اطلاعات‌محورروانشناسیشبکه‌های اجتماعی

این روزها با هجوم خبرهای بد و ناگوار چه باید کنیم؟

پر واضح است که خبرهای بد همیشه هستند و این روزها هجوم خبرهای بد به مراتب بیشتر از پیش شده است. اینکه بگوییم به جای آن بیاییم خبر خوب منتشر کنیم، به مانند این می‌ماند که به یک نفر که چاقو خورده و چاقو در بدنش مانده بیاییم دسته چاقو را گل‌آرایی کنیم تا حالش بهبود یابد. در این نوشتار توضیح دادیم که چه کار باید انجام دهیم که اخبار بد آسیب کمتری به روح و روان ما وارد کند.

  • فرار کردن از هجوم خبرهای بد شدنی نیست؛ برای اینکه زیر فشار خبرهای بد کمتر اذیت شویم، دقت داشته باشیم که خبرهای بد مخصوصاً خبرهایی که تصویر یا فیلم از آن خبر دارد، تمرکز را بین یک ساعت تا ۹۰ دقیقه از بین می‌برند و این یعنی با ده بار خبر دیدن، کل روز ما نابود می‌شود. به طور کلی و با در نظر گرفتن شرایط موجود توصیه می‌شود که بیشتر از یک بار اخبار را دنبال نکنیم؛ چه خبرهای تلویزیونی باشد و یا اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی
  • دوباره شنیدن خبری که یک بار ما را ناراحت کرده، اذیتمان می‌کند؛ یعنی آدم سر نمی‌شود، پس خبرهای تکراری را از کانال‌های متفاوت دنبال نکنید.
  • دقت نمایید خبرهای کوتاهی که تحلیل ندارد، اطلاعات ما را برای تصمیم‌گیری زیاد نمی‌کند، برای همین توصیه می‌کنیم از تصمیم‌گیری آن هم با شنیدن چند خبر، خودداری نمایید.
  • درباره‌ اکثر خبرهای باید قبول کنیم که کاری از دست ما ساخته نیست و همین موضوع باعث می‌شود که ما به مرور فکر کنیم به طور کلی ناتوان هستیم و حس قربانی بودن داشته باشیم.
  • به هنگام خواندن خبرهای بد اگر راه موثری برای انتقال کمک هم چون انتقال پول یا انتقال خون از ما ساخته است که انجام دهیم، در غیر این صورت با وجود ناراحتی این واقعیت را باید بپذیریم که بیش از آن مقدار، وظیفه‌ای نداریم.
  • در بخش اکسپلور اینستاگرام، اخباری به ما نشان داده می‌شود که پیش از آن روی خبرهای مشابه مکسی داشته‌ایم،  پس اگر از چنین پست‌هایی که بعضاً ممکن است خبرهای بد را منتقل کنند، خوشتان نمی‌آید، با استفاده از گزینه Not interested آن پست‌ها را به پشتیبانی پلتفرم گزارش کنید.
بیشتر بخوانید
کرونا در این روزهای گرم آمارها را هم آچمز کرده است!

سپس بخوانید: خودبیزار کیست | چرا باید با خودمان مهربان باشیم

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهار × 1 =

دکمه بازگشت به بالا