سیاسی

ایمیل هیلاری کلینتون ؛ موضوع داغ این روزهای انتخاباتیِ آمریکا

دونالد ترامپ و تیم او در روزهایی که منتهی به انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا هستند، دست به اقدامات گوناگونی می‌زنند تا بتوانند برگ برنده را رو کنند و گوی رقابت را از جو بایدن بربایند و برای ۴ سال دیگر در رأس قدرت آمریکا باشند. در راستای اقدامات مختلفی که در طی این مدت انجام داده‌اند، باری دیگر به سراغ ایمیل‌های هیلاری کلینتون رفته‌اند. بسیاری می‌گویند باز کردن پای ایمیل هیلاری کلینتون در راستای سیاست‌های پوپولیستی ترامپ و تیم تبلیغاتی‌اش است.

چند روز پیش دونالد ترامپ در یک توییت گفت که به‌طور رسمی خروج از طبقه‌بندی محرمانه را از تمامی اسناد مربوط به بزرگ‌ترین جرم سیاسی در تاریخ آمریکا – یعنی فریب روسیه – مجاز می‌شمارد و از همین رو مجوز رسوایی ایمیل هیلاری کلینتون را – آن هم بدون هیچ ویرایشی – صادر می‌کند.

پس از این بود که به‌تدریج بحث در باب ایمیل هیلاری کلینتون بالا گرفت، بحثی که در سال ۲۰۱۶ توانست به نفع ترامپ تمام شود.

یکی از موضوعات مربوط به ایمیل هیلاری کلینتون موضوع فروش تسلیحات به عربستان است. در یکی از این ایمیل‌ها آمده‌است که هیلاری کلینتون از فروش ۶۰ میلیارد دلار تسلیحات به عربستان که در آن زمان بزرگ‌ترین قرارداد به حساب می‌آمده‌ دفاع کرده‌است. انتشار این ایمیل در پاسخ به پرسش‌های اعضای کنگره‌ی آمریکا در راستای تأثیر منفی این توافق تسلیحاتی بر امنیت ملی آمریکا بود.

ایمیل هیلاری کلینتون

موضوعی دیگر، بحث اعزام نیرو به بحرین است. تیم تبلیغاتی دونالد ترامپ که ایمیل‌های هیلاری کلینتون را افشا کرده‌اند، آورده‌اند که در این ایمیل‌ها کلینتون خواستار توضیحاتی در باب ورود نیروهای سپر جزیره به بحرین شده بود زیرا نیروهای سپر جزیره بر پل رابط میان عربستان و بحرین قرار می‌گرفتند. ایمیل هیلاری کلینتون در این مورد نشان داد که آمریکا با مداخله‌ی نیروهای سپر جزیره در راستای حفظ نظم در بحرین در سال ۲۰۱۱ مخالفت کرده‌بود. همچنین در این ایمیل هیلاری کلینتون آمده‌است که بن‌زائد، وزیر خارجه‌ی امارات، تأکید کرده‌است که این مسئله از مسائل داخلی برای کشورهای عرب حوزه‌ی خلیج‌فارس است. او همچنین در ایمیل‌اش اعلام کرده‌است که اقدام عربستان و امارات در اعزام نیرو به بحرین به‌خاطر خواست دولت منامه صورت گرفته‌است و مقصود آن بازگرداندن نظم است.

بیشتر بخوانید
اتحادیه اروپا با لغو تحریم‌ها موافقت کرد!

افشای ایمیل‌های هیلاری کلینتون به بحثی دیگر دامن زده‌است، بحث در مورد جدا شدن محمد مرسی – رییس‌جمهور اسبق مصر – از اخوان‌المسلمین پس از انتخابات. ایمیل هیلاری کلینتون ذات تنش در روابط اخوان‌المسلمین مصر و شورای نظامی‌ای که در سال ۲۰۱۲ بر مصر حاکم بود را فاش کرده و بر جدایی محمد مرسی از اخوان‌المسلمین پس از پیروزی در انتخابات تأکید دارد.

ایمیل فاش‌شده‌ی کلینتون در مورد محمد مرسی، مربوط به ۱۴ جولای ۲۰۲۰ است. این ایمیل از سوی کلینتون به جیکوب سالیوان، مشاور ارشد سیاسی او، ارسال شده‌است. ایمیل همچنین دارای اطلاعاتی در مورد جلسات برگزارشده پس از اعلام پیروزی محمد مرسی در مصر است. ایمیل تأکید می‌کند که مرسی کاملاً خواستار جدایی از اخوان‌المسلمین بوده و خواسته‌است که در استقلال کامل بر مصر حکومت کند.

در واقع ایمیل نشان‌دهنده‌ی این است که محمد مرسی برخلاف شایعات اصلاً از اخوان‌المسلمین پیروی نکرده و در عوض به‎دنبال دولتی مستقل از آن‌ها بوده‌است.

ایمیل‌های بیش‌تری از هیلاری کلینتون منتشر خواهند شد

مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ی آمریکا، گفت که در روزها و هفته‌های آینده، پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ۳ نوامبر، ایمیل‌های بیشتری از هیلاری کلینتون منتشر خواهند شد.

او در مصاحبه با فاکس‌نیوز اظهار داشت:

به ایمیل‌های زیادی دسترسی پیدا کرده‌ایم. می‌خواهیم آن‌ها را منتشر کنیم. قصد داریم این اطلاعات را منتشر کنیم تا مردم آمریکا بتوانند آن‌ها را ببینند. ما این کار را با سرعت هر چه بیشتر انجام خواهیم داد. فکر می‌کنم چیزهای بیشتری برای مشاهده پیش از انتخابات وجود خواهد داشت.

گفتنی است که ترامپ از مقام‌های قضایی ایالات متحده خواسته که کلینتون و حتی سایر مقام‌ها و مسئولان در دولت اوباما را به‌سبب استفاده از ایمیل شخصی جهت انجام کارهای دولتی و رسمی مجازات کنند.

[تعداد: ۲   میانگین: ۴.۵/۵]

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هفت + 20 =

دکمه بازگشت به بالا