اقتصادیبین‌المللیتجارتجهانزیست ‌محیطیسیاسی

افزایش قیمت سوخت | درخواست وام‌های نجات در مذاکرات بحران برای شرکت‌های انرژی

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، دولت بریتانیا در حال بررسی ارائه وام‌های اضطراری دولتی به شرکت‌های انرژی است، زیرا شرکت‌ها در تلاش هستند تا در میان افزایش قیمت سوخت به کار خود ادامه دهند.

کواسی کوارتنگ، دبیر تجاری، روز دوشنبه با روسای صنعت از جمله Centrica و E.On مذاکرات موارد بحرانی خواهد داشت. تامین کنندگان کوچکتر با مشکلات زیادی روبرو می‌شوند زیرا افزایش قیمت، وعده‌های قیمتی آنها به مشتریان را غیرقابل تامین می‌کند. ششمین شرکت بزرگ انرژی در بریتانیا، Bulb، به دنبال راهی برای نجات است، در حالی که انتظار می‌رود چهار شرکت کوچکتر از کار متوقف شوند.

در آغاز سال ۲۰۲۱، ۷۰ تامین کننده انرژی در بریتانیا وجود داشت، اما منابع صنعتی گفته‌اند که ممکن است تا پایان سال فقط ۱۰ شرکت باقی بماند. چهار شرکت کوچک انرژی در هفته‌های اخیر تجارت خود را متوقف کرده‌اند، از جمله شرکت People واقع در ادینبورگ، که گاز و برق حدود ۳۵۰،۰۰۰ خانه و ۱۰۰۰ کسب و کار را تأمین می‌کرد و Utility Point مستقر در دورست که ۲۲۰،۰۰۰ مشتری داشت. افزایش قیمت‌های اخیر باعث شده برخی از شرکت‌ها نتوانند انرژی مورد نیاز مشتریان خود را تأمین کنند.

گروه صنعت نفت و گاز انگلیس اعلام کرد که قیمت عمده فروشی گاز از ماه ژانویه ۲۵۰ درصد افزایش یافته است که این افزایش از ماه اوت تا به امروز ۷۰ درصد بوده است. اگر تأمین کننده‌ای شکست بخورد، تنظیم کننده انرژی Ofgem اطمینان حاصل می‌کند که خانوارهای آسیب دیده همچنان تامین می‌شوند و پول آنها از دست نمی‌رود. یک تامین کننده جدید انرژی مسئول دریافت هرگونه مانده اعتباری که مشتری ممکن است داشته باشد، می‌شود. اما روند برخورد با شرکت‌های ورشکست شده تحت فشار قرار گرفته است زیرا پذیرش مشتریان برای شرکت‌های در حال بقا به دلیل افزایش قیمت عمده فروشی، جذابیت کمتری دارد. وام‌های دولتی ممکن است برای تشویق شرکت‌ها به پذیرش مشتریان ارائه شود، اگرچه وزیر امور خارجه، جیمز کلورلی، روز دوشنبه در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت که به طور ایده آل مشاغل باید با تلاش خود سرپا بمانند.

بیشتر بخوانید
آیا قیمت دلار دوباره به زیر 20 هزار تومان بازمی‌گردد؟

مشکلات تأمین

نخست وزیر بوریس جانسون، که در نیویورک برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به سر می برد، گفت که این مشکل موقتی است. او گفت که از زنجیره‌های تأمین بریتانیا بسیار مطمئن است و نیروهای بازار باید بسیار سریع در رفع این مشکلات عمل کنند، اما افزایش تقاضا، به ویژه از سوی کشورهای آسیایی که هوای سرد را نیز تجربه کرده‌اند، بر فشار بر قیمت‌ها افزوده است.

نیک باتلر، استاد میهمان و رئیس موسسه سیاست در کالج کینگ لندن، به برنامه بی‌بی‌سی امروز گفت که کاهش عرضه از ایالات متحده، روسیه و دریای شمال و همچنین محدودیت ذخیره سازی گاز در بریتانیا نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. او در ادامه افزود:

دولت چشم خود را به موضوع امنیت انرژی دوخته است. تمام تمرکز وایتهال بر تغییر آب و هوا بوده است. در حال حاضر، ما به نفت و گاز بسیار متکی هستیم و وقتی گاز در بازار جهانی کم می‌آید، برای ما مشکلاتی ایجاد می‌شود.

یکی از مدیران ارشد یکی از بزرگترین شرکت‌های انرژی در بریتانیا برآوردی مبنی بر ادامه حیات ۱۰ شرکت انرژی را خوش بینانه توصیف کرد. افزایش خرده فروشان انرژی جدید، که برای چالش بازیکنان بزرگتر راه اندازی شده بود، توسط دولت‌های گذشته و حال به عنوان پیروزی رقابت سالم در نظر گرفته شده بود. تأمین کنندگان بزرگتر، انرژی و منابع مالی لازم برای بیمه کردن یا محافظت در برابر خطر افزایش قیمت انرژی را دارند، اما بازیکنان کوچکتر نتوانسته‌اند یا تمایلی به خرج کردن پول برای محافظت در برابر شوک قیمت ندارند.

منابع صنعتی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که موقعیت‌های بیمه حق خرید انرژی با قیمت‌های ثابت تاریخی که توسط بازیگران بزرگتر این صنعت گرفته شده است، اکنون بیش از خود شرکت‌های بزرگ ارزش دارد. مدیران ارشد برخی از بزرگترین شرکت‌ها گفته‌اند که سقف قیمت انرژی که از سوی سیاست‌مداران حزب کارگر و محافظه کار حمایت می‌شود، در ایجاد بحران کنونی نقش داشته است. یکی از منابع ارشد صنعت می‌گوید:

می‌توانید برای حمایت از مصرف کننده قانون وضع کنید، اما این قانون می‌تواند تامین کننده را ورشکست کند. سقف قیمت در حال حاضر ارزان‌ترین نوع معامله در بازار است و تأمین انرژی با این قیمت برای مشتریان جدید ضرر دارد.

نزول رتبه ایران در مقایسه با دیگر صادرکنندگان گاز طبیعی در دنیا

بیشتر بخوانید
نظرسنجی میزان شرکت در انتخابات 1400 + اینفوگرافی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا