اطلاعات‌محورپزشکی

بحران کوید ۱۹ در اورست | افراد بیمار در چادرهایشان سرفه می‌کنند.

نتیجه آزمایش بیش از 200 کوهنورد و شرپا در کمپ هیمالیا در ارتفاع بیش از 5000 متری، مثبت اعلام شد.

بر اساس گزارش‌ دیلی میل، نتیجه آزمایش ده‌ها تن از کوهنوردان و کارکنان در کوه اورست پس از شیوع ویروس کوید ۱۹ در بالاترین نقطه جهان، مثبت اعلام شد. لوکاس فرتنباخ، راهنمای متخصص صعود از اتریش، تخمین زده که ممکن است ۱۰۰ مورد فعال کوید ۱۹ در کمپ پایگاه جنوبی اورست در نپال وجود داشته باشد.

با این حال، مقامات نپالی این موضوع را انکار کرده‌اند و اصرار دارند که در محلی که در حال حاضر ۱۵۰۰ نفر در آن اقامت دارند، ویروس شیوع نداشته است. آنها هرگونه علائم را به دلیل بیماری‌های دیگر مانند بیماری ارتفاع زدگی می‌دانند.

آقای فرتنباخ، که تنها راهنمای کارکشته‌ای است که به دلیل ترس از ویروس اقدام به لغو صعود با هیئت همراه خود کرده است، می‌گوید نتیجه آزمایش یکی از راهنماهای خارجی او و شش نفر از شرپاهای نپالی مثبت بوده است. او گمان می‌کند که حداقل ۱۰۰ نفر‌ در کمپ پایگاه جنوبی مثبت هستند و اضافه می‌کند: این اعداد ممکن است چیزی در حدود ۱۵۰ یا ۲۰۰ نفر هم باشد. به گفته آرتیمایا تامانگ، هماهنگ کننده بخش محلی بهداشت، در جایی دیگر گزارش شده است که نتیجه آزمایش حدود ۷۷ شرپا نیز مثبت است.

دهکده شرپا در بازار نامچه، در امتداد مسیر کوه اورست
دهکده شرپا در بازار نامچه، در امتداد مسیر کوه اورست

آقای فرتنباخ در صحبت از کاتماندو گفت:

من فکر می‌کنم با تمام موارد تأیید شده‌ای که ما اکنون از آن اطلاع داریم و نتیجه مثبت آزمایش ویروس کرونا که از خلبانان نجات، کارمندان بیمه، پزشکان و لیدرهای اعزامی تایید شده است، می‌توانیم شیوع ویروس کرونا در این منطقه را ثابت کنیم.

او گفت که بدیهی است موارد زیادی در کمپ پایگاه اورست وجود دارد، زیرا او به وضوح می‌تواند افرادی را که بیمار هستند ببیند و صدای افرادی را که در چادرهایشان سرفه می‌کنند، بشنود.

بیشتر بخوانید
نکات مهم برای نگهداری از هاسکی | دارندگان سگ هاسکی بخوانند

آقای فرتنباخ، موسسه Furtenbach Adventures را اداره می‌کند، که ۱۰۰ درصد موفقیت در اورست و ۲۰ سال تجربه سفر در کوه را در کارنامه خود دارد.

در مجموع در این فصل به ۴۰۸ کوهنورد خارجی مجوز صعود به اورست داده شده است و چندصد راهنما و پرسنل پشتیبانی شرپا از ماه آوریل در اردوگاه پایگاه مستقر شده‌اند. به گزارش تلگراف، گروه‌های صعود باید در بدو ورود به نپال سه روز قرنطینه شوند و قبل از عزیمت به کمپ پایه اورست، آزمایش RT-PCR را برای کوید ۱۹ انجام دهند. با این حال، ادعا می‌شود که این امر اجرایی نمی‌شود و حدود نیمی از ۴۳ گروه اعزامی در کوه قبل از ترک کاتماندو آزمایش نشده‌اند.

چادرهای اعزامی‌ها در کمپ پایگاه اورست جنوبی، نپال
چادرهای اعزامی‌ها در کمپ پایگاه اورست جنوبی، نپال

مقامات نپال پیشتر انکار کرده بودند که در این فصل موارد فعال در میان کوهنوردان و کارکنان پشتیبانی در تمام کمپ‌های پایه کوه‌های هیمالیا وجود دارد. سایر تیم‌های کوهنوردی هم هیچ‌گونه عفونت مربوط به کوید ۱۹ را در بین اعضا یا کارکنان خود تأیید نکرده‌اند. با این حال، چندین کوهنورد گزارش کرده‌اند که نتیجه آزمایش ویروس پس از بازگشت آنها از کمپ پایگاه اورست جنوبی مثبت شده است.

آقای فرتنباخ تأکید کرد که بیشتر تیم‌های موجود در کوه، کیت‌های آزمایشی را با خود به همراه ندارند. و اضافه کرد که تیم او در انجام آزمایشات کمک کرده و دو مورد ابتلا به ویروس کرونا را قبل از بازگشت به خانه تأیید کرده است.

گزارش شده است که اکثر تیم‌ها هنوز در کمپ پایه هستند، به امید اینکه با مناسب شدن هوا بتوانند خود را قبل از پایان فصل صعود در ماه آینده، به قله برسانند. ماه گذشته، یک کوهنورد نروژی اولین کسی بود که نتیجه آزمایش او در اردو مثبت شد. او با هلی‌کوپتر به کاتماندو منتقل شد و در آنجا تایید شد که به کوید ۱۹ مبتلا شده است و پس از آن به خانه بازگشت.

بیشتر بخوانید
مواد غذایی لازم روزانه | این مواد غذایی را هر روز بخورید

نپال در حال حاضر با افزایش آمار کرونا روبه‌رو است. ۸۶۰۷ مورد ابتلا جدید و ۱۷۷ مورد مرگ در روز جمعه به ثبت رسیده است. این رقم باعث می‌شود که آمار کلی به ۴۹۷۰۰۰ مورد ابتلا و ۶،۰۲۴ مورد مرگ برسد. چین هفته گذشته به دلیل ترس از انتقال ویروس از نپال، صعود از سمت کوه اورست خود را لغو کرد.

در اوایل این ماه، نپال با افزایش سریع آمار بیماری، درخواست ۱.۶ میلیون دوز واکسن استرازنکا را ارائه داد. سمیر ادیکاری، یک مقام ارشد گفت:

افرادی که قبلاً دوز اول را دریافت کرده‌اند، در صورت عدم دریافت دوز دوم خود در زمان تعیین شده، دچار مشکل خواهند شد.

نپال، بیش از دو میلیون نفر را با واکسن استرازنکا که توسط هند و سینوفارم که توسط چین تهیه شده است، واکسینه کرده است. اما مقامات مجبور شدند برنامه واکسیناسیون را در ماه آوریل به حالت تعلیق درآورند، زیرا کشور نتوانست از ارسال واکسن تازه اطمینان حاصل کند. نخست وزیر نپال گفت:

من می‌خواهم از همسایگان، کشورهای دوست و سازمان‌های بین‌المللی درخواست کنم که برای تامین واکسن و داروهای مراقبت‌های ویژه به ما کمک کنند … تا از تلاش‌های مداوم برای مبارزه با این بیماری همه‌گیر حمایت کنیم.

دونالد ترامپ و همسرش به کرونا مبتلا شدند

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا