اطلاعات‌محورزیست ‌محیطی

با اولین هتل نامرئی ساخته شده در جهان آشنا شوید

خوب است بدانید ۱۵ میلیارد درخت تعداد درختانی است که هر ساله قطع می‌شوند تا فضای بیشتری را به وجود بیاورند. فضای بیشتری که برای انسان‌ها، ساختن ساختمان‌ها، خانه‌ها و هتل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد اما جالب است بدانید مردی در کشور سوئد زندگی که مدیریت ساخت هتلی در این کشور را بر عهده گرفته که بر خلاف مرسوم حرکت می‌کند.

علت در اینجاست که به خاطر ساخت هتلِ این شخص، درختی از درختان جنگل‌های سوئد قطع نشده بلکه هتل این شخص با جنگل و فضای جنگل ادغام شده و آن را تبدیل به نخستین هتل نامرئی در جهان کرده است. این مرد سوئدی در شهر کوچکی به نام کنت در کشور سوئد زندگی می‌کند. کنت مالک و بنیانگذار هتل درختی است. جالب است بدانید کنت برای ایجاد سبک جدیدی از هتل‌ها، ایده‌ای در سر داشت که نهایتا منجر به ساخت هتلی شد که در نگاه اول نمی‌توانید آن را ببینید و حتی نمی‌توانید آن را حس کنید.

نکته جالب توجه اینجاست که این هتل با طبیعت و محیط پیرامون خودش یک دست شده است. کنت معتقد است حال که ما در کره زمین میان درختان و جنگل‌ها قرار داریم و پیرامون ما را فرا گرفته‌اند، چرا نباید از خانه‌های درختی بالای درختای بهره ببریم. به همین منظور کنت بهترین معمارانی که می‌توانست پیدا کند را به استخدام در می‌آورد و از آنها می‌خواهد که به حیات وحش و طبیعت پیرامونی بروند و این چنین است که هتل نامرئی به وجود می‌آید. هتل نامرئی نخستین هتلی است که به صورت منحصر به فرد ۱۰۰ درصد نمای بیرونی آن از آینه ساخته شده است. جالب اینجاست که این هتل را در ارتفاع ۴ متری از سطح زمین و تنها بر روی یک درخت کاخ آن هم در حالی که ۶ تن وزن دارد، ساخته‌اند.

بیشتر بخوانید
بیوگرافی استیو جابز | مدیری موفق با زندگی کاری پر کشمکش

از نکات جالب توجه این ماجرا اینجاست که کنت معتقد است درخت‌ها با یکدیگر از طریق سیستمی که با ریشه‌های خود به وجود آورده‌اند در ارتباط هستند و حرف می‌زنند. او اینگونه مثال می‌زند که اگر یک درخت را قطع کنیم، سایر درختان واکنش نشان خواهند داد و اقدام به دفاع کردن از خودشان به وسیله ساخت یک شیره گیاهی و مقام‌تر از صمغ خودشان خواهند کرد.

زمانی که کار ساخت این هتل به اتمام رسید ما می‌بینیم که آینه‌ها تمام چیزهایی در اطرافشان وجود دارد، منعکس می‌کنند و به این طریق هتل در فضای جنگل ناپدید می‌شود. شاید در نگاه اول و از خارج برای یک ناظر اینگونه به نظر بیاید که چیزی مقابلش قرار دارد شبیه به یک درخت است اما اگر نگاهی به داخل این هتل بیندازید، متوجه خواهید شد که هر چیزی که به آن نیاز دارید را می‌توانید در فضای دنج هتل نامرئی پیدا کنید.

از وسایل موجود در فضای داخل هتل نامرئی می‌توان به تختِ خواب، پنکه، اینترنت وای‌فای و… اشاره کرد و نکته جالب توجه اینجاست که تمامی این به طور صد درصد با طبیعت سازگار هستند و انرژی لازم خود را از طبیعت و از نوع انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر دریافت می‌کنند. از نکات جالب توجه دیگر هتل نامرئی توالتی است که کنت برای آن ساخته و کارکرد آن به این صورت است که هر گونه فضولاتی که داخلش شود را می‌سوزاند و جالب‌تر اینکه خاکستر حاصل شده را هم می‌توان به عنوان کود برای گل‌ها و گیاهان استفاده کرد.

کنت می‌گوید تمام ایده مرتبط با هتل نامرئی درختی بر اساس تجدیدپذیری آن بنا شده و منظور از اینکه این هتل بر روی درخت‌های زنده آویزان است، این است که این هتل با محیط جنگل و طبیعت پیرامونی خود به نوعی ادغام شده است. نکته مثبت دیگر همان طور که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم و به زعم خود کنت انرژی مورد نیاز هتل است که از انرژی آبی رودخانه‌ای که در نزدیکی هتل قرار دارد، تامین می‌شود.

بیشتر بخوانید
کرونا در بدن ما چه می‌کند؟

خوب است بدانید کاری که کنت انجام داده تنها مثال موجود از ساخت هتل‌های سازگار با محیط زیست نیست بلکه مثال کوچکی از چگونه ساختن شهرها و محیط‌هایی برای زندگی آن هم بدون تخریب و نابودی و آسیب رساندن به طبیعت است.

بیشتر بخوانید: ما متوقف نخواهیم شد: مخالفان خط لوله آماده بزرگترین جنگ زیست محیطی آمریکا هستند

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

پنج × یک =

دکمه بازگشت به بالا