اطلاعات‌محورخبر ببر

اگر می‌خواهید دوچرخه بخرید پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید!

هر چه قدر بازخورد بیشتر و بهتری برای خرید برند دوچرخه به دست آورید، تصمیم گیری صحیح‌تری خواهید داشت. خواندن بررسی و نقد انواع دوچرخه توسط سایر دوچرخه سواران حرفه‌ای روشی بسیار مناسب برای به دست آوردن اطلاعات مفید می‌باشد.

به علاوه می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در انجمن‌های آنلاین جستجو کنید و یا درخواستی بابت راهنمایی ارسال کنید. ما برخی از برند‌های معروف را معرفی می‌کنیم و همچنین برخی از سایت‌هایی را که می‌توانید برای کسب اطلاعات به آنها مراجعه کرده ضمن این مقاله به شما مخاطبان مجله اینترنتی خبرببر، معرفی می‌کنیم.

چه بخش‌هایی را باید مد نظر قرار دهیم؟

 • کدام مارک ها بهترین هستند؟
 • چقدر باید خرج کنم؟
 • وب سایتهای مفید
 • از کجا می توان دوچرخه خریداری کرد
 • ملاحظات

کدام برندها بهترین هستند؟

این یک سؤال دشوار است که به سادگی نمی‌توانید به آن پاسخ دهید زیرا شرکت‌های مختلف دوچرخه سازی متفاوتی وجود دارند که مدل‌هایی را برای هر نوع سواری ارائه می‌دهند. لازم است در مورد کیفیت دوچرخه‌های ارائه شده توسط هر شرکت و اینکه قیمت اجزای آن در این دوچرخه‌ها چه قدر است؛ بدانید. این اطلاعات از سالی به سال دیگر تغییر می‌کند. قیمت یک دوچرخه ممکن است از نظر کیفیت آن و طول عمر قطعات متفاوت باشد اما قطعات یدکی آنها نیز به سادگی می‌توانند در دسترس و قابل فروش باشند البته بسته به شرایط زمانی با قیمتی گرانتر و یا ارزانتر.

این سوال به نسبت سختی برای پاسخ دادن هست به این دلیل که شرکت‌های مختلفی برای تولید دوچرخه وجود دارند که مدل‌ها و کیفیت‌های  متفاوتی برای هر نوع سواری و قیمت ساخته و عرضه می‌کنند. همین طور این اطلاعات هر ساله دست‌خوش تغییراتی می‌شود و اینکه چه قسمتی بیشترین آسیب را در دوچرخه می‌بیند و نیاز به تعویض یا تعمییر دارد و قیمت این اجزا ارزان یا گران هست می‌تواند انتخاب‌های متفاوتی را به شما بدهد.

این‌ها برخی از برندهای معروف و معتبر هستند که احتمالا در فروشگاه‌های فروش دوچرخه در دسترس مشتریان هستند. همین طور برندهای نامعتبر چینی با ظاهری شبیه به برند اصلی نیز در بازار وجود دارد. دوچرخه فروشی‌ها معمولا طیف گسترده‌ای از چند برند را داشته و توضیحات آنها معمولا روی فروش محصولات می‌باشد و شما اطلاعات دقیقی ممکن است دریافت نکنید در نتیجه بهترین راه پرسیدن از سایر دوچرخه سواران یا بررسی مجلات و تحقیقات آنلاین می باشد که به شما دید عینی در انتخاب صحیح‌تر می‌دهد.

برخی از برندهای معتبر تولید کننده دوچرخه:

عبارتند از: Specialized ، Giant ، Avanti ، Jamis Bicycles ، Mongoose ، Trek ، GMC ، Cadillac ، Cannondale و Merida که از معدود تولید کنندگان مطرح دوچرخه در جهان هستند. این برندها انواع مدل‌های دوچرخه را ارائه می‌دهند و بسیاری از آنها مدل‌های BMX، دوچرخه کوهستانی، دوچرخه‌های جاده‌ای، تورهای مسافرتی و راحتی دارند. این یک لیست جامع نیست اما باید بتوانید این برندها  را تقریباً در هر مکانی در دوچرخه فروشی‌ها پیدا کنید. اگر نمی‌توانید یک برند را در لیست پیدا کنید، یک جست‌وجوی ساده آنلاین اطلاعات بیشتری درباره آن نشان شما می‌دهد. بیشتر برندهای دوچرخه وب سایت‌های خاص خود را دارند و می‌توانند اطلاعات مفصلی را در اختیارتان قرار دهند.

چقدر باید خرج کنم؟

دوچرخه از ۱/۵ تا بیش از ۱۰۰ میلیون تومان ممکن است قیمت داشته باشد. دوچرخه سواران مبتدی ممکن است فقط هزینه یک یا دومیلیون تومان را در نظر بگیرند اما ضرب المثل معروف که می‌گوید “هر چقدر پول بدهی همان قدر آش می‌خوری” در اینجا کابرد دارد. اگر روزانه فقط چند کیلومتر برای استفاده و کار، دوچرخه سواری می‌کنید، ممکن است فقط به یک دوچرخه سبک کراس و ارزان قیمت نیاز داشته باشید که هزینه بسیار کمی دارد اما اگر دوچرخه بهتری داشته باشید، ممکن است شما را به استفاده بیشتر از دوچرخه تشویق کند. یک دوچرخه مناسب و معقول و با کیفیت برای شما چیزی حدود ۱۰میلیون تومان آب می‌خورد.

بیشتر بخوانید
آیا فاجعه زیست محیطی میانکاله این بار در بندر ترکمن در شرف تکرار است؟

اگر چه که جست‌وجوی بیشتری در اطراف خود کنید، ممکن است قیمت‌های بهتری هم پیدا کنید اما اگر در نظر داشته باشید که دوچرخه سواری می‌تواند باعث صرفه جویی در سایر راه‌های حمل‌و‌نقل، مسافرت و حتی در دراز مدت برای سلامتی شما مفید باشد؛ یک دوچرخه گران‌تر می‌تواند ضامن سلامتی شما شود و این اتفاق در طولانی مدت به نفع شماست.در حالی که یک دوچرخه چند میلیون تومانی ممکن است همان هزینه اسکوتر، موتور سیکلت یا یک ماشین ارزان قیمت باشد اما باید در نظرداشت دیگر نیازی به پرداخت بیمه، هزینه سوخت، پارکینگ یا هزینه‌های جانبی دیگر را نخواهید داشت. اگر به دلایل اجتماعی، تفریحی یا تناسب اندام در حال خرید دوچرخه هستید، باز هم می تواند ارزانتر از سایر کارهایی باشد که ممکن است در زمان آزاد خود انجام دهید، به عنوان مثال برای رفتن به سینما به منظور تماشای یک فیلم، رفتن به سالن ورزشی و غیره.

از طرفی دوچرخه‌های گران قیمت ممکن است اجزای گرانتری داشته باشند و هزینه‌ی بیشتری برای سرویس و تعمییر داشته باشند اما عموما عمر آنها بسیار طولانی‌تر است.

دوچرخه های ارزان قیمت ارزان قیمت هستند چون فریم و اجزایشان هم بسیار زیاد است. گاه ممکن است در برابر ساییدگی و پارگی زیاد مقاومت نکنند. بنابراین شاید بهتر باشد در وهله اول سرمایه گذاری در یک دوچرخه با کیفیت بالاتر انجام شود نه اینکه بخواهیم قطعات را به طور منظم یا حتی کل دوچرخه را تعویض کنیم.

اگر در حال خرید دوچرخه برای کودکان خود هستید، بهتر است به یک فروشگاه بروید و در بدو کار دوچرخه‌ای ارزان قیمت تهیه کنید. بچه ها به سرعت به دوچرخه علاقه‌مند می‌شوند. اگر از اولین مدل استفاده کنند و ثابت کنند که بسیار مشتاق هستند، می‌توانید بعداً دوچرخه‌ای گرانتر و با کیفیت‌تر برای آنها جایگزین کنید.

اگر هم پول زیادی ندارید ناامید نشوید چون تعداد زیادی فروشگاه وجود دارد که می‌توانید دوچرخه با تخفیف و با کیفیت را به صورت دست دوم و یا به صورت آنلاین از طریق سایت‌های محتلف خریداری کنید. همین طور می‌توانید از باشگاه‌های دوچرخه یا اجاره دوچرخه در محل‌های تعیین شده استفاده کنید. خرید مدل‌های استفاده شده باعث می‌شود به آسانی تعمیر و نگهداری شوند.

اگر دوچرخه سواری سرگرمی شما است پس:

باید دقیقاً در نظر بگیرید که نسبت به آن چقدر جدی هستید. اگر سوار شدن فقط مرحله ای است که بعد از چند ماه علاقه شما از بین می رود ، پس بهتر است در ابتدا با بودجه کم شروع کنید. بهترین راه این است که بعد از مدتی که به شما ثابت شد استفاده از دوچرخه ادامه دارد، دوچرخه خود را تبدیل به مدل و کیفیت بالاتری بکنید و بهونعی آن را ارتقا دهید.

نکته‌ای که به هزینه‌های دوچرخه سواری اضافه می‌کند، تجهیزات گران قیمت، لوازم جانبی و ورود به سواری‌های مختلف است. دوچرخه سواران به راحتی می‌توانند با جدیدترین چیزها اغوا شوند اما واقعاً شما به غیر از خود دوچرخه و کلاه ایمنی به چیزهای خیلی کمی احتیاج دارید. سعی کنید عقلانی فکر کنید که دقیقاً چقدر از لباس و لوازم جانبی خاص استفاده خواهید کرد. به عنوان مثال اگر فقط در حال رفت‌وآمد هستید می‌توانید شلوار و پیراهن خود را بپوشید تا در خرید پیراهن و شلوارک دوچرخه صرفه جویی کنید.

وب سایت‌های مفید

حتماً وب سایت های نقد و بررسی و مجلات دوچرخه را مطالعه کنید تا از انواع دوچرخه‌های موجود بازخورد بی طرفانه‌ای داشته باشید. با توجه به این موضوع ما یک لیست کوتاه از سایت‌ها را برای بررسی قرار داده ایم و موضوعات مختلفی که در آنها وجود دارد را می‌توانید مطالعه کنید که به شرح زیر می‌باشند:

 • MTB Review – بررسی محصولات ، رتبه بندی ها ، و طبقه بندی های مربوط به دوچرخه کوهستان و یک انجمن آنلاین.
 • Road Bike Review – بررسی دوچرخه های جاده ، قطعات و لوازم جانبی.
 • Roadcycling.com – برخی از دوچرخه ، قطعات و بررسی لوازم جانبی ، همچنین مصاحبه ، انجمن ها و موارد دیگر برای دوچرخه سوار جاده.
 • اخبار دوچرخه سواری cyclingnews – بررسی دوچرخه سواری بالا و حرفه ای.
 • RIDEbmx – یک سایت آموزنده BMX با بررسی محصولات نوشته شده توسط سواران.
 • مجله دوچرخه سواری – مجله دوچرخه سواری جاده با دوچرخه ، چرخ دنده ، بررسی و راهنمایی های مربوط به تعمیر و نگهداری. اطلاعات برای دوچرخه سواران در تمام سطوح.
 • مجله Singletrack – مجله دوچرخه سواری کوهستان با بررسی دوچرخه ، راهنماهای دنباله و انجمن. (مستقر در انگلستان)
بیشتر بخوانید
شبنم مقدمی در همرفیق به خاطر خواندن از نماوا حذف شد

از کجا می‌توان دوچرخه خریداری کرد؟

چندین گزینه بسیار خوب برای تصمیم گیری در مورد خرید دوچرخه دارید.  فروشگاه‌های دوچرخه محلی، فروشگاه‌های خرده فروشی، خرده فروشان آنلاین و بازارهای آنلاین را شامل می‌شود. بسته به اینکه شما چه مقدار در مورد دوچرخه، آنچه را که می خواهید و چقدر می خواهید هزینه کنید بدانید مطمئنا می‌توانید در یکی از این مکان‌ها یک دوچرخه مناسب پیدا کنید.

