اطلاعات‌محور

باورهای غلطی که در مورد گربه وجود دارند

متاسفانه امروزه بسیاری از باورهای غلط به قیمت از دست رفتن جان گربه‌ها تمام می‌شود. برای آگاهی دوست‌ داران گربه این باورهای غلط را به ترتیب زیر آورده‌ایم.

باورهای غلط درباره گربه

۱- گربه می‌تواند با گلوله‌ی نخ کاموا بازی کند و حسابی سرگرم شود

بازی کردن با نخ برای گربه‌ها خیلی خطرناک است. اول اینکه نخ ممکن است به گردنشان گیر کند و باعث خفگی و صدمات زیادی شود. همچنین جالب است بدانید زبان گربه‌ها تیغ‌های تیز و ریزی دارد که اگر نخ به آنها گیر کند، بیرون آوردن و خارج کردنش خیلی خیلی سخت است.

۲- مقدار کمی شکلات برای گربه ضرری ندارد

گربه‌ها شکلات دوست ندارند و برایشان هم خوب نیست. برخی از افراد به اشتباه سعی در تشویق گربه‌ها برای فرمان پذیری هر چه بهتر و بیشترشان با دادن شکلات دارند. گربه‌ها در صورت خوردن شکلات، تپش قلب شدید می‌گیرند که این وضعیت گاه می‌تواند به قیمت از دست رفتن جانشان تمام شود.

گربه

۳- گربه هفت تا جان دارد و بلایی هم سرش نمی‌آید

گربه هم به مانند سایر موجودات زنده تنها یک بار در کالبد موجود زنده، زندگی کردن را تجربه می‌کند. این طرز فکر اشتباه، اولین بار توسط ویلیام شکسپیر در نمایشنامه رومئو و ژولیت به عنوان یک باور غلط بیان شده و همین تصور غلط می‌تواند سبب ‌شود خیلی از افراد تصور کنند که گربه‌ها نیازی به دامپزشکی ندارند و اگر هم با مشکلی مواجه شوند، توانایی خود درمانی ذاتی دارند. باید خوب توجه داشته باشید که مراقبت‌های دامپزشکی، واکسیناسیون، درمان ضد انگلی و… برایشان واجب است.

بیشتر بخوانید
پیشگویی جالب زرتشت از آینده‌ ایران

۴- گربه‌هایی که علف می‌خورند، حتما مریض هستند

باید بگوییم خیر، چنین نیست. گربه‌ها با خوردن علف، دستگاه گوارش خود را پاک می‌کنند. همین امر باعث می‌شود بهتر بتوانند گلوله‌ها مویی یا به اصطلاح هیربال را دفع کنند. همچنین به این واسطه یک سری مواد مغذی هم به دست می‌آورند. از گیاهانی که گربه‌ها دوست دارند می‌توان از گندم سیاه، گندم و جو دو سر نام برد. البته این را هم توجه داشته باشید که بخش زیادی از گونه‌های گیاهان آپارتمانی برای گربه‌ها، مضر هستند!

۵- گربه‌ها می‌توانند ارواح را ببیند برای همین است که آنها ناگهان به یک نقطه زل می‌زنند و خیره می‌مانند.

چنین عقایدی برای هزازان سال پیش است. دلیل این کار گربه‌ها یعنی خیره ماندنشان این است که حواس آنها خیلی پیشرفته‌تر از ما انسان‌هاست. به عنوان مثال قدرت دید گربه‌ها در شب، ۶ برابر ما، حس بویایی آنها ۱۴ برابر قوی‌تر از انسان و نهایتا اینکه حس شنوایی آنهاست که بسیار قوی و ۵ برابر توان شنیداری ماست. بر همین اساس کوچک‌ترین صدا یا بو یا تحرکی باعث می‌شود که گربه به منبع آن تغییر وضعیت، خیره بماند.
پیرو همین خصلت باید به این نکته هم اشاره کنیم که گربه‌ها اندام ویژه‌ای در سقف دهانشان دارند. به آن اندام یاکوبسون می‌گویند. از طریق این اندام می‌توانند بوها را از نظر شیمیایی، تجزیه و تحلیل کنند. بر همین اساس، عده‌‌ای از اندام یاد شده به عنوان حس ششم گربه‌ها یاد می‌کنند. برای درک بهتر این ویژگی به این نکته اشاره می‌کنیم، شاید تعجب کنید اگر بدانید که گربه‌ها می‌توانند فراصوت‌های خفاش‌ها، برخی پرندگان و حتی صدای خش‌خش سوسک در درون جرز دیوار را هم بشنوند!

بیشتر بخوانید
برنامه‌ریزی ساخت شهر بیت کوین السالوادور در دامنه آتشفشان Conchagua

بیشتر بخوانید: دلایلی که شما را به نگهداری گربه در خانه ترغیب می‌کنند

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

ده − 2 =

دکمه بازگشت به بالا