خبر ببر

انتقام واقعی از اقدامات جنایتکارانه آمریکا خروج آنها از منطقه است

معاون اول رئیس‌جمهور، انتقام واقعی از اقدامات جنایتکارانه آمریکا را خروج آنها از منطقه عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری سروش، اسحاق جهانگیری در نشست مشترک هیات‌های عالی رتبه ایران و سوریه، اظهار داشت:

دخالت‌های بی جای کشورهای غربی به خصوص آمریکا باعث ناامنی و بی ثباتی در منطقه شده و واشنگتن با تشکیل گروه‌های تروریستی نظیر داعش، جنایات بزرگی را در سطح منطقه و به خصوص در کشورهای عراق و سوریه انجام داده است.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها بر اساس خوی استکباری خود سردار سپهبد قاسم سلیمانی را به شهادت رساندند، افزود:

پس از شهادت این سردار بزرگ اسلام موج عظیمی از عزا و همبستگی در بین کشورهای اسلامی و به خصوص مردم کشورهای منطقه ایجاد شد و مردم کشورهای منطقه ضمن ابراز همبستگی با ملت ایران، حضور شکوهمندی در مراسم‌های مختلف از خود برجای گذاشتند. در این میان نیز گروه‌های تروریستی از این شهادت خرسند شدند.

تنفر ملت ایران از آمریکا بیشتر شده است

معاون اول رئیس‌جمهور اجتماعات مردم ایران در تشییع و خاک‌سپاری شهید سردار سلیمانی را اتفاقی کم سابقه در تاریخ کشور برشمرد و گفت: قطعاً تنفر ملت ایران نسبت به اقدامات آمریکا در مقایسه با گذشته بیشتر شده است.

جهانگیری افزود: از کشورهای دوست و مردم مسلمان منطقه که پس از شهادت سردار سلیمانی ابراز همدردی و پیام تسلیت ارسال کردند و به خصوص دولت و ملت سوریه که در همه سطوح با ما همدردی کردند، صمیمانه قدردانی می‌کنم.

وی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته در کنار دولت و ملت سوریه خواهد بود و به حمایت‌های خود از این کشور ادامه خواهد داد، بیان کرد:

ایران از تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت دولت این کشور برای برقراری ثبات و آرامش حمایت خواهد کرد و امیدوارم بحران «ادلب» نیز به نحو مطلوب حل و فصل شده و حاکمیت دولت سوریه بر تمام اراضی این کشور مستقر شود.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با قدردانی از اقدام بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه برای تقدیم بالاترین مدال و نشان این کشور به مقام شامخ شهید سردار سلیمانی اضافه کرد:

ابراز لطف و محبت دولت و ملت سوریه درباره خدمات شهید سردار سلیمانی برای ما دلگرم‌کننده است.

جهانگیری با تأکید بر اینکه انتقام واقعی از اقدامات جنایتکارانه و غیرقانونی آمریکا و در رأس آن ترور سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، خروج آن‌ها از منطقه است، گفت:

خوشبختانه پارلمان عراق تصمیم بسیار خوبی در اخراج نیروهای آمریکایی در این کشور اتخاذ کرد که امیدوارم این موج در سایر کشورهای اسلامی منطقه نیز شکل بگیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه تهران علاقمند است روابط و همکاری‌های اقتصادی خود را با دمشق گسترش دهد، بر ضرورت پیگیری و اجرایی شدن توافقات امضا شده در سفر اخیر خود به سوریه تأکید کرد.

شرکت‌های خصوصی ایران مشتاق مشارکت در بازسازی سوریه هستند

معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: شرکت‌های خصوصی ایران بسیار مشتاق هستند تا در بازسازی سوریه مشارکت فعال داشته باشند و اکنون که هماهنگی‌ها و توافقات برای بازسازی سوریه به اتمام رسیده، امیدوارم در سال ۲۰۲۰ شاهد اتفاقات مثبت و نتایج مطلوب در این زمینه باشیم.

جهانگیری با اشاره به اینکه آغاز روند همکاری‌های بانکی ایران و سوریه، عنوان کرد: باید روند همکاری‌های بانکی دو کشور سرعت دهیم، چرا که روابط بانکی پیش نیاز اصلی همکاری‌های اقتصادی فیمابین است.

وی بیان کرد: برای گسترش مناسبات اقتصادی و ارتقای سطح همکاری‌های دو کشور، باید توافقنامه‌های همکاری راهبردی بلندمدت که به امضا رسیده هر چه سریع‌تر پیگیری و مراحل قانونی آن طی شود تا شاهد عملیاتی شدن و اجرای توافقنامه‌ها باشیم.

وی اظهار امیدواری کرد: روابط و مناسبات تهران-دمشق در تمامی زمینه‌های مورد علاقه طرفین همپای روابط خوب سیاسی و نظامی دو کشور ارتقا پیدا کند.

تجلی توطئه‌های آمریکا در ترور سردار سلیمانی مشاهده شد

نخست وزیر سوریه نیز در این نشست با اشاره به توطئه‌ها و برنامه‌های آمریکا برای تحمیل جنگ به کشورهای منطقه، گفت:

نمونه و تجلی توطئه‌های آمریکا در ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مشاهده شد و این اتفاق تلخ در حقیقت نتیجه تجاوزاتی بود که آمریکا در منطقه انجام داد.

عماد خمیس هدف از سفر خود به تهران را ابراز همدردی و تسلیت دولت و ملت سوریه به رهبرمعظم انقلاب مردم و مسئولین کشور برای شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی عنوان کرد و افزود:

سوریه بر حق جمهوری اسلامی ایران در دفاع از خود و مقابله با تهاجمات و تجاوزات دشمنان تأکید دارد و ما همبستگی خود را با برادران خود در جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کنیم.

وی با بیان این که خبر شهادت سردار سلیمانی را با درد و ناراحتی دریافت کردیم گفت:

این فرمانده بزرگ نماد مبارزه و تقویت امنیت برای تمام مردم منطقه، آزادی خواهان و گروه‌های مقاومت بود و هر چقدر در وصف این سردار سخن بگوییم، قطعاً حق مطلب ادا نخواهد شد.

برنامه‌های آمریکا برای تعدی و تجاوز به کشورهای منطقه

نخست وزیر سوریه با بیان اینکه همه ملت‌های آزادی خواه جهان و به خصوص ملت سوریه احترام خاصی برای این شهید قائل هستند، تصریح کرد:

شهید سردار سلیمانی خدمات فراوانی را به ملت سوریه در جهت برقراری امنیت، توازن و ثبات انجام داد و از خداوند می‌خواهیم که به این شهید علو درجات عطا فرماید.

عماد خمیس با بیان اینکه یاد و خاطره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی از ذهن و یاد ملت‌های منطقه فراموش نخواهد شد، ادامه داد: سوریه، آمریکا را عامل اصلی شهادت این سردار بزرگ و حوادث پس از آن می‌داند.

وی با اشاره به اینکه آمریکا همواره برنامه‌هایی برای تعدی و تجاوز به کشورهای منطقه داشته است، ادامه داد:

باید آمادگی کافی داشته باشیم و هماهنگی و همکاری‌های خود را افزایش دهیم، چرا که گسترش همکاری‌های فیمابین می‌تواند سپر بازدارنده در حوادث و توطئه‌های آمریکا باشد.

اعطای بالاترین مدال افتخار به مقام شهید سردار سلیمانی

نخست وزیر سوریه با تأکید بر اینکه سوریه در تلاش است با به کارگیری برنامه‌های دفاعی، اقتصادی، نظامی و دیپلماتیک در برابر توطئه‌های دشمنان ایستادگی کند و پیروزی نهایی ما جز با حمایت و نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای دوست منطقه محقق نخواهد شد.

عماد خمیس بیان کرد: خون ملت ایران و سوریه در مقابله با توطئه‌ها و گروه‌های تروریستی در کنار یکدیگر ریخته شده و این عمق روابط دو کشور را نشان می‌دهد و انگیزه‌ای برای گسترش بیش از پیش روابط خواهد بود.

وی همچنین از اعطای بالاترین نشان و مدال افتخار به مقام شهید سردار سلیمانی از سوی بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه خبر داد و گفت:

اعطای این نشان حاکی از محبت فراوان رئیس جمهور سوریه نسبت به سردار سلیمانی و برادران خود در جمهوری اسلامی ایران است.

در این نشست، ولید معلم وزیر خارجه سوریه نیز ضمن تسلیت شهادت سردار سلیمانی با اشاره به اینکه آمریکا در دوره ترامپ استراتژی جنگ پنهان را در پیش گرفته است گفت:

آمریکا در تلاش است از طریق تحریم‌های یکجانبه، فقر و گرسنگی را به ملت‌ها تحمیل کند.

تشییع پیکر «حاج قاسم» یک همه پرسی در محور مقاومت بود

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر دفاع سوریه نیز در این نشست تشییع پیکر شهید حاج قاسم سلیمانی را یک همه پرسی در محور مقاومت توصیف کرد و با بیان این که چنین جمعیتی تا کنون در مراسم تشییع وجود نداشته، اظهار داشت:

شهید سردار سلیمانی شریک همه پیروزهای ما در سوریه بود و با وجود شجاعت و دلاوری‌های این فرمانده قهرمان، در عین حال فردی بسیار عاطفی و به دنبال صلح بود.

بیشتر بخوانید: محمود دولت‌آبادی: در سوگ این مردمان زمینگیر شده‌ام

بیشتر بخوانید
طراحی وب‌سایت حرفه‌ای و نکات مهم و جذاب در طراحی وب‌سایت 1401

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

18 + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا