پزشکی

مطالعه‌ای جدید در چین برخی ویژگی‌های کروناویروس را آشکار کرده‌است

به گزارش گلوبال تایمز، مطالعه جدید روی مسافرانی که در اتوبوس به کروناویروس مبتلا شدند نشان می‌دهد که ویروس حداقل برای ۳۰ دقیقه زنده می‌ماند و در فضایی بسته قابلیت انتقال به افراد تا فاصله ۴.۵ متری را دارد.

این مطالعه نگرانی‌های زیادی درباره استفاده از حمل‌ونقل عمومی به وجود آورده است. نویسنده‌های این تحقیق که در روز پنجشنبه منتشر شد، برخی اعضای مرکز کنترل بیماری چین هستند. این تحقیق وضعی خاص را در روز ۲۲ ژانویه به همگان نشان داد.

بیمار A مبتلا به بیماری کرونا بدون ماسک سوار اتوبوس دارای سیستم تهویه هوا می‌شود و هشت نفر دیگر را در آن اتوبوس به بیماری آلوده می‌کند. در همان روز، بیمار برای یک ساعت سوار اتوبوسی دیگر می‌شود و دو نفر دیگر را به ویروس کرونا آلوده می‌کند اما نیم ساعت بعد از خروج بیمار از اتوبوس، فرد دیگری که سوار اتوبوس شده‌بود به بیماری کرونا مبتلا می‌شود. همین موضوع باعث شده تا این مطالعه نتیجه‌گیری کند که ویروس حداقل برای نیم ساعت می‌تواند در محلی که هوای آن تهویه می‌شود، زنده بماند. البته لازم به ذکر است در تازه‌ترین نتایج به دست آمده از بررسی این نوع از ویروس کرونا محققان دریافته‌اند که ویروس تا ۳ ساعت توان زنده ماندن در محلی که هوایش تهویه می‌شود، دارد.

بر می‌گردیم به مطالعه‌ی مذکور. در آنجا محققان مشاهده کردند که فاصله بیمار A با نزدیک‌ترین مسافر آلوده شده نیم و با دورترین مسافر مبتلا ۴.۵ متر بود. بیمار در آن روز با ۲۴۳ نفر در تماس بوده است که ۱۳ نفر از آن‌ها به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. در این رابطه در مطالعه چینی‌ها آمده است:

بیشتر بخوانید
راهنمای عمومی پیشگیری از بیماری کرونا

«فاصله زیاد انتقال، احتمال شیوع ویروس کرونا در محیط بسته را بالا می‌برد. این یعنی امکان دارد کرونا در فاصله‌های بیشتر از ۱ تا ۲ متری از بیمار هم شیوع پیدا کند، در صورتی که قبلا چنین فرضی وجود نداشت.»

نتایج این مطالعه نگرانی‌های زیادی بین شهروندان چینی در استفاده از حمل‌ونقل عمومی به وجود آورده است.

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهار × پنج =

دکمه بازگشت به بالا