فروشگاه‌های دوچرخه محلی

فروشگاه‌های محلی دوچرخه بهترین مکان برای مشاوره در مورد خرید دوچرخه است. معمولاً افرادی که در آنجا کار می‌کنند دوچرخه را می‌شناسند، دوست دارند و خودشان دوچرخه سوار هستند. آنها می‌توانند همه مکان‌های درست و مناسب محلی را برای دوچرخه سواری کردن به شما بگویند. آنها همچنین افراد خوبی برای خرید دوچرخه یا لوازم جانبی هستند زیرا می دانند که در صورت خراب شدن دوچرخه چگونه باید آن را تعمیر کنید. باید به این نکته که فروشگاه‌های دوچرخه می‌توانند از فروشگاه‌های اینترنتی یا محلی گران‌تر باشند و مقایسه قیمت ها همواره عاقلانه است؛ توجه داشت.

نقاط مثبت و منفی در چنین خریدهایی:
نقاط مثبت
 • خدمات تخصصی و اتصالات مناسب
 • تنوع برندهای دوچرخه با کیفیت بالا
 • تنوع در انتخاب دوچرخه‌ها
 • خدمات تعمیر و نگهداری و تعمیر مناسب
 • دوچرخه ها مونتاژ شده و آماده سوار شدن هستند
نقاط منفی
 • گرانتر بودن
 • ساعت کاری فروشگاه ممکن است محدود باشد
خرده فروشان آنلاین و بازارها

یافتن دوچرخه، قطعات، لوازم جانبی و سایر تجهیزات برای فروش آنلاین به طور روز افزون امکان پذیر است. در واقع، شما ممکن است پیشنهاد معامله‌های بسیار خوبی پیدا کنید. علاوه بر فروشندگان آنلاین، بسیاری از فروشگاه های خرده فروشی و فروشگاه های محلی دوچرخه نیز خرید آنلاین را ارائه می دهند. بنابراین چه در حال خرید حود دوچرخه و یا قطعه ای خاص، حتما نگاهی بیندازید که  ارزشش را دارد یا نه.

مانند سایر خریدهایی که به صورت آنلاین انجام می‌شود ، باید دقیقاً بدانید که چه چیزی خریداری می‌کنید. این شرکت‌ها باید قوانین خاصی را رعایت کنند اما باید خودتان چند چک استاندارد را انجام دهید. اگر دوچرخه ای را می‌بینید که به صورت آنلاین تبلیغ می‌شود، به فروشگاه محلی خود بروید و در مورد آن سوال کنید. این ممکن است در انواع مختلف به صورت آنلاین ارزانتر از آنچه که آنها می‌فروشند هم ارزانتر برایتان تمام شود. نکته مهم اینکه آیا فروشنده آنلاین به شما امکان می دهد بیایید و دوچرخه را ببینید؟
پس بهتر است  شما بدون دیدن کالای مورد نظر و یا رفتن به یک تست سواری خرید نکنید!

نقاط مثبت
 • خرید ۲۴ ساعته
 • دسترسی به طیف گسترده‌ای از برندهای دوچرخه
 • قیمت‌های رقابتی
نقاط منفی
 • در انتخاب و نصب دوچرخه هیچ گونه کمک متخصصی وجود ندارد
 • بدون آزمون سواری است
 • ممکن است مونتاژ دوچرخه مورد نیاز باشد
 • نیاز به حمل و نقل دارد
فروشگاه های محلی

بدون شک مغازه‌های دوچرخه فروشی بهترین مشاوره تخصصی را به شما ارائه می‌دهند پس سعی کنید محصولاتی را پیدا کنید که نیازتان را برآورده کند اما به یاد داشته باشید فروشگاه‌های محلی هم می‌توانند به کمک شما بیایند. به طور مثال اگر مغازه دوچرخه در منطقه شما وجود نداشته باشد، ممکن است آنها تنها منبع شما باشند. همچنین بعید است که آنها پاسخگوی نیازهای فردی نباشند و از تجهیزات و برندهای برتر برخوردار نباشند. آنها به احتمال زیاد مدل‌های کم مصرف تولید می کنند.

بیشتر بخوانید
المپیای باستانی به صورت دیجیتالی حفظ می‌شود.

