اطلاعات‌محورسرگرمی

بابا‌نوئل کیه و ازش چی می‌دونیم؟

به‌ بهانه‌ی فرا رسیدن سال نو میلادی به بررسی شخصیت محبوب و یکی از نماد‌های نوستالژی کریسمس می‌پردازیم.

بابا‌نوئل یک اسقف اعظم ثروتمند، معروف به میکلاس مقدس بود که در قرن چهارم میلادی در شهر میرا (در استان آنتالیای ترکیه کنونی) می‌زیست. او پنهانی به نیازمندان زمان خود کمک و با اهدا هدایا آنان را خوشحال می‌کرد.
بابا‌نوئل کیه و ازش چی می‌دونیم؟

معروف‌ترین داستان درباره‌ نیکلاس مقدس و سنت ورود بابانوئل از دودکش و قرار دادن هدایا در جوراب اعضای خانواده ریشه در ماجرای جالی دارد. ماجرا از این قرار است که نیکلاس مقدس قصد داشت تا با انداختن یک کیسه سکه طلا به خانه مرد فقیری از راه دودکش بخاری به او برای تهیه و خرید جهزیه دخترانش کمک کند. از قضا، کیسه سکه‌های طلا داخل جوراب مرد که برای خشک کردن آویزان بود افتاد!
بابا‌نوئل کیه و ازش چی می‌دونیم؟
شمایل امروزی بابا نوئل با آن ریش بلند سفید و لباس قرمزش هم نشئت گرفته از پوستر تبلیغاتی کوکاکولاست. پس از به کار گیری بابا‌نوئل به آن فرم ذر تبلیغات کوکاکولا، شمایل مذکور فراگیر و در اذهان نهادینه شد.
بابا‌نوئل کیه و ازش چی می‌دونیم؟

زمانی که کوچک بودیم، برنامه کودک هم به مناسبت کریسمس دو گزینه برای پخش و سرگرم کردن کودکان بیشتر نداشت. یه گزینه پخش کارتون اسکروچ با ارواح گرفتار در غل و زنجیر و گزینه آخر هم پخش نسخه عروسکی از «دخترک کبریت فروش» بود که به ما یادآوری می‌کرد: “چه قدر خوبه که امشب از سرما یخ نمی‎‌زنیم.”
بابا‌نوئل کیه و ازش چی می‌دونیم؟ بابا‌نوئل کیه و ازش چی می‌دونیم؟

بیشتر بخوانید
جیمز مایکل تایلر بازیگر سریال فرندز در سن 59 سالگی درگذشت.

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا