اطلاعات‌محوراقتصادیبین‌المللیتجارتتکنولوژیشبکه‌های اجتماعیکامپیوتر و اینترنت

ان‌اف‌تی چیست و چرا برخی از آنها میلیون‌ها دلار ارزش دارند؟

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، «چشم غره کلویی» نام تصویر دختر بچه‌ای است که وقتی با طرز نگاه کردن خاصی که دارد در اینترنت پخش شد، به سرعت به یکی از پر بازدیدترین تصاویر اینترنت بدل شد. اکنون تصویر اصلی آن به قیمت هزاران دلار در مزایده اینترنتی به فروش می‌رسد. این تصویر به عنوان «توکن غیرقابل تعویض» یا ان‌اف‌تی که راهی برای در اختیار داشتن تصویر دیجیتال اصلی است، ارائه می‌شود.

در جایی که بیت کوین به عنوان پاسخ دیجیتالی به ارز مورد استقبال قرار گرفت، ان‌اف‌تی‌ اکنون به عنوان پاسخ دیجیتالی مجموعه‌های جمع آوری شده معرفی می‌شود، اما بسیاری از مردم می‌ترسند که آنها حبابی باشند که باید منتظر ترکیدن آن باشیم.

توکن غیرقابل تعویض چیست؟

در اقتصاد، یک دارایی قابل جابجایی چیزی است که دارای واحدهایی است که می‌توان به آسانی آنها را جایگزین کرد (مانند پول). با پول، می‌توانید یک اسکناس ۱۰ پوندی را با دو اسکناس ۵ پوندی عوض کنید و همچنان ارزش یکسانی داشته باشد. با این حال، اگر چیزی غیرقابل تعویض باشد، این کار غیرممکن است. به این معنی که دارای خواص منحصر به فردی است و بنابراین نمی‌توان آن را با چیز دیگری جایگزین کرد. این می‌تواند یک خانه باشد یا یک نقاشی مانند مونالیزا، که در نوع خود بی‌نظیر است. می‌توانید از نقاشی عکس بگیرید یا نسخه چاپ شده آن را بخرید اما فقط یک نقاشی اصلی وجود خواهد داشت.

ان‌اف‌تی‌ ها دارایی‌های منحصر به فرد در دنیای دیجیتالی هستند که می‌توان آنها را مانند هر دارایی دیگری خرید و فروش کرد، اما هیچ گونه شکل ملموسی برای خود ندارند. توکن‌های دیجیتالی را می‌توان به عنوان گواهی مالکیت دارایی‌های مجازی یا فیزیکی در نظر گرفت.

بیشتر بخوانید
روش صحبت با افراد کم شنوا | چه طوری با افراد کم شنوا صحبت کنیم؟

ان‌اف‌تی‌ ها چگونه کار می‌کنند؟

آثار هنری سنتی مانند نقاشی دقیقاً به این دلیل ارزشمند هستند که بی نظیر هستند. اما فایل‌های دیجیتالی را می‌توان به راحتی و به صورت بی‌پایان کپی کرد.با استفاده از ان‌اف‌تی‌ ها، می‌توان آثار هنری را «توکن» کرد تا گواهی مالکیت دیجیتالی برای آن ایجاد شود و خرید و فروش شود. دقیقاً همانطور که در مورد ارز رمزنگاری شده، ثبت اینکه چه کسی مالک آن چیزی است که در دفتر کل مشترک (به نام بلاک چین) ذخیره می‌شود. این پرونده‌ها قابل جعل نیستند زیرا دفترچه مربوط به آن توسط هزاران کامپیوتر در سراسر جهان نگهداری می‌شود. ان‌اف‌تی همچنین می‌تواند شامل قراردادهای هوشمندی باشد که ممکن است به عنوان مثال، اجازه هرگونه فروش آتی این توکن را کاهش دهد.

ان‌اف‌تی‌ ها چقدر ارزش دارند؟

از لحاظ تئوری ، هرکسی می‌تواند کار خود را برای فروش به عنوان ان‌اف‌تی نشانه گذاری کند، اما علاقه‌ها توسط عناوین اخیر فروش‌های چند میلیون دلاری تقویت شده است.

در ۱۹ فوریه، یک انیمیشن از گربه نیان (الگوی رفتاری یک گربه در سال ۲۰۱۱) به قیمت بیش از ۵۰۰،۰۰۰ دلار فروخته شد. چند هفته بعد، موسیقیدانی به نام گریمز، برخی از آثار دیجیتالی خود را به قیمت بیش از ۶ میلیون دلار فروخت. این فقط هنر نیست که به صورت نمادین به فروش می‌رسد. جک دورسی، بنیانگذار توییتر، ان‌اف‌تی اولین توئیت خود را تبلیغ کرد و پیشنهادات آن به ۲.۵ میلیون دلار رسید. فروش ان‌اف‌تی توسط هنرمند دیجیتالی بیپل توسط کریستی به قیمت ۶۹ میلیون دلار، رکورد جدیدی را در هنر دیجیتال ثبت کرد. شرکت فرانسوی Sorare، که کارت‌های فوتبال را در قالب ان‌اف‌تی می‌فروشد، ۶۸۰ میلیون دلار سود جمع آوری کرده است. اما همانند ارزهای رمزنگاری شده، در خصوص ان‌اف‌تی‌ ها هم نگرانی‌هایی در مورد تاثیرات زیست محیطی حفظ بلاک چین وجود دارد.

بیشتر بخوانید
بنر عجیب و جنجالی شهرداری مشهد برای دهه فجر + عکس

چه چیزی مانع از کپی کردن آثار دیجیتال توسط مردم می‌شود؟

هیچ چیزی. میلیون‌ها نفر هنر بیپل که ۶۹ میلیون دلار فروخته شد را مشاهده کردند و تصویر آن بارها کپی و به اشتراک گذاشته شد. در بسیاری از موارد، هنرمند حتی مالکیت حق چاپ آثار خود را حفظ می‌کند، بنابراین می‌توانند به تولید و فروش کپی آثار خود ادامه دهند. اما خریدار ان‌اف‌تی دارای توکن آن هستند که ثابت می‌کند آنها صاحب اثر اصلی هستند. برخی افراد آن را با خرید نسخه چاپی یک امضا مقایسه می‌کنند.

آیا این یک حباب است؟

بیپل، که نام اصلی او مایک وینکلمن است، یک روز قبل از حراج رکوردش به بی‌بی‌سی گفت:

صادقانه بگویم، من واقعاً فکر می‌کنم حبابی وجود خواهد داشت و من فکر می‌کنم ما در حال حاضر می‌توانیم در آن حباب باشیم.

بسیاری حتی شکاک‌تر هستند.

دیوید جرارد، نویسنده Attack of the 50-foot Blockchain، گفت که او خرید ان‌اف‌تی‌ ها را مشابه به خرید کارت‌های معاملاتی مجموعه‌های رسمی می‌داند. او هشدار داد:

برخی از هنرمندان به طور کامل روی این موارد حساب می‌کنند … فقط شما احتمالاً این کار را نخواهید کرد.

او گفت افرادی که در واقع ان‌اف‌تی‌ ها را می‌فروشند «رمزنگاران رمز ارزها» هستند:

همان کسانی که همیشه در آن کار می‌کردند، سعی می‌کردند شکل جدیدی از لوبیای جادویی بی‌ارزش را ارائه دهند که بتوانند آن را با پول معامله کنند.

چارلز آلسوپ، کارمن سابق حراجی کریستیز گفت که مفهوم خرید ان‌اف‌تی‌ ها بی معنی است. او به بی‌بی‌سی گفت:

ایده خرید چیزی که به صورت فیزیکی وجود ندارد عجیب است. من فکر می‌کنم افرادی که روی آن سرمایه گذاری می‌کنند انسان‌ها کوته فکری هستند، اما امیدوارم پول خود را از دست ندهند.

تریلر علمی تخیلی زیرو کانتکت آنتونی هاپکینز با ۱۱ توکن مبتنی بر بلاک چین

بیشتر بخوانید
جدیدترین ثمره لیست سیاه FATF عدم همکاری بانکی روسیه و چین است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سه × 4 =

دکمه بازگشت به بالا