حوادث

قطاری که جعبه سیاه نداشت؛ به‌ بهانه سالگرد انفجار قطار نیشابور

۱۶سال از فاجعه انفجار قطار نیشابور که بزرگ‌ترین سانحه راه آهن در ایران است، می‌گذرد. فاجعه‌ای که ۳۲۰ کشته و بیش‌ از ۴۶۰ زخمی در پی داشت. فاجعه‌ای که موج انفجارش تا کیلومترها آن‌ طرف‌تر خانه‌های روستایی را خراب کرد و صدای انفجار آن به ۱۰۰ کیلومتر آن‌طرف‌تر به مشهد رسید اما قطار جعبه‌ سیاهی نداشت و هیچ‌ گاه درست روشن نشد ماجرا از چه قرار بوده‌است.

بیایید یک‌بار بنابر گزارش‌های رسمی این حادثه تلخ را مرور کنیم

۲۹ بهمن۱۳۸۲، داغ زلزله بم تازه‌ی‌ تازه بود، که در نزدیکی  نیشابور، قطار باری تهران- مشهد منفجر شد.
روز قبل، قطار در ایستگاهی نزدیک نیشابور، نگه می‌دارد اما واگن‌های قطار، رو به نیشابور، در شیب تند مسیر، از کنترل خارج می‌شوند و دم‌به‌دم بر سرعتشان افزوده می‌شود.
مسئولان قبل از رسیدن قطار به نیشابور، با تغییر ریل، آن را به ایستگاه خیام در ۱۷کیلومتری نیشابور منحرف می‌کنند.

واگن‌ها در ایستگاه به مانعی برخورد می‌کنند و بعد از آن آتش‌ می‌گیرند. آتش‌نشانان با آب خاموشش می‌کنند.
صبح روز بعد آتش ظاهرا خاموش بوده و از واگن‌ها بخار برمی‌خاسته‌است. آتش‌نشانان هم خیال می‌کردند بخار آب است اما چنین نبود!
مردم، آتش‌نشانان و پلیس دوروبر قطار بودند که واگن‌ها با قدرتی برابر با ۱۸۰ تن تی‌ان‌تی منفجر می‌شوند و در پی این انفجار در محل حادثه گودالی بزرگ پدید می‌آید. مشهد نیز با قدرت بیش از پنج ریشتر می‌لرزد.

در پی آن انفجار ۳۲۰ نفر جان خود را از دست دادند و صدها تن نیز زخمی شدند. شرایط پس از آن انفجار به گونه‌ای بود که بدن بسیاری از قربانیان این حادثه تلخ و دهشتناک قابل شناسایی نبود.
آتش‌نشانان هم نمی‌دانستند که قطار، بنابر گزارش‌های رسمی، گوگرد، پشم‌شیشه و موادشیمیایی می‌برده که ترکیب‌ آنها با آب به انفجار می‌انجامد!

بیشتر بخوانید
اصابت موشک به محوطه‌ی سفارت ایران در کابل + فیلم

اما چرا نمی‌دانستند؟

بنابر گزارش خبرگزاری تسنیم در سال ۱۳۹۲معاون وقت وزیر راه به مجلس گزارش داد چون صاحبان بار می‌دانستند هزینه حمل این‌گونه مواد خطرناک گران‌تر است، نوع بار را افشا نکرده‌بودند!

بیشتر بخوانید: جعبه‌ای راز دار، مرموز و مبهم به نام جعبه سیاه!

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

18 − یک =

دکمه بازگشت به بالا