شبکه و امنیتکامپیوتر و اینترنت

باند وب‌سایت‌های باج افزار از اینترنت ناپدید شد

به گزارش خبرگزاری بی‌بی‌سی، وب‌سایت‌های یک باند باج افزار مرتبط با روسیه که عامل حمله به صدها مشاغل در سراسر جهان می‌باشد، آفلاین شده‌اند. ناظران می‌گویند یک وب‌سایت پرداخت و یک وبلاگ که توسط گروه REvil اداره می‌شود روز سه‌شنبه به طور ناگهانی غیرقابل دسترسی شد. دلیل ناپدید شدن آنها ناشناخته است، اما این گمانه‌زنی‌ها را برانگیخته که احتمالاً این گروه توسط مقامات هدف قرار گرفته‌اند. این در حالی است که فشارهای فزاینده‌ای بین ایالات متحده و روسیه در مورد جرایم سایبری افزایش یافته است.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت که او روز جمعه پس از بحث در مورد این موضوع در جریان نشست با رئیس جمهور روسیه در ژنو، طی تماس تلفنی این مسئله را با ولادیمیر پوتین مطرح کرده است. آقای بایدن به خبرنگاران گفت که این موضوع را برای او کاملاً روشن کرده است و افزود ما انتظار داریم که آنها در مورد اطلاعات درست عمل کنند. او همچنین اشاره کرد که ایالات متحده می‌تواند اقدام به تلافی جویی مستقیم دیجیتال در سرورهای مورد استفاده برای نفوذ کند.

زمان وقوع این اتفاق در روز سه شنبه باعث این گمانه‌زنی شده است که ممکن است مقامات ایالات متحده یا روسیه علیه REVil اقدامی انجام داده باشند. هرچند مقامات تاکنون از اظهار نظر خودداری کرده‌اند و کارشناسان سایبری می‌گویند ناپدید شدن ناگهانی گروه‌ها لزوما غیر معمول نیست. این امر پس از یک سری حملات باج افزار با اهمیت انجام شده است که امسال به مشاغل بزرگ در ایالات متحده ضربه زده است.

اف‌بی‌آی گروه موسوم به REvil که همچنین به Sodinokibi  هم معروف هستند را متهم کرد که در حمله باج افزار به بزرگترین شرکت تولید گوشت، JBS در ماه گذشته دست داشته است. این گروه پرکار به حساب می‌آید و هفته گذشته در حمله‌ای که شرکت IT Kaseya و صدها کسب و کار دیگر در سراسر جهان را هدف قرار داد، باج زیادی از طریق بیت کوین خواستار شد.

بیشتر بخوانید
کلید باج‌افزار برای باز کردن قفل اطلاعات مشتری از حمله REvil

REvil یکی از پرکارترین و پر درآمدترین باندهای باج افزار است که از آن هراس وجود دارد و اگر این واقعا پایان آنها باشد، خبری بسیار چشمگیر است. در مورد آنچه که در پشت این خاموش شدن ناگهانی قرار دارد نگرانی‌هایی وجود دارد، اما یک هکر که ادعا می‌کند از اعضای این باند است، دیدگاه‌های خوبی به ما داده است. هنوز هویت او تأیید نشده است اما محققان دیگر می‌گویند ادعاهای او بسیار قابل قبول است.

۲۲ میلیارد دلار | بزرگترین مورد افشا شده در فساد مالی کشور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هجده − 16 =

دکمه بازگشت به بالا