هنرهنر هفتم

انتقادات جانانه خواکین فینیکس بعد از دریافت جایزه بفتا

مراسم آکادمی بفتا ۲۰۲۰ هم برگزار شد و برندگان به شایستگی این جایزه معتبر و ارزشمند هنری را دریافت کردند.

از نکات جالب توجه مراسم شوخی‌های برد پیت در متن نامه تشکرش بود که در نبودش هنگام دریافت جایزه مارگو رابی آن را برای حاضرین در سالن مراسم خواند اما اتفاق و حاشیه اصلی مراسم سخنرانی خواکین فینیکس و انتقادات جانانه‌اش در هنگام دریافت جایزه‌ خود برای عنوان بهترین بازیگر مرد به خاطر بازی در نقش جوکر در فیلم جوکر بود.

فینیکس که برای کسب این عنوان با افرادی چون لئوناردو دی‌کاپریو برای روزی روزگاری در هالیوود، آدام درایور برای داستان ازدواج، تارون اگرتون برای راکت‌من و جاناتان پرایس برای دوپاپ رقابت می‌کرد، پس از دریافت این جایزه در صحبت‌هایش گفت:

“من خیلی مفتخر و مسرورم که اینجا هستم. آکادمی بفتا همیشه حامی آثار من بوده و من به همین خاطر از آنها ممنونم ولی همچنین باید بگویم که دچار کشمکش درونی هستم چون بسیاری از بازیگران همکار من که لایق این نامزدی هستند، از این حمایت برخوردار نیستند.
به نظرم ما پیام مشخصی را برای رنگین پوستان فرستاده‌ایم که لایق آمدن به اینجا نیستید.
به نظرم این پیامی است که داریم می‌فرستیم آن هم به افرادی که چیز‌های بسیار زیادی به مدیوم و صنعت سینمای ما اضافه کرده‌اند، آن هم به روش‌هایی که ما سود برده‌ایم.
هیچ کس صدیقه یا رفتار تبعیض آمیزی به نفع خود نمی‌خواهد با اینکه این چیزی است که ما هر سال به خودمان می‌هیم. فکر می‌کنم که آدم‌ها فقط می‌خواهند برای کارشان شناخته و تقدیر شوند و به همین سبب به آنها احترام گذاشته‌شود.”

فینیکس در ادامه خاظر نشان کرد:

“این حرف‌ها از سر تزویر و ریای من نیست چون شرمنده‌ام که بگویم من هم قسمتی از این مشکل هستم. من به شخصه از تمام قدرتم استفاده نکردم تا کاری کنم‌هایی که در آن کار می‌کنم پذیرای همه افراد باشد اما به نظرم این چیزی بیش از ساخت فیلمی با حضور فرهنگ‌‌های مختلف است.
فکر می‌کنم ما باید کار سختی را انجام دهیم و واقعا تبعیض نژادی سیستماتیک را درک کنیم.
فکر می‌کنم این تعهد اخلاقی افرادی که از این سیستم ظلم را ساخته و گسترش داده‌اند، است که به کسانی تبدیل شوند که آن را از بین می‌برند. پس این وظیفه ماست. ممنون”

بیشتر بخوانید: نصیحت‌های ناشنیده رابرت دنیرو و تام هنکس به خود جوانترشان

بیشتر بخوانید
کدام بازیگران ایرانی هیچ عکسی از همسرشان وجود ندارد؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا