اطلاعات‌محورتکنولوژیزیست ‌محیطی

بازیافت جامبو جت چقدر سخت است؟

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، به دلیل شیوع بیماریی کووید ۱۹ و کاهش متعاقب آن در سفرهای هوایی، حدود یک چهارم جت‌های مسافربری جهان بیکار هستند و در فرودگاه‌ها و تاسیسات انبار، پارک شده‌اند تا صاحبان آن‌ها تصمیم بگیرند با آن‌ها چه کنند. برخی از این هواپیماها دیگر هرگز پرواز نمی‌کنند. جیمز کابولد، مدیر شرکت لیزینگ موتورهای جهانی، می‌گوید:

مالکان نمی‌خواهند هزینه پارکینگ و هزینه نگهداری هواپیما را بپردازند. آن‌ها نیاز دارند که هواپیماهایشان یا در پروازها استفاده شوند یا از رده خارج شوند. این ممکن است به معنای فروش هواپیما به منظور بازیافت و جداسازی قطعات باشد.

راب موریس، سرپرست مشاوره جهانی Ascend by Cirium، یک شرکت هوانوردی و تجزیه و تحلیل داده‌ها، می‌گوید که در ماه جولای ۵۴۴۶۷ جت مسافربری تجاری به صورت انبار شده وجود داشت که معادل یک چهارم موجودی جهانی است. این نسبت از ۳۵ درصد موجودی جهانی در پایان فوریه ۲۰۲۱ و ۶۴ درصد در آغاز همه‌گیری کووید ۱۹ در پایان آوریل ۲۰۲۰ به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. با این وجود، هنوز تعداد قابل توجهی هواپیما در آشیانه‌ها و در فرودگاه‌ها در سراسر جهان بی‌استفاده هستند. وضعیت آنها می‌تواند بسیار متفاوت باشد، از هواپیماهای کامل و سالم گرفته تا هواپیماهای قطعه قطعه شده که قطعات آنها در سطح آسفالت پراکنده شده است.

یکی از این مکان‌ها فرودگاه Cotswold، نزدیک Cirencester در Gloucestershire و محل Air Salvage International، یک شرکت متخصص در جداسازی هواپیما است. بردلی گرگوری، مدیرعامل Skyline Aero، تامین کننده قطعات هواپیما و بخشی از گروه مشاغل Air Salvage International، توضیح می‌دهد که سه سناریوی اصلی وجود دارد که به دلیل آن هواپیما به زمین می‌نشیند و به سمت تاسیسات خود می‌رود.

  1. کم احتمال‌ترین سناریو این است که هواپیما در وضعیتی مناسب نگهداری می‌شود و فقط بررسی‌های قبل از پرواز برای بازگشت آن به هوا لازم است.
  2. سناریوی دوم شامل رفتن هواپیما به انبار برای مدتی طولانی است، جایی که موتورها برداشته می‌شوند و با روش فشرده‌تری نسبت به قبل نگهداری می‌شوند.
  3. سناریوی نهایی جداسازی قطعات یا «خارج شدن از آن» است که به موجب آن هواپیما به تأسیساتی منتقل می‌شود تا موتورها جدا شود و سایر قطعات یا برای استفاده در هواپیماهای دیگر خارج شده یا بازیافت شوند.
بیشتر بخوانید
بابا‌نوئل کیه و ازش چی می‌دونیم؟

آقای گرگوری توضیح می‌دهد:

حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد هواپیماهایی که در ۱۲ ماه گذشته وارد آشیانه شده‌اند برای انبار شدن در نظر گرفته شده‌اند و هیچ برنامه‌ قریب الوقوعی برای مالکان آنها وجود ندارد.

در حال حاضر او ۲۹ هواپیما در انبار دارد که ۱۴ هواپیما در انتظار جداسازی و ۶ فروند در حال جداسازی قطعات و منتظر بازیافت هستند. در سطح جهان، در سال ۲۰۲۰، ۴۴۹ هواپیما برای جداسازی اعزام شدند که این عدد کمتر از ۵۰۸ هواپیما در سال ۲۰۱۹ بود. توجه بیشتری به آخرین مرحله از عمر هواپیمای مسافربری می‌شود زیرا صنعت در تلاش است تا در مواجهه با نگرانی‌های روزافزون در مورد گرمایش زمین، دوستدار محیط زیست شود. گرگوری می‌گوید:

بسته به نوع و مدل هواپیما، قطعات زیادی وجود دارد که می‌توان از آنها استفاده کرد. تعداد قطعات برداشته شده از حدود ۲۰۰ قطعه در مدل‌های قدیمی با اجزای کمتر مطلوب، تا ۱۲۰۰ قطعه یا حتی بیشتر، در مدل‌های جدیدتر متفاوت است.

جدا از موتورها، سایر اجزای مفید شامل دنده فرود، ترمزها، ابزارهای پرواز در کابین خلبان و حتی چرخ‌ها است. او می‌گوید:

صدها قطعه از هواپیما می‌توانند وارد تعمیرگاه شوند و تا زمانی که بتوانند مجدداً تأیید شوند و به هیچ عنوان آسیب نبینند، می‌توانند در هواپیمای دیگری استفاده شوند.

انجمن بازیافت ناوگان هواپیما (AFRA) نیز در حال ایفای نقش است. تعداد زیادی از شرکت‌ها، از جمله شرکت‌های درگیر در این جداسازی توسط انجمن مورد ممیزی قرار می‌گیرند. آنها به دقت تحت نظارت قرار می‌گیرند تا اطمینان حاصل شود که از بهترین شیوه‌های مدیریت پیروی می‌کنند. در حالی که مقدار و محدوده قطعات قابل بازیافت یا استفاده مجدد در هواپیما زیاد است، هنوز چالش‌هایی وجود دارد. آقای کابولد توضیح می‌دهد:

تنها چیزی که در حال حاضر واقعا قابل بازیافت فیزیکی نیست، فضای داخلی کابین است زیرا از پلاستیک‌های مخلوط ساخته شده است. بنابراین اگر مجبور باشیم بدنه یا قسمت‌هایی از آن را برداریم و فضای داخلی کابین مورد نیاز نباشد، این تنها موادی است که به محل دفن زباله می‌رود.

مایک کورن از eCube Solutions، شرکتی دیگر که روی هواپیماهای در حال پایان عمر کار می‌کند می‌گوید به دلیل استفاده هواپیماهای جدیدتر از مواد کامپوزیتی که پردازش آنها دشوار است، بازیافت جت‌ها به احتمال زیاد چالش‌برانگیز خواهد بود. او توضیح می‌دهد:

در حال حاضر روش مقرون به صرفه‌ای برای بازیافت فیبر کربن وجود ندارد. پول زیادی برای یافتن راه‌هایی برای بازیافت چنین موادی سرمایه‌گذاری می‌شود و شاید در آینده از فیبر کربن مجدداً استفاده شود.

آقای موریس از Cirium پیش‌بینی می‌کند که تعداد جت‌های تجاری انبار شده از ۵،۴۶۷ در ماه جولای به ۶،۱۲۰ تا پایان سال افزایش یابد.

بیشتر بخوانید
قربانیان واقعی هک گسترده رمز ارزها

آقای گرگوری از Skyline Aero اخیراً دستور بازیافت سه هواپیما را دریافت کرده است که نشان می‌دهد تقاضا برای هواپیما هنوز ضعیف است. او توضیح می‌دهد:

تقاضا در حال افزایش است اما مطمئناً آنقدرها که امیدوار هستیم مورد توجه قرار نخواهد گرفت. اگر تعداد بیشتری هواپیما برای جداسازی قطعات در نظر گرفته شود، صنعت بازیافت آماده خواهد بود.

آقای کابولد می‌گوید:

در حال حاضر ما می‌توانیم بین ۹۲ تا ۹۹ درصد یک هواپیما را از طریق فرآیندهای طبیعی بازیافتی، بازیافت کنیم. من فکر نمی‌کنم افراد خارج از صنعت هوانوردی بدانند که این میزان چقدر است و پایان عمر در صنعت هوانوردی چقدر خلاقانه است.

سرانجام باتری‌های مصرف‌شده در خودروهای برقی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

4 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا