اقتصادیبازی‌هابازی‌های رایانه‌ایبین‌المللیتکنولوژیجهانگوشی و تبلت

اپل در دادگاه ضربه بزرگی به اپیک گیمز وارد کرد.

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، اپل در محاکمه خود علیه اپیک گیمز، سازنده فورتنایت، ضربه بزرگی به آن وارد کرد.

دادگاهی در اوکلند، کالیفرنیا، حکم داد که اپل نمی‌تواند توسعه دهندگان برنامه را که کاربران را به گزینه‌های پرداخت شخص ثالث هدایت می‌کند، متوقف کند. اپل استدلال کرده بود که همه برنامه‌ها باید از گزینه‌های پرداخت درون برنامه‌ای خود اپل استفاده کنند.

اپیک گیمز در یک دوره آزمایشی، سقف ۳۰ درصدی خرید اپل را از خریدها به چالش کشید و استدلال کرد که فروشگاه اپ استور در انحصار است. روز جمعه، قاضی ایوون گونزالز-راجرز حکم داد که دادگاه در نهایت نمی‌تواند به این نتیجه برسد که اپل انحصارطلب است. با این حال، او همچنین دستور دائمی صادر کرد و اظهار داشت که اپل دیگر نمی‌تواند توسعه دهندگان را به مکانیسم‌های خرید خود متصل کند. به عنوان مثال، یک سرویس پخش فیلم اکنون می‌تواند به مشتریان بگوید که از طریق وب سایت خود، بدون استفاده از مکانیزم خرید درون برنامه‌ای اپل، مشترک شوند.

اپیک همچنین در رابطه با فروشگاه پلی استور علیه گوگل اقدام قانونی کرده است.

سیستم پرداخت بسته اپل برای این غول فناوری بسیار سودآور است، اگرچه این شرکت می‌گوید دقیقاً نمی‌داند چقدر درآمد دارد. در این حکم عملاً آمده است که اپل نمی‌تواند توسعه دهندگان را از برقراری ارتباط با مشتریان منع کند. اغلب گزینه‌های ارزان‌تری برای مصرف کنندگان خارج از اپ استور وجود دارد، با این حال اپل به شرکت‌ها اجازه نمی‌دهد این موضوع را به مصرف کنندگان اعلام کنند.

اپیک استدلال کرده بود که این غیر منطقی است و توسعه دهندگان باید بتوانند به کاربران اطلاع دهند که می‌توانند خارج از فروشگاه اپ استور هم خرید کنند. اما با پیروزی اپل، قاضی همچنین اعلام کرد که اپیک نتوانست نشان دهد اپل در انحصار، غیرقانونی عمل می‌کند. قاضی ایوون گونزالز-راجرز گفت:

اپل از سهم بازار قابل توجهی بیش از ۵۵ درصد و حاشیه سود فوق العاده زیادی برخوردار است. اما این عوامل به تنهایی رفتار انحصار طلبانه را نشان نمی‌دهند. موفقیت غیرقانونی نیست.

سخنگوی اپل گفت:

امروز دادگاه آنچه را که ما از قبل می‌دانستیم تأیید کرده است. اپ استور نقض قوانین «ضد اعتماد» نیست. ما در هر قسمتی که فعالیت می‌کنیم با رقابت شدیدی روبرو هستیم و ما معتقدیم که مشتریان و توسعه دهندگان ما را انتخاب می‌کنند زیرا محصولات و خدمات ما بهترین‌ها در جهان هستند.

تیم سوینی، رئیس اپیک گیمز گفت که این حکم برای توسعه دهندگان یا مصرف کنندگان قابل قبول نیست و قول داد که بجنگد. این حکم همچنین نشان داد که بازی‌ها ۷۰ درصد از درآمد اپ استور را به خود اختصاص می‌دهند.

به احتمال زیاد این تصمیم از هر دو طرف مورد تجدیدنظر قرار می‌گیرد. قیمت سهام اپل پس از این تصمیم ۳ درصد کاهش یافت و میلیاردها دلار از ارزش آن کاسته شده است.

یک تصمیم پیچیده – بدون برنده مشخص

اپل به سرعت ادعای پیروزی کرد و آن را برد بزرگ خواند. این درست است که قاضی عمدتاً از اپل در بحث اصلی اپیک حمایت کرد و اظهار داشت که عملکرد اپل انحصار طلبانه نیست. با این حال، مشخصه‌ای که اپل در اینجا برنده شده است، گمراه کننده است. پرونده اپیک علیه اپل گمانه زنی بود و بسیاری معتقد بودند که شانسی ندارد.

تصمیم دادگاه برای تغییر مسیر خریدهای برنامه از فروشگاه اپ استور می‌تواند ضربه بزرگی به مدل تجاری اپل باشد. جیمز کلایتون، تحلیل‌گر عرصه تکنولوژی در آمریکا می‌گوید:

مشخص شد که ۷۰ درصد درآمد اپ استور اپل از بازی‌ها تامین می‌شود که رقمی حیرت انگیز به شمار می‌رود. من می‌گویم این موضوع می‌تواند درست باشد، زیرا مشخص نیست که چند نفر خارج از اپ استور خرید می‌کنند یا تا چه اندازه این امر بر سود اپل تأثیر می‌گذارد.

در طول دادگاه، تیم کوک مدیرعامل اپل گفت که نمی‌داند این شرکت چقدر از اپ استور سود می‌برد. این امر تلاش برای ارزیابی خسارتی را که این حکم می‌تواند به شرکت وارد کند دشوار می‌کند.

اپیک می‌گوید از این حکم ناامید شده است و مطمئناً قاضی می‌تواند انصاف بیشتری به خرج دهد. اما این تصمیم مورد استقبال مبارزان ضد انحصار قرار گرفته است و معتقدند اپل از تسلط خود بر بازار برای قلدری بر توسعه دهندگان استفاده می‌کند.

اپل در دادگاه با اپیک گیمز رو در رو خواهد شد

بیشتر بخوانید
افزایش حقوق بازنشستگان در سال 99 به کجا رسید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سه + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا