حوادث

ماجرای کامل انفجار بیروت پایتخت لبنان + فیلم

ساعاتی پیش انفجاری مهیب در بیرون پایتخت لبنان اتفاق افتاد و متأسفانه باری دیگر زندگی ناآرامِ مردمان خاورمیانه را نشان جهانیان داد. انفجار بیروت مربوط به انباری پر از مواد منفجره در بندر بیروت بوده‌است. فیلم‌های متعددی از لحظه‌ی انفجار در دسترس هستند. برخی از آن‌ها را از نماهای مختلف در زیر ببینید:

 

انفجار ابتدا انفجاری کوچک بوده و از همین رو عده‌ای با دوربین‌های‌شان مشغول فیلمبرداری از انفجار کوچک‌تر شده‌اند، اما پس از چند ثانیه انفجار مهیب رخ داده و از همین رو چندین فیلم از انفجار مهیب از نماهای مختلف در دسترس هستند.

تخریب کامل بندر بیروت!

برخی تصاویر و ویدئوها نشان از تخریب کامل بندر بیروت دارند:

میزان کشته‌ها و زخمی‌های انفجار بیروت

آخرین اخبار حکایت از آن دارند که تا کنون ۷۳ نفر بر اثر انفجار بیروت پایتخت لبنان کشته شده و بیش از ۳۷۰۰ نفر زخمی شده‌اند. این احتمال وجود دارد که در ساعات آتی بر تعداد کشته‌ها و زخمی‌های انفجار افزوده شود.

جرج کتانه، دبیر کل صلیب سرخ لبنان، اعلام داشت که صدها نفر از مجروح‌شدگان انفجار بیروت روانه‌ی بیمارستان‌های بیروت شده‌اند و خسارات زیادی به خانه‌های اطراف محل انفجار وارد آمده‌است.

در همین راستا، شبکه‌ی لبنانی LBC اعلام کرد که بیمارستان‌ها پر هستند و ظرفیت بیشتری برای پذیرش مجروح‌ها وجود ندارد. گویا ده‌ها نفر از مجروحان انفجار لبنان نیاز به عمل جراحی دارند. در حال حاضر برخی خدمات پزشکی در پارکینگ‌های بیمارستان‌ها ارائه می‌شوند.

ماجرای کامل انفجار بیروت لبنان

دبیر کل حزب کتائب لبنان بر اثر جراحات ناشی از انفجار بیروت درگذشت

نزار نجاریان بر اثر جراحاتی که از انفجار بیروت بر بدن‌اش وارد آمدند، درگذشت. او دبیر کل حزب کتائب لبنان بود.

بیشتر بخوانید
اگر تصادف کردید و مقصر حادثه صحنه تصادف متواری شد، چه باید کرد؟

بیانیه‌ی حزب الله لبنان در پی انفجار بیروت

حزب الله لبنان در راستای انفجار بیروت و خسارات جانی‌ای که به همراه داشته، بیانیه‌ای صادر کرد و در طی آن با مجروحان و همچنین خانواده‌ی شهدای این حادثه همدردی نمود. بخشی از بیانیه‌ی حزب الله لبنان به قرار زیر است:

به ملت لبنان شریف و خانواده‌ی شهدا و مجروحان همدردی و احساس ناراحتی عمیق خود به دلیل این فاجعه ملی بزرگ که لبنان و لبنانی‌ها را در شرایط سختی که کشور عزیزمان در آن هست هدف قرار داده ابراز می‌داریم.

این فاجعه‌ی دردناک و ویرانی بی‌سابقه و پیامدهای خطرناک آن در سطوح مختلف انسانی، بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی همبستگی و یکپارچگی تمامی لبنانی‌ها و همه گروه‌های سیاسی و اقدام مشترک برای عبور از این رنج دردناک را ضروری می‌کند.

ما در این رویداد غم انگیز، به تمامی کادرهای درمانی و پرستانی، گروه‌های کمک‌های بشردوستانه،‌ گروه‌های حفظ امنیت و آتش‌نشانان شجاع به دلیل تلاش‌های بزرگشان برای نجات و کمک ، ‌درود می‌فرستیم و تمامی امکانات خود را در خدمت مردم شریف و هموطنان عزیزمان قرار می‌دهیم.

از خداوند متعال می‌خواهیم که شهدا را غریق رحمت و مغفرت کرده و به خانواده‌هایشان صبر و آرامش دهد و از خداوند می‌خواهیم که به مجروحان شفای عاجل دهد و به ملت عزیزمان صبر و پایداری دهد و کشورمان در عبور از سختی‌ها و ناراحتی‌ها پیروز شود.

حتی ساکنان قبرس صدای انفجار را شنیده‌اند

یک خبرگزاری فرانسوی اعلام داشت که برخی از ساکنان قبرس صدای انفجار بیروت را شنیده‌اند. گفته می‌شود انفجار بیروت تکانی به خانه‌ها داده که تقریباً برابر با زلزله‌ای ۴.۵ ریشتری بوده‌است.

بیشتر بخوانید
آتش سوزی بندر دیلم 200 غرفه‌ی بازارچه را نابود کرد!

نخست وزیر لبنان از تاوان‌دادنِ عاملان انفجار خبر داد

حسان دیاب پس از اعلام حالت فوق‌العاده در بیروت، به عاملان انفجار بیروت هشدار داد که تاوانی سخت در انتظارشان است. او همچنین گفت: حقایقی پیرامون این انبار خطرناک وجود دارند که به‌زودی اعلام خواهند شد. او با «مصیبت» خواندن این حادثه ادامه داد: ما با احساس مسئولیت با این مساله برخورد خواهیم کرد و من خواهان یکپارچگی و وحدت برای گذاشتن مرهمی بر زخم‌های لبنان هستم.

حسان دیاب
حسان دیاب

دیاب همچنین فردا را عزای عمومی در لبنان اعلام کرد. برخی منابع هم خبر از زخمی‌شدن همسر و فرزندان نخست‌وزیر لبنان داده‌اند.

واکنش ایران به انفجار لبنان

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران، در واکنش به انفجار امشب بیروت گفت:

با اندوه بسیار این حادثه و اخبار آن را دنبال می‌کنیم.

عباس موسوی ضمن اعلام همدردی و تسلیت ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران با ملت و دولت لبنان، بر آمادگی ایران برای کمک به برادران و خواهران لبنانی تاکید کرد.

واکنش ظریف به انفجار بیروت

جواد ظریف، وزیر خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به انفجار بیروت در توییترش نوشت:

قلب‌های ما در این فاجعه بزرگ با ملت لبنان است. شهدا مورد رحمت قرار بگیرند و صبر و آرامش برای خانوده قربانیان و مجروحان نیز شفا یابند. سلام و درود خدا به این ملت با افتخار.

فرماندار بیروت به گریه افتاد

فرماندار بیروت به‌هنگام مصاحبه در مورد ابعاد ماجرا توانایی جلوگیری از ریزش اشک‌ها را نداشت و در برابر دوربین‌ها به گریه افتاد:

علت انفجار بندر بیروت

«بدری ضاهر» مدیرکل گمرک‌های بیروت در مورد علت انفجار در بیروت گفت: انفجار بندر «بیروت» ناشی از یک محموله نیترات آمونیوم بوده است. این انفجار در محموله‌ای از ماده نیترات آمونیوم رخ داده که از لبنان در حال عبور بوده و به دلیل اختلافات میان طرف‌های معامله که افرادی غیرلبنانی بودند، این محموله در بندر بیروت مصادره شده بود.

بیشتر بخوانید
قمه کشی در بیمارستان پورسینای رشت + فیلم

همچنین عباس ابراهیم، مدیر کل امنیت لبنان، در مورد علت حادثه اعلام داشت: آن‌گونه که به نظر می‌رسد، انفجار در مخزن مواد منفجره که از سال‌های قبل مصادره شده‌بوده‌اند، اتفاق افتاده‌است.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا