سیاست داخلیسیاسی

جملات جنجالی کاندیداها در اولین مناظره انتخابات ۱۴۰۰

اولین مناظره انتخابات بین کاندیداهای سیزدهمین دوره‌ی ریاست جمهوری روز شنبه ۱۵ خرداد، همان‌طور که انتظار می‌رفت، سرشار از سخنان جنجالی نامزدها نسبت به هم برگزار شد. در ادامه نگاهی به جنجالی‌ترین و بحث‌برانگیزترین جملات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در اولین مناظره انتخابات خواهیم انداخت.

محسن رضایی علیه دولت روحانی و همتی

محسن رضایی جملات جنجال‌برانگیز زیادی را درباره‌ی دولت حسن روحانی و عبدالناصر همتی یکی از نامزدهای انتخابات پیش رو بیان کرد. او گفت:

«۸ سال پیش در مقابل آن کلید بی‌خاصیت گفتم که پول ملی ما بی‌ارزش می‌شود. اگر رئیس جمهور شوم اگر دولت را بگیرم، همتی و برخی دیگر را در دولت به دادگاه می کشانم و ممنوع‌الخروج‌شان می کنم».

علیرضا زاکانی مثل ۵ نفر دیگر علیه همتی

زاکانی هم مثل ۵ نامزد دیگر جملات نسبتاً تندی را علیه دولت روحانی و همتی اظهار کرد:

«شما سال ۹۸ گفتید اف‌ای‌تی‌اف تاثیری در اقتصاد ندارد. چرا به مردم دروغ می گویید؟ به ایشان باید نوبل شیمی داد چرا که ارزش پول ملی را نابود کرد. لطفا به دیگران تهمت نزنید. من اینجا می خواهم در مورد جهش تولید صحبت کنم. اگر بنا بود افراد دیگری تایید صلاحیت بشوند شما اینجا قرار نمی گرفتید».

زاکانی همچنین درباره‌ی دولت حسن روحانی گفت:

«دولت آقای روحانی با پول جیب مردم خود را اداره کرد و از تورم ارتزاق کرد. از این بابت من از طرف آقای روحانی و همتی از مردم عذر می‌خواهم. هیچ کس مسئولیت این دولت را نمی‌پذیرد نه ایشان (همتی) و نه آقای روحانی، گویی که از فضا آمده‌اند و این بلا را سر مردم آورده‌اند».

بیشتر بخوانید
اظهارات پرویز فتاح | جنجال‌ها و واکنش‌ها
اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری 1400
اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

همتی در پاسخ به ۵ کاندید دیگر

همتی که آماج حملات سایر نامزدها قرار گرفته بود گفت مگر می‌شود ۵ نفر علیه یک نفر حمله کنند؟ این پول‌ها را از کجا آوردید که در ستادهای‌تان این همه علیه من تخریب می‌کنید؟ او خطاب به محسن رضایی گفت:

«من حتما اگر رئیس جمهور شوم، شما را حتما به عنوان یکی از مخل‌های اقتصاد و معیشت مردم به آقای رئیسی (دستگاه قضایی) معرفی می‌کنم. اینطوری صحبت نکنید. شما کشور را به این روز انداختید بعد می‌گوئید  بانک مرکزی مقصر است؟ شما اقتصاد کشور و تمام ارتباطات ما با خارج را بستید.

جناب آقای رضایی! شما می‌گویید من اقتصاددان هستم، من که می‌دانم چطور اقتصاد خواندید. من از نحوه اخذ مدرک شما خبر دارم. استادهای دانشگاه را مجبور می‌کردید بیایند دفتر شما از شما امتحان بگیرند. درخواست کردید که وارد گروه دانشکده اقتصاد شوید که با اکثریت قاطع رد شد».

همتی خطاب به جلیلی گفت:

« من در مجمع تشخیص مصلحت به شما گفتم، شما اقتصاد تجارت نمی‌فهمید و ابتدایی‌ترین مسائل تجاری را بلد نیستید، چرا برای مردم بزرگ ایران تصمیم می‌گیرید؟ خسته نشدید از این همه بیانیه خواندن؟ آقای جلیلی! مشکل ما همین چیزهاست. چرا گردن بانک مرکزی می‌اندازید»؟

او به زاکانی گفت:

«آقای زاکانی! خواهش می‌کنم از پوششی دربیایید. اصلاً شما اقتصاد نمی‌دانید. اصلاً دو کلاس اقتصاد خوانده‌اید؟ در پزشکی هسته‌ای هم که معلوم است چطوری مدرک گرفتید! دهان من را باز نکنید که این چیزها را بگویم. من می‌خواهم محترمانه صحبت کنم».

همتی خطاب به سایر نامزدها گفت:

«قبلاً گفته بودم در مقابل ۵ کاندیدا هستم و کاندیدای اصلی آقای رئیسی است و مابقی پوششی هستند. اگر این افراد می‌خواهند جواب‌شان را بدهم قسم بخورند که تا آخر در رقابت‌ها می‌مانند وگرنه پاسخ دادن معنی ندارد».

بیشتر بخوانید
بن سلمان و خرج 1.18 میلیارد دلار در دو سال برای خوش‌گذرانی!

همتی در اواخر مناظره و علی‌رغم تذکر جدی زاکانی برای پوشش‌نامیدن‌اش او را «سوپر پوششی» خواند! زاکانی چند دقیقه قبل از این سخنان به همتی گفته بود:

«شما می‌فرمائید بنده نامزد پوششی هستم. ان‌شاءالله که بار آخری باشد که این عبارت را به‌کار می‌برید. اگر بنا باشد کسی پوششی باشد، شما اصلی‌ترین نامزد پوششی هستید که آمده‌‌اید ۸ سال افتضاح دولت را پوشش بدهید».

همتی همچنین در آخرین جملات مناظره جملات جنجالی زیر را روخوانی کرد:

«مردم! خیلی از شماها اینجا نماینده ندارید و به حق هم به این موضوع معترض هستید و می‌خواهید با قهر از صندوق اعتراضتان را نشان  دهید من اما فکر می‌کنم اعتراض موثرتر این است که با رای صحنه را تغییر دهید».

جملات جنجالی محسن مهرعلیزاده خطاب به ابراهیم رئیسی

محسن مهرعلیزاده هم در اولین مناظره جملات جنجالی‌ای را نسبت به سایر نامزدها گفت. او رو به ابراهیم رئیسی گفت:

«شما از نظر تحصیلات کلاسیک فقط ۶ کلاس سواد دارید، البته من احترام می‌گذارم به تحصیلات حوزوی شما، ولی با این سواد نمی‌شود اقتصاد را درست کرد.

شما که راه حل‌هایی برای رفع موانع تولید دادید، چقدر با تولید‌ آشنایی دارید؟ این‌ها به‌درد مردم نمی‌خورد.

هر سفری که ایشان به استان‌ها دارند، حداقل ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار هزینه دارد. آخرش هم یک مصاحبه دارد که کارخانه‌ای که تعطیل شده بود، باز هم باز می‌شود، چند تا از کارخانه‌ها بسته بودند و چند تا از آن‌ها باز شدند؟

این‌همه کارخانه که بسته شده‌اند، چه کسی آن‌ها را بسته است؟ قاضی شما بسته است. اگر همان‌جا را مدیریت بفرمایید مسئله حل می‌شود.

بیشتر بخوانید
تهدید متقابل همتی و رضایی + فیلم

جناب آقای رئیسی برخی می‌گویند سندروم پست بی‌قرار دارید، از آستان قدس جمهوری می‌آید، بعد برای قوه قضاییه می‌آیند، شما به عنوان رئیس قوه قضاییه در حساس‌ترین دستگاه منصوب می‌شوید از سوی رهبری، چرا رئیس قوه قضاییه را رها کردید و به سمت ریاست جمهوری آمدید؟ مردم نمی‌توانند اعتماد کنند که چه تضمینی وجود دارد که ریاست جمهوری را رها نکنید».

سخنان جنجالی ابراهیم رئیسی درباره‌ی فضای مجازی

ابراهیم رئیسی در پاسخ به همتی درباره‌ی فیلترینگ اینستاگرام گفت:

«من در این فضا حضور دارم و ۲ میلیون فالوور دارم و بسیاری از مسائل از این طریق به من منتقل می‌شود، ولی برخی افراد خلط مبحث می‌کنند و وظیفه خود را انجام نداده و به مسائل فرعی می‌پردازند. بدانید که سفره مردم، کسب‌وکار آن‌ها و بحث دولت مسئله‌ی و مشکل مردم است».

همچنین ببینید: تهدید متقابل همتی و رضایی

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا