حیوانات خانگیسبک زندگی

۱۰ روش عالی و مفرح برای بازی کردن با سگ

جست‌وخیز و بازی‌کردن جزئی جدانشدنی از فعالیت‌های روزمره‌ی سگ‌ها ست. سگی که نتواند بازی کند به احتمال زیاد دیر یا زود دچار مشکل خواهد شد و شواهد علمی بررسی رفتار سگ‌هایی که برای مدتی طولانی در یک فضای بسیار کوچک محبوس بوده‌اند مؤید این سخن هستند. از سوی دیگر بازی کردن با سگ می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر سلامت جسم و روان سرپرست او داشته باشد؛ پس چه بهتر که با یادگیری بازی‌های جدید و خلاقانه با سگ‌ها سلامتی خود و سگ‌تان را بهبود ببخشید. در همین راستا در ادامه‌ی این نوشتار به معرفی چند روش‌ جذاب و سرگرم‌کننده برای بازی کردن با سگ خواهیم پرداخت.

روش‌های بازی کردن با سگ

۱- گل یا پوچ

برای سرگرم‌کردن سگ‌تان لازم نیست حتماً او را دورتادور اتاق به جست‌وخیز ترغیب کنید. برای این کار می‌توانید از بازی‌ای کم‌تحرک‌تر که بیشتر با هدف افزایش قدرت بویایی و مهارت‌های ذهنی او انجام می‌گیرد بهره ببرید. برای انجام بازی گل یا پوچ با سگ‌تان یک تکه از اسباب‌بازی مورد علاقه‌ی او را در یکی از دستان خود پنهان کنید و سپس دو دست خود را مقابل او نگاه دارید و اجازه دهید با بو کشیدن مکان اسباب‌بازی خود را پیدا کند.

بازی کردن با سگ

۲- قایم‌باشک

قایم‌باشک یا قایم‌موشک بازی‌ مورد علاقه‌ی بسیاری از ما در کودکی ست و جالب است بدانید که سگ‌ها نیز عموماً این بازی را دوست دارند و از آن لذت می‌برند. لازمه‌ی انجام این بازی آشنایی سگ با فرمان‌های «بنشین» و «بیا» و همچنین آشنایی با نام خود است.

 برای قایم‌موشک‌بازی‌کردن با سگ ابتدا به او فرمان نشستن بدهید و زمانی که این فرمان را اجرا کرد مکان مناسبی برای پنهان‌شدن پیدا کنید. پس از پنهان‌شدن، سگ‌تان را به اسم صدا بزنید و به او فرمان «بیا» بدهید. زمانی که سگ شما را پیدا کرد با یک جایزه او را تشویق کنید. این بازی علاوه بر این‌که سگ را به تحرک وامی‌دارد، قدرت بویایی او را نیز تقویت می‌کند.

بیشتر بخوانید
طالع‌بینی ازدواج متولدین شهریور | فال ازدواج زن و مرد شهریوری

۳- حرکت مارپیچی

حرکت مارپیچی بازی‌ای سرگرم‌کننده است که علاوه بر این‌که باعث افزایش تحرک و تناسب اندام هر دوی شما می‌شود، به ارتقاء قدرت تمرکز سگ‌تان کمک می‌کند. برای انجام این بازی کافی ست چند شئ از اشیاء منزل را، که البته نباید شکستنی باشند، در یک ردیف به فواصل مناسب بچینید و سپس شروع به حرکت مارپیچی بین آن‌ها کنید و سگ‌تان را نیز به دنبال کردن خودتان ترغیب کنید. می‌توانید برای افزایش قدرت تمرکز او سرعت خود را کم و زیاد کنید اما در هرصورت مراقب تغییر جهت حرکت احتمالی سگ‌تان باشد تا مبادا پای خود را روی او بگذارید.

۴- بازی فنجان

این بازی باعث افزایش قدرت بویایی و همچنین تمرکز سگ‌تان خواهد شد. برای انجام بازی فنجان به سه فنجان یا چیزی شبیه به آن مانند جعبه‌های کوچک نیاز دارید. یکی از اسباب‌بازی‌های مورد علاقه‌ی سگ‌تان یا بخشی از آن را زیر یکی از فنجان‌ها پنهان کنید و پس با جابه‌جا کردن آن‌ها او را تشویق به پیدا کردن اسباب‌بازی کنید. بهتر است در مراحل اولیه‌ی بازی به او نشان دهید که اسباب‌بازی را زیر کدام فنجان پنهان می‌کنید و حتی از جابه‌جا کردن آن نیز صرف‌نظر کنید. به‌تدریج با پیشرفته توانایی سگ‌تان در پیدا کردن اسباب‌بازی خود، بازی را پیچیده‌تر کنید تا حس بویایی و توانایی ذهنی او را بیشتر به کار گیرید.

۵- بازی با اسباب‌بازی‌ها در آب

سگ‌ها به‌طور کلی عاشق آب هستند و بازی‌کردن در آب برای آن‌ها بسیار سرگرم‌کننده و جذاب است. چنان‌چه در منزل استخر یا حوض بزرگی ندارید می‌توانید از استخرهای بادی‌ای که به‌ویژه برای استفاده‌ی کودکان طراحی شده‌اند استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
میوه و سبزی را اینطور ضدعفونی کنید!

بازی کردن با سگ در آب

تعدادی از اسباب‌بازی‌های مورد علاقه‌ی سگ‌تان که قابل شناور شدن روی آب هستند را داخل استخر قرار دهید و خود نیز مشغول سرگرم‌کردن او با اسباب‌بازی‌ها شوید. بازی کردن سگ در آب به‌خصوص در تابستان در کاهش دمای بدن او و خنک شدن‌اش بسیار مؤثر خواهد بود. توجه داشته باشید که اگر سگ‌تان برای بار نخست است که در آب شناور می‌شود باید به‌خوبی از او مراقبت کنید.

۶- بازی با پازل

انواع مختلف پازل برای بازی کردن سگ‌ طراحی شده‌اند و شما می‌توانید بسته به توانایی‌ها و سن سگ‌تان یک یا چند پازل را برای او تهیه کنید. بازی با پازل می‌تواند توانایی‌های ذهنی سگ را به‌میزان قابل توجهی ارتقاء دهد. برای تشویق سگ برای بازی با پازل می‌توانید بخشی از یک وعده‌ی غذایی او را در یکی از قسمت‌های پازل پنهان کرده و او را به پیدا کردن غذا ترغیب کنید. این کار باعث می‌شود تا حس بویایی سگ نیز تقویت شود.

۷- بازی با آویز اسباب‌بازی

یکی از راه‌های ساده اما سرگرم‌کننده برای بازی کردن با سگ استفاده از چوب یا میله‌ای است که یک بند به آن متصل شده و اسباب‌بازی مورد علاقه‌ی سگ نیز به انتهای بند گره خورده باشد. شما می‌توانید با حرکت‌دادن و کشیدن این بند سگ‌تان را تشویق به تحرک و بازی کنید. این بازی برای افزایش تحرک و سلامت بدنی سگ‌تان بسیار مفید است.

۸- بازی با حباب

یکی دیگر از بهترین راه‌های بازی کردن با سگ استفاده از حباب برای به‌جنب‌وجوش‌درآوردن اوست. حباب‌ها معمولاً برای سگ‌ها جذابیت دارند و خیلی از آن‌ها از دنبال‌کردن حباب‌ها و ترکاندن‌شان با بینی لذت می‌برند. هنگام بازی با حباب‌ها بایستی از غیرسمی‌بودن حباب‌ها و همچنین لغزنده‌نبودن سطحی که قرار است سگ‌تان روی آن دنبال حباب‌ها بدود اطمینان حاصل کنید. بهترین راه برای استفاده از حباب‌ها به‌عنوان اسباب‌بازی سگ‌تان تهیه‌ی حباب‌سازهایی است که برای بازی کودکان طراحی شده‌اند.

بیشتر بخوانید
راهنمای پاک کردن لکه لاک ناخن از روی فرش و لباس‌ها

بازی کردن با سگ

۹- طناب‌کشی

طناب‌کشی یکی از روش‌های سرگرم‌کننده برای به‌تحرک‌درآوردن سگ و البته افزایش تحرک خودتان است. می‌توانید برای طناب‌کشی با سگ از اسباب‌بازی‌هایی که مخصوص این کار طراحی شده‌اند استفاده کنید. نکته‌ی مهم هنگام انجام این بازی این است که از وارد آوردن فشار بیش از اندازه به سگ‌تان – خصوصاً درصورت کم‌سن بودن او – جلوگیری کنید.

۱۰- بازی آوردن اشیاء

«FETCH» که در زبان انگلیسی به معنای «رفتن و آوردن» است یکی از بازی‌های کلاسیک انسان با سگ‌ها ست. در این بازی باید یک شئ – که بهتر است یکی از اسباب‌بازی‌های سبک پارچه‌ای سگ‌تان باشد – را به سمتی پرتاب کنید و سپس از او بخواهید تا به سمت شئ رفته و آن را برای شما بیاورد.

بازی با سگ

بهتر است اسباب‌بازی آن‌قدر سبک باشد که سگ‌تان برای جابه‌جا کردن آن خسته نشود. علاوه بر این بهتر است از به‌کار بردن اشیایی مانند تکه چوب برای انجام این بازی خودداری کنید چرا که ممکن است تراشه‌های چوب به دندان و لثه‌های سگ‌تان آسیب وارد کند. برای آن‌که سگ‌تان زود از این بازی خسته نشود هر ۱۰ دقیقه یک‌بار اندکی به او استراحت دهید.

سخن پایانی

بازی‌هایی که در این نوشته به آن‌ها اشاره شد نمونه‌هایی از بازی‌های سرگرم‌ کننده برای سگ‌ها بودند. شما می‌توانید با توجه به روحیات، توانایی‌ها و نیازهای سگ‌تان، خود روش‌ها و ابزارهایی را ابداع کرده و از آن‌ها برای بازی کردن با سگ ها استفاده کنید. علاوه بر این در حال حاضر اسباب‌بازی‌های متنوعی در پت‌استورها برای بازی سگ ها طراحی شده‌اند که استفاده از آن‌ها نیز می‌تواند کمک بسیاری به افزایش تحرک سگ‌تان و سرگرم شدن او داشته کند.

همچنین بخوانید: نکات مهم برای نگهداری از سگ هاسکی

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا