاه عملکرد دکتر نمکی در قبال شیوع کرونا

وزیری که از مردم گلایه می‌کند و ادعا می‌کند اختیار کافی ندارد

تردیدی نیست که توان کشور به ویژه در حوزه اقتصادی برای مبارزه با کرونا در حد مطلوب نیست. همین طور شکی نیست که کادر درمانی کشور، فداکارانه تمام تلاش خودشان را برای مبارزه با ویروس کرونا به کار بسته‌اند، اما این‌ها دلیل نمی‌شود که عملکرد وزیر بهداشت و وزارتخانه تحت امر ایشان را در بحران اخیر مثبت و بری از عیب و نقصی بدانیم.

سعید نمکی چه در زمینه استفاده از امکانات و اختیارات خودش و چه در مواجهه با مردم، عملکرد پر انتقادی داشته است. به گونه‌ای که در مورد تصمیمات وزارت بهداشت، نمکی از روز اول به نحوی برخورد کرده که انگار هیچ اختیاری ندارد.

مثلا بارها از سفرهای مردم یا تجمعات غیرضروری انتقاد کرده و حتی در مورد سه رقمی شدن آمار مرگ و میر روزانه هشدار داده، اما با تمام این تفاسیر دریغ از یک تصمیم عملی در جهت بهبود اوضاع. نمکی حتی در تصمیماتی مانند برگزاری کنکور، یک گام هم عقب ننشست و همزمان با ژستی مظلوم نمایانه آرزو کرد که ای کاش قدرتی فراتر از خواهش و التماس می‌داشت.

وزیر بهداشت به گفته خودش نتونسته بیشتر از ۲۷ درصد از یک میلیارد دلار موعود برای کمک به کادر درمان را جذب کند. حال اینکه نمکی کمی قبل از وزیر شدنش، درست هنگامی که معاون سازمان برنامه و بودجه بود، می‌گفت که ۹۷ بودجه از زیر دستان خودش می‌گذرد.

با توجه به همین گفته‌های او در گذشته، می‌توان چنین گفت که معلوم نیست در این مدت چه اتفاقی رخ داده که او در مقام وزیر در حوزه بهداشت هیچ قدرتی ندارد اما چند ماه پیش از رسیدن به این عنوان در مقام معاون شخص معاون رئیس جمهور، درباره ۹۷ درصد بودجه کشور تصمیم‌گیری می‌کرده است.

بیشتر بخوانید
آیا می‌توان واکسن کوید 19 را به صورت قرص مصرف کرد؟

در زمینه مواجهه با مردم انتقادات به وزیر بهداشت به مراتب بیشتر است. صحبت‌های او به نحوی است که انگاری شیوع ویروس کرونا تنها یک دلیل دارد و آن هم جدی نگرفتن ماجرای کووید-۱۹ از سوی مردم است.

اگر وزیر بهداشت آن طور که در مصاحبه‌های اذعان داشته که قدرتی بیشتر از خواهش و تضرع برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی ندارد، پس حضور داشتن یا نداشتن ایشان در سمت به این مهمی آن هم در این روزهای سخت کرونایی جامعه دیگر چه تفاوتی دارد!

واقعیت این است که رویه محافظه کارانه آقای وزیر شرایط را به نحوی پیش برده که شبهات را در مورد وی تقویت می‌کند. شبهاتی مانند اینکه گفته می‌شود که او به آینده خودش در دولت بعدی یا پست‌های دیگری خارج از دولت هم فکر می‌کند.

[تعداد: ۲   میانگین: ۴/۵]

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سه × پنج =

دکمه بازگشت به بالا