تحقیقات بیشتری که قبل از ورود به فروشگاه اینترنتی انجام می دهید، این امکان را به شما می‌دهد تا یک انتخاب آگاهانه در مورد محصولات موجود در بخش فروش داشته باشید. به عنوان مثال، از دوچرخه‌های موجود در آنجا، باید خودتان تعیین کنید که آیا آنها دوچرخه‌های جاده ای، ترکیبی یا کوهستانی هستند و آیا آنها پاسخگوی نیاز شما هستند. اگر چیزی در آنجا وجود دارد که شما آن را دوست دارید و می خواهید آن را امتحان کنید، ممکن است مجبور شوید خود را روی قاب، صندلی و میلگردها قرار دهید و یک مسیر سوارکاری را برای امتحان در پیش بگیرید اما مواردی مانند لوله های داخلی ، کیت تعمیر دوچرخه، کیسه‌های دوچرخه و پمپ ها در واقع می‌توانند در اینجا ارزانتر از فروشگاه‌های تخصصی و کیفیت مناسب باشند.

نقاط مثبت
 • وجود دوچرخه و لوازم جانبی گسترده
 • ارزانتر بودن
نقاط منفی
 • تخصص محدود و امکانات مناسب
 • برندهای دوچرخه در سطح ورودی
 • اگر غیرممکن نباشد، آزمون‌های مفید دشوار است
 • ممکن است مونتاژ دوچرخه مورد نیاز باشد

ملاحظات دیگر

برخی ملاحظات دیگر برای مونتاژ دوچرخه، سیاست بازگشت و سرویس دهی که پس از خرید با یک دوچرخه درگیر خواهد شد.

مونتاژ

این یک ایده خوب است که مطمئن شوید مونتاژ با خرید دوچرخه شما گنجانده شده‌است. بیشتر مغازه‌های دوچرخه یک دوچرخه مونتاژ شده را به فروش می‌رسانند، آن را برای شما مناسب می‌کنند و اجازه می‌دهند یک تست سواری هم داشته باشید اما اگر در حال خرید دوچرخه از فروشگاه، به صورت آنلاین یا به روش دیگری با حمل و نقل هستید. ممکن است کاملاً مونتاژ نشود. این نباید شما را از خرید منصرف کند. با این حال خوب است از قبل بررسی و اطمینان حاصل کنید که اگر به اندازه کافی مطمئن نیستید بتوانید پدال، دنده دستی و صندلی را روی یک قاب قرار دهید، می‌توانید در لحظه درخواست کمک کنید.

تعمیر و نگهداری و تعمیر

برای تنظیم دقیق یا تصحیح مشکلات، کلیه دوچرخه‌ها به سرویس منظم نیاز دارند. ایده خوبی است که یک فروشگاه دوچرخه محلی پیدا کنید تا هر از گاهی به بررسی این موارد بپردازید اما کارهای بسیاری وجود دارد که می‌توانید خودتان انجام دهید. داشتن دانش اساسی در مورد تعمیر و نگهداری ساده ، در دراز مدت موجب می‌شود تا در اضطراب، پول و زمان زیادی صرفه جویی کنید. به عنوان مثال می‌توانید کارهایی مانند تمیز نگه داشتن زنجیره و روغن کاری آن با روغن را انجام دهید. این یک روش خوب برای طولانی‌تر کردن زندگی دوچرخه است و شما را قادر می سازد دنده ها را یکدست تغییر دهید. همچنین باید لاستیک‌های خود را تحت فشار صحیح نگه دارید و هر بار که برای مسافرت بیرون می‌روید، آنها را چک کنید. این امر به جلوگیری از سوراخ شدن و سایش غیرضروری رینگ و لاستیک شما کمک می‌کند.

همچنین تمیز نگه داشتن دوچرخه برای خودتان هم بسیار مهم است. شما باید گل و لای، گریس جاده و هرگونه آلودگی دیگری را که می تواند به نقاشی و رنگ آسیب برساند و در زنجیره یا چرخ دنده های دوچرخه شما گیر کند، بشویید. رانندگان کنار جاده باید حتما بعد از هر بار سواری این کار را انجام دهند. بعضی از موارد مانند ترمز و زنجیره شما نیاز به تعطیلات دارد و به سایش و حرکت آنها حتما توجه داشته باشید. لازم به ذکر است، بیشتر مغازه های دوچرخه محلی برای تعمیر و نگهداری دوچرخه خود دارای امکانات تعمیر و نگهداری هستند.

گرد آوری شده توسط سید امین طبایی

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهار × 4 =

دکمه بازگشت به بالا