اطلاعات‌محوربین‌المللیتکنولوژیشبکه‌های اجتماعیکامپیوتر و اینترنت

بدترین هفته برای فیسبوک

با یک شکست فاجعه بار فناوری اطلاعات آغاز شد که خدمات فیسبوک را به مدت شش ساعت از اینترنت حذف کرد و با افشاگری به قانونگذاران درباره فرهنگ سمی ‌که سود را بر منافع کاربران مقدم می‌داند، ادامه یافت.

در این گزارش از وبسایت خبری بی‌بی‌سی، ما به بدترین هفته فیسبوک نگاه می‌کنیم.

به ۱۵ سال پیش بازگردید که تقریباً معمول بود دسترسی به پلتفرم‌های جوان مانند فیسبوک به مدت یک روز یا حتی بیشتر قطع شود و هیچ کس اینقدر عصبانی نمی‌شد. در آن زمان تعداد بسیار کمتری از کاربران یک سایت رسانه‌های اجتماعی را به عنوان یک سرویس ضروری می‌دیدند. این نشان می‌دهد که چگونه جهان تغییر کرده است که حتی اگر یک پلتفرم به مدت یک ساعت آفلاین شود، یک هیاهوی عظیم به وجود می‌آید، زیرا میلیاردها نفر در حال حاضر انتظار دارند ۲۴ ساعته و شبانه روز به هم متصل باشند. شش ساعت غیرقابل تصور به نظر می‌رسد.

برخی عصبانیت ناشی از قطع شدن فیسبوک را مسخره کردند، اما میلیون‌ها کسب و کار کوچک به خدمات آن وابسته هستند و صاحبان آنها نمی‌خندیدند. من با یک تامین کننده درخت کریسمس صحبت کردم که به فیسبوک به عنوان مسیر اصلی خود برای ارتباط با مشتریان وابسته بود و دیدم که ترافیک وب سایت او در هنگام قطع ارتباط ۵۰ درصد کاهش یافته است.

یک مشاور توسعه تجارت به من گفت که از واتساپ برای اجرای رویدادهای زنده استفاده می‌کند و ناگهان به دوران تاریک ارتباطات بازگردانده می‌شود. و یک هنرمند به من گفت که از اینستاگرام به عنوان گالری خود استفاده می‌کند، اما قبلاً در این فکر بود که اگر مردم استفاده از برنامه را متوقف کنند چه اتفاقی می‌افتد و گفت:

من همیشه به شوخی می‌گویم که فقط در اینستاگرام وجود دارم.

چه چیزی باعث قطع ارتباط شد و چرا این همه مدت به طول انجامید؟

فیسبوک اعلام کرد که همه چیز به دلیل تغییر پیکربندی در روترهای اصلی که ترافیک شبکه بین مراکز داده ما را هماهنگ می‌کند، آغاز شده است. کیت بیوان، ویراستار مرکز محاسباتWhich ، به بی‌بی‌سی گفت که این ستون فقرات شبکه داخلی فیسبوک است که تمام امکانات آن را در سراسر جهان به هم متصل می‌کند. او افزود:

به طور موثر، فیسبوک اینترنت اختصاصی خود را ایجاد کرده است و باید با اینترنت گسترده‌تری ارتباط برقرار کند و تغییر پیکربندی که در آن رخ داد باعث آفلاین شدن کل شبکه فیسبوک شد. در نتیجه، فیسبوک از اینترنت ناپدید شد.

قسمت بدتر این است که مهندسان نمی‌توانند از راه دور متصل شوند زیرا اینترنت می‌گوید هیچ چیزی برای اتصال وجود ندارد و سپس لایه‌های امنیتی اضافی در اطراف ساختمان‌ها، وقتی مردم به صورت حضوری در دفتر کالیفرنیا حاضر شدند تا به طور فیزیکی به سرورها سر بزنند، مشکلات بیشتری را ایجاد کرد.

