اقتصادی

بانک آینده با به دندان کشیدن ایران مال و بدهی‌هایش در آستانه انحلال است

افزایش بی‌رویه بانک‌ها از جمله مهم‌ترین نشانه‌های اقتصاد بیمار است. اقتصادی که در آن نقدینگی بیداد می‌کند و در نتیجه پول انباشته شده زیادی به سوی بانک‌ها سرریز می‌شود. در ایران رفته رفته این روند از زمان دولت نهم آغاز شد و امروز نیز به اوج خود رسیده است و بانک‌ها مثل قارچ در نقاط مختلف شهر، سر بر آورده‌اند.

سکانس اول: آغاز به کار تشکیل بانک آینده

بانک آینده از جمله همین بانک‌هایی است که به سان قارچ به دنیای اقتصاد ایران پا گذاشت. علی انصاری این بانک را با ادغام دو موسسه مالی و اعتباری و بانک تات، تاسیس کرد. در وضعیتی این اتفاق می‌افتد که بانک تات خود در شرایطی بحرانی منحل شده بود. بانک آینده پس از تاسیس در سال ۹۲ توانست بار دیگر سپرده‌های زیادی را جذب خود کند. این بانک اما چند سالی است که به لحاظ تراز مالی روی لبه تیغ حرکت می‌کند. صورت حساب مالی سال ۹۸ این بانک که به تازگی منتشر شده، نشان از زیان انباشته ۱۳ هزار میلیاردی دارد. سال ۹۷ نیز زیان انباشته این بانک حدود ۱۱ هزار میلیارد بود. حال سوال اصلی اینجاست که چه طور بانک آینده با چنین زیانی می‌تواند به حیات خود ادامه دهد؟

از مهم‌ترین نام‌های پشت بانک آینده، نام علی انصاری است. هر چند، نام او در بین سهام‌داران دیده نمی‌شود، اما با این حال عمده شرکت‌های حقوقی که سهام‌دار این بانک هستند به انصاری یا نزدیکانش تعلق دارند. در واقع انصاری کمتر به شکل مستقیم و بیشتر از طریق نمایندگانش این شرکت‌ها را تاسیس کرده و اداره می‌کند. البته در بین این شرکت‌ها نام بنیاد خیریه نیکوکاری تات نیز به چشم می‌خورد که موسس آن بوده و اکنون نیز رئیس هیئت مدیره آن است.

سکانس دوم: ایران مال به داستان ما وارد می‌شود

حال باید به ارتباط بانک آینده با پروژه ایران مال توجه کرد که از وجوه مختلفی قابل بررسی است. پروژه ایران مال یکی از بزرگترین مراکز تجاری، تفریحی و ورزشی است که انصاری ساخت آن را از سال ۹۰ آغاز کرده است. البته پس از ۹ سال، هنوز بخش‌های زیادی از ایران مال به بهره‌برداری نرسیده است.

انصاری برای ساخت این پروژه از بانک آینده، وام و تسهیلات دریافت کرده است اما این وام‌های کلان را پس نداده و در ازای بدهی، سهام شرکت توسعه بین‌الملل ایران مال را به بانک واگذار کرده است. بانک نیز برای شناسایی سود، اقدام به فروش سهام ایران مال کرده و این چرخه چندین بار ادامه پیدا کرده است. آخرین آن نیز هشتم مرداد امسال بوده است. طبق نامه مدیرعامل بانک آینده در هشتم مرداد ماه سال جاری، شرکت ایران مال ۳۲ هزار و ۲۳۰ میلیارد تومان بدهی به بانک آینده داشته است. تسویه این بدهی به صورت تملیک مجدد ۹۸ درصد سهام شرکت توسعه ایران مال به همین ارزش صورت گرفته است. در حالی که پیش از این، سهام شرکت به بانک تملیک شده بود و بانک نیز بین سال‌های ۹۴ تا ۹۶ اقدام به فروش آن کرده بود؛ اقدامی که منجر به شناسایی سود در تراز مالی بانک شد.

بیشتر بخوانید
سقوط قیمت دلار | دلار در نزدیکی ورود به کانال 22 هزار تومان

حال سوال اینجاست که این اتفاق چه طور رخ داده و انصاری چه طور در این بین نقش ایفا می‌کند؟

انصاری نامش در میان سهام‌داران شرکت توسعه بین‌الملل ایران مال هم حضور ندارد. او فعالیت خود را در قالب شرکت‌های پوششی دنبال می‌کند. به این ترتیب سهام‌داران شرکت ایران مال نیز، خود شرکت‌های وابسته دیگری هستند. جالب است بدانید این شرکت فعالیت رسمی خود را از سال ۸۳ با نام شرکت سرمایه‌گذاری سیراف آغاز کرد. نام این شرکت سال ۹۴ به بازار بین‌الملل آینده تغییر کرد. جالب‌تر اینجاست که دو سال بعد هم این شرکت به اسم توسعه بین‌الملل ایران مال تغییر نام داد.

طبق آگهی‌های منتشر شده در روزنامه رسمی، شرکت‌های مختلفی سهام‌دار این نام تجاری بوده‌اند. به طور مثال حسن عدل خواه، سال ۹۴ به نمایندگی از شرکت کارگزاری بانک آینده به عنوان رئیس هیات مدیره انتخاب شده، اما عدل خواه سال ۹۶ به نمایندگی از شرکت دقایق گستر پویا، به ریاست هیات مدیره شرکت ایران مال انتخاب شده است. به نظر می‌رسد اغلب شرکت‌هایی که سهم ایران مال را بین سال‌های ۹۴ تا ۹۶ خریده‌اند، هیچ گونه فعالیتی نداشته‌اند و البته افراد مرتبط با علی انصاری در این شرکت‌ها حضور دارند. به طور مثال جلال رسول‌اف، مدیر عامل پیشین بانک آینده، سال ۹۳ رئیس هیئت مدیره شرکت دقایق گستر پویا بوده است. این همان شرکتی است که به عنوان سهام‌دار، رئیس هیئت مدیره شرکت ایران مال مطرح بوده است.

بانک آینده در چنین چرخه معیوب و فاسدی به حیات خود ادامه داده است و از سوی دیگر پروژه بازار بزرگ ایران موسوم به ایران مال نیز با ده‌ها هزار میلیارد تومان وام و تسهیلات این بانک بنا شده است. البته ساده انگاری است که گمان کنیم در پشت پرده این فعالیت‌ها تنها پای یک ابر میلیاردر در میان است!

بیشتر بخوانید
متهم ردیف اول بحران گرانی این روزها در حال فراموش شدن از اذهان است!

سکانس سوم: پنج برابر شدن زیان انباشته بانک آینده طی دو سال، بانک آینده را در آستانه انحلال قرار داده است!

گزارش‌های مالی بانک آینده در سال ۱۳۹۸ حاکی از افزایش زیان انباشته این بانک است. زیانی که بانک آینده را به انحلال نزدیک‌تر کرده است. بررسی صورت‌های مالی بانک آینده، نشان می‌دهد در مجموع طی سه سال، این بانک حدود ۳۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از سپرده‌های بانکی را صرف ساخت پروژه ایران مال کرده است. در تعریف عمومی و کلی که از بانکداری ارائه می‌شود، از بانک‌ها به عنوان سازمان‌های حوزه اقتصادی یاد می‌شود که وظایف مهمی چون تجهیز و تخصیص منابع، عملیات اعتباری و مالی، مبادله ارز به صورت خرید و فروش، جابه‌جایی وجوه، پذیرش امانات، نگهداری اوراق بهادار، سهام و اشیای قیمتی مشتریان را دارند.

جالب اینجاست که در طی این چند سال اخیر بعضا مشاهده شده که بانک‌ها مسئولیت دیگری نیز به عهده گرفته‌اند، به نحوی که سپرده‌های مردم به سمت خرید و فروش مسکن و یا ساخت و ساز مال‌ها یا مجتمع‌های بزرگ رفته است. اقدامی که در صورت عدم موفقیت می‌تواند بانک‌ها را با خطر ورشکستگی روبه‌رو کند. از جمله نمونه‌های بارز آنچه گفته شد می‌توان به مشارکت بانک آینده در پروژه ایران مال اشاره کرد.

بانک آینده طی سال‌های ۹۳ تا ۹۵، تمرکز ویژه‌ای بر روی پروژه ایران مال داشته است. همان طور که پیش از این نیز گفتیم، ساخت این پروژه از سال ۱۳۹۰ آغاز شد و علی انصاری موسس بازار فرش و بازار موبایل، کارفرمای اصلی این پروژه بود. صورت‌های مالی ۱۳۹۳ بانک آینده نشان می‌دهد که این بانک رقم ۸ هزار میلیارد و ۴۰۰ میلیارد تومان، تنها در این سال برای پروژه ایران مال پرداخت کرده است. ایضا صورت‌های مالی سال ۹۵ این بانک نیز نشان می‌دهد بانک مذکور مبلغ ۱۳ هزار میلیارد و ۹۰۰ میلیارد تومان در سال قبل از آن را در چنین پروژه عظیمی سرمایه‌گذاری کرده است.

صورت‌های مالی سال ۹۶ نیز نشان می‌دهد، این بانک در سال ۱۳۹۵، مبلغ ۱۴ هزار میلیارد و ۲۰۰ میلیارد تومان، به شرکت توسعه بین‌الملل ایران مال تسهیلات اعطا کرده است. بر اساس همین اسناد می‌توان این گونه نتیجه گرفت که در کل بانک آینده طی سه سال، حدود ۳۴ هزار میلیارد و ۵۰۰ میلیارد تومان از سپرده‌های بانکی را به منظور ساخت پروژه بازار بزرگ ایران موسوم به ایران مال، هزینه کرده است. صورت‌های مالی بانک آینده در سال ۱۳۹۷ که به تازگی منتشر شده، حاکی از زیان انباشته‌‌ای به ارزش بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان است. حال آنکه صورت‌های مالی سال ۱۳۹۶ نشان می‌دهد که زیان انباشته در این سال حدود ۲ هزار میلیارد و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.

بیشتر بخوانید
تا رسیدن به یک ایران اجاره نشین دیگر چیزی نمانده!

مقایسه ارقام زیان انباشته در سال ۱۳۹۷ با سال ۱۳۹۶ بیانگر آن است که زیان انباشته بانک آینده طی یک سال، حدودا پنج برابر شده تا جایی که حسابرساین بانک نسبت به این رقم هشدار داده است. بررسی صورت‌های مالی بانک آینده در سال ۱۳۹۸ اما این بانک را به انحلال نزدیک‌تر کرده است. جالب است بدانید زیان انباشته این بانک در این سال با رشد یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی به رقمی بالغ بر ۱۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان، افزایش یافته است.

به تازگی گزارش هیئت کارشناسان رسمی دادگستری در خصوص ارزش‌گذاری ایران مال منتشر شده که نشان می‌دهد مجتمع بازار بزرگ ایران موسوم به ایران مال حدود ۱۱۸ هزار میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده است. همزمان با انتشار این گزارش، موضوع مالکیت این پروژه نیز مطرح شد و روابط عمومی بانک آینده در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، بازار بزرگ ایران مال متعلق به بانک آینده است و البته پس از آن در تاریخ پانزدهم شهریور، اطلاعیه افشای اطلاعات بر روی سایت کدال قرار گرفت. اطلاعیه‌ای که در آن عرضه اولیه سهام ایران مال در فرابورس مطرح شده بود. لازم به ذکر است از سال ۱۳۹۷ زمزمه‌های عرضه اولیه سهام ایران مال در فرابورس مطرح بوده است.

اگر ایران مال قصد حضور جدی در بازار بورس را دارد، باید او ثبت نماد ایران مال در فرابورس را ببینیم. سپس باید منتظر اطلاعیه عرضه اولیه سهام ایران مال در فرابورس باشیم. نهایتا باید منتظر ماند و دید که سرانجام ایران مال و بانک آینده به کجا خواهد رسید؟!

در بخش موضوعات اقتصادی پیشنهاد می‌کنیم همچنین بخوانید: چاپ اسکناس روشی برای جبران کسری بودجه دولت‌ها و بدهکار ساختن مردم

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

17 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا