خبر ببر

انیس نقاش اولین کسی که به بختیار سوءقصد کرد بر اثر ابتلا به کرونا مرد!

امروز خبر دار شدیم انیس نقاش ، عامل اصلی نخستین ترور شاپور بختیار در سال ۱۳۵۹ در سن ۷۰ سالگی درگذشت. همان طور که می‌دانید شاپور بختیار آخرین نخست‌وزیر دوران حکومت پهلوی در زمان محمدرضا شاه پهلوی بود و پس از شکل‌گیری انقلاب اسلامی در سال ۵۷ و خارج شدن شاپور بختیار از کشور و پس از گذشت نزدیک به دو سال، اولین سوءقصد به جان بختیار در پاریس صورت گرفت که این امر را به شخص انیس نقاش منتسب می‌دانستند. جالب است بدانید نقاش در گروگان‌گیری وزیران نفت چند کشور عضو اوپک در سال ۱۳۵۵ خورشیدی با کارلوس، تبه‌کار بین‌المللی، هم‌دست بود.

نکته‌ای که وجود دارد این است که انیس نقاش در یک گفت‌وگوی مطبوعاتی که در سال ۱۳۷۸ با خبرگزاری فارس داشت، مدعی‌‌شده بود:

ترور شاپور بختیار به خواست دولت ایران و در هماهنگی با سپاه پاسداران بوده است.

شایان ذکر است شاپور بختیار در آن ترور و سوءقصد نافرجام، کشته نشد ولی یک شهروند عادی و یک پلیس فرانسوی طی آن کشته شدند و به همین خاطر شخص نقاش به ‌اتهام تروریسم و اقدام تروریستی به حبس ابد محکوم شد، اما جالب اینجاست که شش ‌سال بعد او را با گروگان‌های فرانسوی که حزب‌الله لبنان به گروگان گرفته‌بود، مبادله کردند و آزاد شد. خوب است بدانید نقاش برای مدتی «مسئول مرکز پژوهشی امان» و «مدیر عامل شرکت توسعه توانمند ارتباطات خاورمیانه» در تهران بود.

همچنین بخوانید: محمد جواد ظریف، احمد خلیلی، زندانی در آلمان را به ایران برگرداند

بیشتر بخوانید
مدارک لازم جهت اخذ گواهینامه رانندگی و قبولی در آزمون آیین‌نامه اصلی

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

5 × دو =

دکمه بازگشت به بالا