بین‌المللیحوادث

انفجار در بیمارستان کرونایی‌ها در عراق منجر به مرگ بیش از ۸۲ نفر شد!

ابتدای هفته جاری بود که شاهد خبر انفجاری مهیب در بخش کرونایی‌های بیمارستانی در عراق بودیم. پس از بررسی‌های صورت گرفته علت انفجار بیمارستان ابن الخطیب بغداد مشخص شد.

بر اساس گفته‌های پزشکان بیمارستان ابن الخطیب، علت انفجار در بیمارستان، ترکیدن کپسول گاز اکسیژنی بود که برای بهبودی و درمان بیماران کرونایی به صورت بدی ذخیره شده بود. این انفجار مهیب منجر به مرگ بیش از ۸۰ تن از بیماران کرونایی بستری در بیمارستان شد. بسیاری از قربانیان در حالی جان خود را از دست دادند که در حال طی کردن فرآیند درمان و متصل به کپسول گاز اکسیژن بودند و بر اثر وقوع این انفجار، در جهنم مهیبی که ایجاد شد، جان باختند.

آن طور که آتش نشانی بغداد گفته، تنها ۳ دقیقه طول کشیده تا آتش حاصل از انفجار کپسول‌‌های اکسیژن به طبقات بالایی بیمارستان و بخش‌های دیگر آن برسد. وزارت بهداشت کشور عراق هم اعلام کرده که در این حادثه، دستِ کم ۸۲ نفر کشته و ۱۱۰ نفر زخمی‌ شده‌اند. بر اساس خبرهای واصله دریافتیم که برخی از مجروحان و کشته شدگان، همراهان بیماران بودند که در این بخش برای رسیدگی به وضع بیمار خود حضور داشتند.

بر اساس اظهارات آتش نشانی عراق، بیمارستان ابن الخطیب فاقد سیستم اطفای حریق بوده و سقف های کاذب هم اجازه می داده شعله‌های آتش به مواد اشتعال‌پذیر در بیمارستان برسد و به خاطر این دو عامل آتش تقریباً در تمام بخش‌های بیمارستان زبانه کشیده است. البته آن طور که در گزارش مسئولان محلی عراقی آمده، آتش نشانی هم دیر به محل حادثه انفجار بیمارستان ابن الخطیب رسیده که آن هم در گسترش ابعاد حادثه بی‌تاثیر نبوده است.

پس از این اتفاق، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق بابت انفجاری که در بیمارستان ابن الخطیب رخ داد و منجر به کشته شدن بیش از ۸۲ نفر شد، وزیر بهداشت و استان‌دار را به سرعت برکنار کرد و قرار بازجویی آنها را صادر کرد. نخست وزیر عراق مقرر کرده ظرف پنج روز باید وزیر کشور عراق با تشکیل کمیته ویژه‌ای مقصران و مسببان حادثه انفجار کپسول‌های اکسیژن در بخش بیماران کرونایی بیمارستان ابن الخطیب را معرفی کند.

بیشتر بخوانید
زمین لرزه قزوین و همدان در کرج و تهران هم احساس شد

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهارده − هشت =

دکمه بازگشت به بالا