اقتصادیبازاریابیبین‌المللیتجارتتکنولوژیجهان

چرا حتی کشتی‌های غول پیکر نمی‌توانند بحران کشتیرانی را حل کنند؟

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، جراد چایتوویتز مالک ناوگان ۳۰۰ دوچرخه اجاره‌ای در کیپ تاون، آفریقای جنوبی است. او به تامین مداوم قطعات یدکی از پدال گرفته تا زنگ، برای ادامه کار ناوگان خود متکی است، اما مشکلی وجود دارد. آقای چایتوویتز از شرکت آپ سایکلز می‌گوید:

کسی که تایرهایی را که ما در دوچرخه‌های خود استفاده می‌کنیم تامین می‌کند، امسال برای تامین تایرهای جدید ۱۰ تا ۱۲ ماه زمان نیاز دارد که این برای ما استرس‌زا است.

همه‌گیری کووید ۱۹ باعث رونق جهانی دوچرخه سواری و افزایش تقاضا برای دوچرخه شده است، در حالی که همزمان عمده فروشان با کمبود کانتینر حمل و نقل جهانی مواجه شده‌اند. آقای چایتوویتز برای ادامه کار خود با چالش‌های متعددی مبارزه روبرو است. او همچنین منتظر یک کانتینر با ۵۰ دوچرخه جدید از فرانسه است، اگرچه می‌گوید نمی‌داند کی واقعاً وارد می‌شود. همچنین ماه‌ها پیش، یکی از مشاغل محلی از او خواسته بود دوچرخه‌هایی را که برای کمک به خیریه در نظر گرفته شده بود تعمیر کند، اما این فعالیت خیریه متوقف شد زیرا آقای چایتوویتز نمی‌تواند اجزای مورد نیاز خود تامین کند. آقای چایتوویتز به دنبال خرید قطعات یدکی از مغازه‌های دوچرخه سازی محلی است. او می‌گوید:

بسیاری از اوقات، آنها بسیار سخاوتمند بوده‌اند و به من کمک کرده‌اند، اما این راه حل ایده آل نیست.

آقای چایتوویتز تنها نیست، بسیاری از مشاغل در سراسر جهان اخیراً با سردردهای لجستیکی مشابهی روبرو شده‌اند. قرنطینه منجر به کاهش شدید خریدهای خرده فروشی و به دنبال آن جهش شدید فروش با شروع مجدد رفع قرنطینه کشورها شده است. در حال حاضر، صدها کشتی کانتینری برای دسترسی به بنادر بارگیری شده، بیشتر در ایالات متحده و چین در صف هستند. علاوه بر این، در اروپا و ایالات متحده، کمبود راننده کامیون باعث می‌شود که حمل و نقل کانتینرها به مقصد در خشکی دشوارتر باشد و بسته شدن بندرها ناشی از شیوع کووید ۱۹، ترافیک را تشدید کرده است.

شنیدن داستان‌هایی درباره کانتینرهایی که ماه‌ها در کنار اسکله‌ها بیکار مانده‌اند، متداول شده است. به علاوه، قیمت کانتینرها به سقف خود رسیده است.

شرکت آپ سایکلز در کیپ تاون با کمبود شدید قطعات دوچرخه روبرو است
شرکت آپ سایکلز در کیپ تاون با کمبود شدید قطعات دوچرخه روبرو است

جورج گریفیتس، سردبیر بازارهای جهانی کانتینرها در S&P Global Platts می‌گوید، ارسال یک کانتینر ۴۰ فوتی از آسیا به اروپا ۱۷،۵۰۰ دلار (۱۲،۶۵۰ پوند) هزینه دارد که بیش از ۱۰ برابر قیمت یک سال پیش آن است. او می‌افزاید که برخی از شرکت‌های حمل و نقل در حال حاضر نرخ‌های اولیه را برای تضمین تحویل کانتینر در طی چند هفته وضع می‌کنند و واردکنندگان نیز در تلاش هستند تا از یکدیگر پیشی بگیرند و پول بیشتری را به نسبت رقبای خود پیشنهاد می‌دهند. آقای گریفیتس می‌گوید:

این موضوع واقعا در حال خراب کردن بازار است.

یک طوفان کامل؟

همه این موارد این سوال را در ذهن ایجاد می‌کند که آیا این فقط یک مشکل لحظه‌ای در تأمین کالا است یا نشانه‌ای است که مشخص می‌کند حتی کشتی‌های بزرگ حمل و نقل هم دیگر نمی‌تواند با جهان در حال تغییر ما همگام باشد؟

بیشتر بخوانید
22 میلیارد دلار | بزرگترین مورد افشا شده در فساد مالی کشور

رز جورج، نویسنده کتاب نود درصد از همه چیز، در مورد صنعت حمل و نقل می‌گوید:

صنعت حمل و نقل کانتینری در حال حاضر تحت فشار شدید تقاضا قرار دارد. این صنعت همیشه بسیار حیاتی بوده اما هرگز مورد توجه قرار نگرفته است. اهمیت حمل و نقل برای اقتصاد جهانی در بحران کنونی مشخص شده است.

اخیراً، برخی از مشاغل بزرگ حتی در پاسخ به کمبودها، تصمیم گرفته‌اند که کانتینرها و کشتی‌های چارتری خود را به طور مستقل خریداری کنند. در میان آنها نام غول‌های آمریکایی Walmart و Home Depot، و نام تجاری سوئدی مبلمان Ikea به چشم می‌خورد. سخنگوی Ikea تأیید می‌کند که این شرکت کانتینرهای اضافی و کشتی‌های چارتری خریداری کرده است تا کمبود محصول را جبران کند. او در ادامه افزود:

ما همچنین کالا را با قطار از چین به اروپا ارسال کرده‌ایم و در انبارهای موقت در چین، ویتنام، هند، اندونزی و تایلند برای حمایت از تولید، سرمایه گذاری کرده‌ایم.

از اسباب بازی گرفته تا اتومبیل، صنایع بی‌شماری در سراسر جهان به طور پیوسته و مداوم متکی به حمل و نقل توسط کانتینرها هستند. استاوروس کارامپریدیس، رئیس گروه تحقیقات حمل و نقل دریایی در دانشگاه پلیموث انگلستان، با اشاره به دوره کریسمس می‌گوید:

من احساس می‌کنم که به زودی قفسه‌های خالی را خواهیم دید. کمبود شدید راننده کامیون در انگلستان می‌تواند این امر را به ویژه در بریتانیا تحقق بخشد.

کمبود راننده کامیون به ویژه در بریتانیا حاد است، این امر تا حدی به دلیل خروج کارگران اتحادیه اروپا از بریتانیا پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و همچنین دوران همه گیری کووید ۱۹ به علاوه تغییرات مالیاتی که کار رانندگان سایر نقاط اروپا را در انگلستان گران‌تر می‌کند، است. در حالی که انتظار می‌رود شرکت‌های کشتیرانی در سال جاری سود بی‌سابقه‌ای بالغ بر میلیاردها دلار داشته باشند،  همچنان با مشکلاتی روبرو هستند. Concepción Boo Arias، سخنگوی Maersk، بزرگترین خط حمل و نقل کانتینر در جهان می‌گوید:

ما تعداد بیشتری کشتی و کانتینر را نسبت به قبل از همه گیری کووید ۱۹ مستقر کرده‌ایم. با این وجود هنوز شاهد تأخیرهای تأسف بار هستیم که منجر به از دست رفتن ظرفیت می‌شود.

او می‌گوید تاخیر در بنادر تأثیرات منفی بر برنامه کشتی‌ها دارد. توقف چند روزه در یک بندر می‌تواند دو هفته به مجموع زمان سفر یک کشتی کانتینری اضافه کند. فشارهای کنونی شرایط ناخوشایندی را مانند وجود کانتینرهای خالی که در برخی از بنادر انباشته شده و در برخی دیگر کمیاب می‌شوند، ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید
از اسمارت‌فون اقتصادی ال جی K31 رونمایی شد | عکس

پس چه می‌توان کرد؟

جک کریگ، مدیر فنی جهانی در ترمینال‌های APM، که متعلق به AP Moller – Maersk است، بر نقشی که داده‌ها و اتوماسیون می‌توانند در بنادر ایفا کنند، تاکید می‌کند. او می‌گوید ایست‌های بازرسی خودکار در گوتنبرگ سوئد که هر کانتینری را که وارد بندر می‌شود اسکن می‌کند، زمان معطلی کانتینرها را تا ۳۰ درصد کاهش داده است. اما مداخلات زیرساخت‌های بزرگتر، شدیدتر است. ساخت یک کشتی کانتینری جدید تقریباً دو یا سه سال به طول می‌انجامد، بنابراین هرگونه کشتی که در حال حاضر سفارش داده شود نمی‌تواند در کوتاه مدت کمک کند. آقای گریفیتس می‌افزاید:

عدم اطمینان در مورد بهترین روش برای رعایت مقررات جدید در زمینه انتشار گازهای گلخانه‌ای صنعت کشتیرانی که در سال ۲۰۵۰ پیش بینی می‌شود، به این معنی است که برخی از شرکت‌ها در حال حاضر نسبت به گسترش ناوگان خود احتیاط می‌کنند. اگر ۱۰ کشتی کانتینری بزرگ سفارش دهید که ممکن است ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار برای شما هزینه داشته باشد، یک اشتباه بسیار پرهزینه مرتکب شده‌اید، چرا که ممکن است در سال ۲۰۵۰، با توجه به قوانین جدید دیگر نتوانید از آنها استفاده کنید.

ساخت یک کشتی بزرگ کانتینری سال‌ها طول می‌کشد

برای چندین دهه، کشتی‌های کانتینری بزرگتر و بزرگتر شده‌اند. بزرگترین کشتی در جهان، امروز می‌تواند تقریباً به ۲۴۰۰۰ کانتینر، هر یک به طول ۲۰ فوت (۶.۱ متر)، اجازه دهد تا در آن جای گیرند. اما چنین کشتی‌هایی به بنادر بزرگ و عمیق و جرثقیل‌های غول پیکر احتیاج دارند که این امر محدودیت مکانی را برای آنها ایجاد می‌کند. آنها همچنین تقاضای بیشتری را برای منابع در بنادری که در آن پهلو می‌گیرند، ایجاد می‌کنند. اما تعداد بیشتری از شناورهای متوسط ​​می‌توانند به اطمینان بیشتر زنجیره‌های تامین در آینده کمک کنند.

بیشتر بخوانید
افزایش قیمت روغن مایع از روز گذشته کلید خورد

مارک لوینسون، اقتصاددان و نویسنده کتاب خارج از جعبه، کتابی درباره جهانی شدن و حمل و نقل کانتینر، موافق است که حمل و نقل کشتی‌های کوچک‌تر برای بنادر راحت‌تر است. دکتر لوینسون می‌افزاید که مشاغل همچنین ممکن است مجبور شوند به زنجیره‌های عرضه جهانی که قطعات یا محصولات را از کارخانه‌های مختلف در سراسر جهان منتقل می‌کنند، اتکا کنند. این رویکرد می‌تواند ارزان باشد اما متکی بر مواردی است که همیشه طبق برنامه عمل می‌کند. دکتر لوینسون می‌گوید:

بحران حمل و نقل واقعاً خطرناک بودن این نوع استراتژی‌های تجاری را نشان داده است.

خانم جورج فراتر می‌رود و پیشنهاد می‌دهد که همه ما باید در عادات خریدمان تجدید نظر کنیم. او در مورد وضعیت فعلی می‌گوید:

من نمی‌دانم این ماجرا در نهایت به کجا ختم می‌شود، اما امیدوارم که بیشتر به سمت کاهش مصرف پیش برود.

همچنین در کیپ تاون، در حالی که آقای چایتوویتز ایده تامین قطعات نزدیک به خانه را برای فرار از فراز و نشیب حمل و نقل بین المللی دارد، اعتراف می‌کند که احتمالاً این یک راه حل واقع بینانه نیست. او می‌گوید:

همه قطعات کوچکی که در دوچرخه به کار می‌روند بسیار ارزان در آسیا ساخته می‌شوند، من نمی‌توانم ببینم که در سطح محلی چگونه می‌توانیم رقابت کنیم. به نظر می‌رسد ما در سیستم گرفتار شده‌ایم.

چرا کمبود تراشه وجود دارد؟

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

9 − هشت =

دکمه بازگشت به بالا