بیشتر بخوانید
مچ بند شیائومی می بند 5 (Xiaomi Mi Band 5) رونمایی شد + عکس

با بازگشت خدمات آنلاین، تمرکز بر واشنگتن و اقرار یکی از کارکنان سابق فیسبوک به کنگره متمرکز شد. فرانسیس‌ هاوگن، که منبع مجموعه‌ای از مقالات وال استریت ژورنال بر اساس اسناد داخلی بود، به قانونگذاران گفت که این شرکت همیشه پول را بر رفاه کاربران مقدم می‌شمارد. او گفت:

من فیسبوک را بارها و بارها با منافع بین سود و امنیت خود مواجه کردم. فیسبوک به طور مداوم این درگیری‌ها را به نفع سود خود حل می‌کرد.

به نظر می‌رسد این اتهام که فیسبوک و اینستاگرام بر سلامت روانی نوجوانان تأثیر می‌گذارد، سرانجام واکنش مارک زاکربرگ، مدیر اجرایی را برانگیخت. چند هفته است که رئیس قدرتمند غول رسانه‌های اجتماعی تحت فشار است تا در مورد موج جزر و مدی انتقاداتی که شرکت او را درگیر کرده است، چیزی بگوید. او در یادداشتی طولانی به کارکنان خود گفت که این اتهامات، نشان دهنده شرکتی نیست که ما می‌شناسیم. او این ایده را که فیسبوک سود را بر رفاه کاربران خود قرار می‌دهد رد کرد. آقای زاکربرگ گفت:

این بحث که ما عمداً مطالبی را منتشر می‌کنیم که برای کسب سود خود مردم را عصبانی می‌کنیم، کاملاً غیر منطقی است. ما از تبلیغات درآمد کسب می‌کنیم و تبلیغ کنندگان دائماً به ما می‌گویند که نمی‌خواهند تبلیغات آنها در کنار محتوای مضر یا عصبانی کننده قرار گیرد.

آقای زاکربرگ همچنین پرسید، اگر فیسبوک قرار بود تحقیقات خود را نادیده بگیرد، آیا در وهله اول این همه سرمایه گذاری می‌کرد؟

منتقدان قانع نشدند و خاطرنشان کردند که اگر فیسبوک اینقدر مطمئن است که تحقیقاتش قوی است، باید آن را علنی می‌کرد نه اینکه آن را پنهان نگه دارد. جلد مجله تایم این هفته داستانی درباره چگونگی تغییر نگرش به فیسبوک و موسس آن در دهه گذشته بیان می‌کند. این تصویر زاکربرگ را به شکل وحشتناک و رنگ پریده‌ای نشان می‌دهد، صورت او پوشیده از نوشته‌های «حذف فیسبوک؟» است.

بیشتر بخوانید
احمدی نژاد خطاب به آنجلینا جولی : با هم شرایط را اصلاح کنیم

در اواخر سال ۲۰۱۰، در روزی که مجله تایم، موسس فیسبوک به عنوان شخص سال معرفی کرد، از دفتر مرکزی فیسبوک در کالیفرنیا دیدن کردم. ما در حال ساخت یک سریال رادیویی با عنوان تاریخ مخفی شبکه‌های اجتماعی بودیم و در حالی که آقای زاکربرگ در دسترس نبود، یکی از مدیران ارشد او، کریس کاکس، این تصویر بسیار واضح از رئیس خود را به ما داد.

او این احساس را به شما نشان می‌دهد که در آینده است و همه چیز در آنجا عالی است و چند ماه عقب‌تر به جایی که شما هستید بازگشته است تا به شما بگوید همه چیز خوب است.

چند ماه بعد، فیسبوک به عنوان عامل ایجاد کننده بهار عربی شناخته شد. فیسبوک در واقع یک شرکت خوب بود، یک نیروی دموکراتیک که به مردم قدرت می‌داد. اما امروز خیلی از آن روزهای خوب فاصله گرفته است.

البته فیسبوک به جز در موارد و مسائل مالی موسس آن، ممکن است با رسوایی‌ها نیز ضربه بخورد، با نقص فنی رو به رو شود و با مقررات شدیدتری تهدید شود. اما، با وجود چند جهش، سود و قیمت سهم همچنان بالاتر می‌رود.

سیاستمداران، نهادهای نظارتی و بسیاری از کاربران عاشق فیسبوک شده‌اند. اما با وجود تبلیغات و سرمایه گذاران همچنان، آقای زاکربرگ را که فکر می‌کند همه چیز همچنان خوب خواهد بود، می‌توان بخشید.

افزایش سود تسلا ناشی از رکورد تحویل خودرو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

7 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا