خبر ببر

جزئیات اورانیوم غنی شده ۶۰ درصدی ایران از زبان علی‌اکبر صالحی

۴۰ دقیقه بامداد روز گذشته مورخ جمعه ۲۷ فروردین ماه، بود که محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در حساب کاربری خود در توییتر با انتشار پستی، خبر غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را منتشر کرد.

قالیباف در توییتر خود نوشت:

با افتخار اعلام می‌کنم در ساعت ۰۰:۴۰ بامداد نیمه شب گذشته و در شب زیارتی سیدالشهدا (ع)، دانشمندان جوان و خدا باور ایرانی توانستند به محصول اورانیوم با غنای ۶۰ درصد دست یابند. این موفقیت را به مردم شجاع ایران اسلامی تبریک میگویم؛ اراده‌ی ملت ایران معجزه آفرین است و هر توطئه‌ای خنثی خواهد کرد.

صبح همان روز صدا و سیما در یکی از بخش‌های خبری خبرِ شبکه یک سیما با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی به گفت‌وگوی تلفنی زنده پیرامون موضوع غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم توسط ایران و جزئیات آن پرداخت.

صالحی گفت:

خود دوستان که در قانون این موضوع را وارد کرده بودند، به ما گفته بودند یک مقداری با احتیاط جلو بروید. وقعاً می‌خواستند در مذاکرات با حسن نیت جلو برویم ولی خب با اتفاقی که افتاد، دیگه دستور دادند که این کار (غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم) را ما سریع‌تر انجام بدهیم. من چند تا ابهام هست که باید برطرف کنم. یک مورد هم که می‌خواستم عرض کنم این است که چهارشنبه بود که ما دستور راه اندازی ۶۰ درصد را دادیم و پنجشنبه دیر وقت یعنی ۴۰ دقیقه بامداد جمعه یا به تفسیری آخر پنجشنبه، ما محصول ۶۰ درصد را گرفتیم.

البته محصولی که در حال حاضر داریم می‌گیریم حدود ۹ گرم در ساعت هست. حالا این را بایستی یک مقدار راندمان و چیدمان زنجیره‌ها را مورد بررسی قرار بدهیم. هم اکنون هم بر روی آن دارند کار می‌کنند. نکته اینجاست که تولید ۶۰ درصد ما کمتر می‌شود؛ یعنی الان ما ۹ گرم می‌گیریم، ممکن است به میزان دریافتی ۵، ۶ گرم برسیم ولی نکته اساسی اینجاست که همزمان اورانیوم با غنای ۲۰ درصد هم تولید خواهیم کرد.

باید بگویم با این دو زنجیره انجام چنین کاری، کار بس بزرگی است که در حال انجام است و تحول واقعاً فنی است که دوستان و عزیزان ما در سازمان در حال انجام آن هستند. به بیان دیگر باید بگویم در حال حاضر ما هم اورانیوم ۶۰ درصدی تولید می‌کنیم و با یک تزریق به طور همزمان، اورانیوم ۲۰ درصد هم داریم تولید می‌کنیم که انشالله ظرف یکی دو روز آینده این بهینه ساز به طور کامل انجام خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: خرابکاری اسرائیل در نطنز | هدف اسرائیل از این خرابکاری‌ها چیست؟

بیشتر بخوانید
محمود دولت‌آبادی: در سوگ این مردمان زمینگیر شده‌ام

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

دوازده − 5 =

دکمه بازگشت به بالا