موسیقیهنر

انیو موریکونه آهنگساز فیلم خوب، بد، زشت درگذشت

انیو موریکونه آهنگساز مشهور ایتالیایی امروز در سن ۹۲ سالگی درگذشت. او بیش از ۵۰۰ آهنگ برای فیلم‌ها و سریال‌های مختلف ساخت و حتی جایزه اسکار بهترین موسیقی متن فیلم را نیز دریافت کرد.

از مشهورترین فیلم‌هایی که انیو موریکونه برای آن‌ها موسیقی ساخته می‌توان به سه‌گانه‌ی دلار اثر سرجیو لئونه (شامل به‌خاطر یک مشت دلار، به‌خاطر چند دلار بیشتر و خوب، بد، زشت)، نبرد الجزیره، روزی روزگاری در غرب، طبقه کارگر به بهشت می‌رود، مرشد و مارگریتا، داستان‌های عشقی هزار و یک شب، سالو یا ۱۲۰ روز در سدوم، صحرای تاتارها، سینما پارادایزو و هشت نفرت‌انگیز اشاره داشت.

موسیقی‌های فیلم او ۶ بار نامزد جایزه‌ی اسکار بهترین موسیقی فیلم شدند و یک بار جایزه‌ی اسکار به موسیقی فیلم هشت نفرت‌انگیز اثر کوئنتین تارانتینو داده شد.

او همچنین برای سه فیلم مأموریت (۱۹۸۷) به کارگردانی رولند جافه، افسانه ۱۹۰۰ به کارگردانی جوزپه تورناتوره و هشت‌ نفرت‌انگیز به کارگردانی تارنتینو جایزه‌ی بهترین موسیقی فیلم را از جشنواره‌ی گلدن گلوب دریافت کرد.

انیو موریکونه فقط آهنگساز فیلم نبود بلکه قطعات دیگری شامل کنسرتوهای پیانو، ارکسترهای مجلسی و قطعاتی برای باله نیز نوشته بود. در فوریه‌ی سال ۲۰۰۱، در روزنامه‌ی گاردین از او با نام موتسارت سینما نام برده شد.

قطعه‌ای از موسیقی متن فیلم خوب، بد، زشت ساخته‌ی انیو موریکونه را می‌توانید در زیر بشنوید:

بیشتر بخوانید
«مست عشق» فتحی، در راه ایستگاه پایانی

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا