فوتبالیورزشی

بازگشت شجاع خلیل زاده به پرسپولیس | شایعه یا واقعیت؟

چند روزی است که برخی خبرگزاری‌ها خبر از بازگشت شجاع خلیل زاده به پرسپولیس داده‌اند، مدافعی که سال گذشته پرسپولیس را پیش از فینال آسیا ترک کرد تا به الریان قطر بپیوندد. گفته می‌شود اکنون که تقریباً قطعی شده که حسین کنعانی‌زادگان به الاهلی قطر خواهد رفت، مسئولان باشگاه پرسپولیس درصدد شده‌اند که خلیل‌زاده را به‌عنوان جانشین کنعانی‌زادگان به باشگاه برگردانند – آن هم با توجه به این‌که خلیل زاده خود به پرسپولیس چراغ سبز نشان داده‌است. اما بررسی‌ها نشان از آن دارند که هیچ مذاکره‌ای میان خلیل زاده و پرسپولیس صورت نگرفته و همچنین خلیل زاده از بازیکنان اصلی الریان قطر است و یک سال دیگر با این باشگاه قرارداد دارد. به‌راحتی نمی‌شود خلیل زاده قراردادش را با الریان فسخ کند و به پرسپولیس بازگردد.

واکنش هواداران به بازگشت شجاع خلیل زاده به پرسپولیس

در این بین، چیزی که بسیار مهم است واکنش عمدتاً منفیِ پرسپولیسی‌ها به بازگشت خلیل زاده است. بسیاری از هواداران پرسپولیس در شبکه‌های اجتماعی و در کل فضای مجازی گفته‌اند که بازگشت خلیل زاده به پرسپولیس موجب می‌شود که دیگران هم – از جمله نوراللهی و کنعانی‌زادگان که خبرهایی از رفتن آن‌ها در فضای مجازی هست – به‌راحتی باشگاه را تنها بگذارند و توقع داشته باشند که پس از یک یا دو سال که پول زیاد جمع کردند به پرسپولیس بازگردند و همچنان محبوبیت پیشین را داشته باشند.

درعین‌حال، برخی دیگر از هواداران پرسپولیس در دفاع از خلیل‌زاده می‌گویند که او حق داشته باشگاه را ترک کند و زحمات خود را برای باشگاه کشیده‌است. همچنین در این برهه، بهتر است که منافع باشگاه پرسپولیس در نظر گرفته شود و نه این مسائل.

بازگشت شجاع خلیل زاده به پرسپولیس 2
خلیل‌زاده در تمرینات پرسپولیس

جنجال شکایت پرسپولیس از خلیل زاده

باوجودی‌که چندی پیش فیفا شکایت پرسپولیس از خلیل زاده را نپذیرفت، به‌تازگی وکیل باشگاه پرسپولیس خبر از شکایت جدید پرسپولیس از خلیل زاده به DRC داده‌است. وکیل باشگاه می‌گوید فسخ شجاع خلیل زاده با پرسپولیس غیرموجه بوده‌است.

بیشتر بخوانید
پرسپولیس 2 استقلال 2 | باز هم دربی برنده نداشت

به گزارش خبر ببر، «ایمان حسین‌پور شرفشاد» معاون حقوقی باشگاه پرسپولیس در رابطه با شکایت این باشگاه علیه شجاع خلیل‌زاده و باشگاه الریان قطر اظهار داشت:

شجاع خلیل‌زاده قرارداد داخلی خود را در مهرماه ۹۹ با استناد به دو ادعا فسخ کرد و بلافاصله نیز به تیم الریان قطر پیوست. در مسیر تنویر افکار عمومی، لازم به توضیح است که هیچ یک از مسائل مورد ادعای این بازیکن، محقق نشده و به همین علت فسخ‌قرارداد توسط بازیکن، غیرموجه است. علاوه بر اینکه رسیدگی به فسخ غیرمجاز قرارداد داخلی بازیکن با باشگاه پرسپولیس، در صلاحیت ارکان قضایی فدراسیون فوتبال ایران است، مطابق مقررات بین‌المللی، ضمانت اجراهای سختی، برای بازیکن و تیمی که به آن منتقل شده در چنین مواردی تعیین شده است.

وی افزود:

در واقع اقدامات بازیکن یادشده مشمول پیامدهای فسخ قرارداد بدون دلیل‌موجه مندرج در ماده ۱۷ آئین نامه وضعیت و انتقال بازیکنان فیفا خواهد بود. طبق بند یک این ماده در صورت فسخ غیرموجه، بازیکن باید به باشگاه خسارت پرداخت کند و طبق بند ۲ همین ماده، تیم جدید بازیکن یعنی تیم الریان موظف به پرداخت جریمه بازیکن به پرسپولیس است. ترغیب بازیکن توسط تیم جدید و مذاکره با او، بدون اطلاع‌رسانی مکتوب به باشگاه پرسپولیس نیز از جمله تخلفات مطروحه است و باشگاه الریان باید در این زمینه پاسخگو باشد.

معاون حقوقی باشگاه پرسپولیس خاطرنشان کرد:

طبق خواسته مدیریت باشگاه، به زودی شکایت پرسپولیس از شجاع خلیل‌زاده و باشگاه فعلی وی یعنی الریان قطر در DRC یا اتاق حل و فصل اختلافات فیفا ثبت و پیگیری خواهد شد.

معاون حقوقی باشگاه پرسپولیس گفت:

هیچ عنصر خارجی در قرارداد بین بازیکن و باشگاه پرسپولیس وجود نداشته و این قرارداد داخلی بود، ماده مورد اشاره بازیکن در مقررات نقل و انتقالات و تعیین وضعیت بازیکنان فدراسیون فوتبال ایران درج نشده و از جمله مقرراتی نیست که فدراسیون‌ها ملزم به درج آن ماده در مقررات داخلی خود باشند. پس لازم است شفاف‌سازی شود که بازیکن در زمان فسخ قرارداد، دستمزد عقب مانده‌ای نداشته و به همین دلیل پس از فسخ، بار دیگر قرارداد خود را با باشگاه تمدید کرده است. با این حساب، فسخ یک‌جانبه قرارداد توسط این بازیکن غیرقانونی و بدون دلیل موجه است.

 

بیشتر بخوانید
تماشای از نزدیک بازی‌های لیگ برتر برای زنان آزاد می‌شود

بازگشت شجاع خلیل زاده به پرسپولیس 2

حسین‌پورتصریح کرد:

مطابق آیین نامه وضعیت و انتقال بازیکنان فیفا، این باشگاه مسئول پرداخت غرامت‌ها و جریمه‌های تعیینی برای خلیل‌زاده است. از سوی دیگر، طبق مقررات فیفا وقتی بازیکنی قرارداد خود را بدون علت موجه فسخ می‌کند و با باشگاه جدیدی قرارداد منعقد می‌کند، اصل بر این است که باشگاه جدید بازیکن را ترغیب به فسخ قرارداد خود با باشگاه قبلی کرده و این باشگاه جدید است که باید اثبات کند مرتکب چنین رفتار متخلفانه‌ای نشده است. قرائن موجود نیز حاکی از بروز این تخلف است زیرا شجاع خلیل زاده در فسخ قرارداد به بندی استناد کرده که مطابق آن، اگر بازیکن پیشنهاد خارجی داشته باشد، می‌تواند تحت شرایطی قرارداد را فسخ کند و این ماده دقیقاً حکایت از داشتن پیشنهاد از باشگاه خارجی دارد.

وی تاکید کرد:

مشخص است که تیمی خارجی، پیش از فسخ قرارداد، مذاکرات خود را با بازیکن ایرانی شروع کرده که بازیکن نیز در فسخ خود به این موضوع اشاره کرده است و طبق بند ۴ ماده ۱۷ آئین نامه وضعیت و انتقال بازیکنان فیفا، مجازات چنین باشگاهی، ممنوعیت از ثبت بازیکنان داخلی و خارجی برای دو پنجره متوالی خواهد بود. حتی مطابق بند یک ماده ۶ همان مقررات، امکان اخذ دستور موقت برای ثبت نقل و انتقال جهت باشگاه جدید هم وجود ندارد.

وکیل باشگاه پرسپولیس اعلام کرد:

در بند ۳ از ماده ۱۸ مقررات فیفا نیز آمده که اگر باشگاهی قصد مذاکره و انعقاد قرارداد با یک بازیکن را داشته باشد، باید پیش از هر اقدامی، مراتب را به طور مکتوب به باشگاه فعلی وی اطلاع دهد. الریان به این وظیفه عمل نکرده و نقض این ماده نیز مجازات متناسب خود را در پی خواهد داشت. شکایت از الریان و خلیل‌زاده آماده شده و در DRC طرح خواهد شد.

حسین پور در نهایت بیان داشت:

با توجه به اینکه تیم الریان قطر، در لیگ قهرمانان آسیا در گروه پرسپولیس بوده، به دلیل جلوگیری از برهم خوردن تمرکز این بازیکن در مسابقات و رعایت اخلاق ورزشی که مورد تاکید مدیرعامل باشگاه پرسپولیس است، این موضوع در زمان برگزاری دور مقدماتی لیگ قهرمانان آسیا  مطرح نشد اما حالا زمان رسیدگی حقوقی به این موضوع است.

************

بیشتر بخوانید
پیوستن ارشیا بابازاده فرزند حمید بابازاده دروازه بان استقلال به تیم آمریکایی

گفتنی است که در رقابت‌های دور گروهی لیگ قهرمانان آسیا که چندی پیش به‌صورت متمرکز برگزار شد، الریان قطر و پرسپولیس در یک گروه قرار داشتند و در دو دیداری که این دو تیم با هم داشتند، پرسپولیس در هر دو بازی پیروز شد. شجاع خلیل زاده در هر دو بازی فیکس بود و بازی‌های خوبی هم از خود به نمایش گذاشت.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

18 − دوازده =

دکمه بازگشت به بالا