زیباییمد و پوشاک

راهنمای کامل انتخاب لباس مناسب رنگ پوست

راهکاری که می‌توانید با استفاده از آن لباس‌هایی بپوشید که به‌اصطلاح بیشتر به شما می‌آیند این است که رنگ لباس‌ها را به‌صورتی انتخاب کنید که در تناسب با رنگ پوست‌تان باشد. در بیشتر مواقع در انتخاب رنگ لباس آن رنگ‌هایی را انتخاب می‌کنیم که دوست‌شان داریم، اما نکته این‌جاست که بهتر است زیبایی یک رنگ را در ارتباط با شئ‌ای که قرار است آن رنگ را داشته باشد درنظر بگیریم. در این بین یکی از مهم‌ترین نکات توجه به هماهنگی رنگ لباس با رنگ پوست است، موضوعی که می‌خواهیم در این نوشتار به‌طور مفصل به آن بپردازیم.

یک روش ساده برای تشخیص تن پوست (Skin Tone)

پیش از تصمیم درباره‌ی این‌که چه رنگ لباس مناسب برای تُن پوست شماست باید بتوانید تن پوست‌تان را تشخیص دهید. برای تشخیص دقیق تن پوست مطمئن شوید که هیچ کرم یا ماده‌ی آرایشی‌ای روی پوست‌تان قرار ندارد و اگر به‌تازگی مواد آرایشی را از روی پوست‌تان پاک کرده‌اید، حداقل یک ربع صبر کنید تا پوست به تن طبیعی خود بازگردد.

گذشته از این درصورتی‌که دچار آفتاب‌سوختگی شده‌اید یا پوست‌تان به هر علت دیگری در شرایط همیشگی خود نیست بهتر است تشخیص تن آن را به زمانی موکول کنید که شرایط عادی شده باشد. گذشته از این، از آن‌جا که نور تأثیر بسیار زیادی بر جلوه‌ی رنگ پوست‌تان دارد، بررسی تن پوست را در نور طبیعی روز انجام دهید، نه زیر نور لامپ یا هر منبع روشنایی دیگر، تا به این ترتیب تن واقعی پوست‌تان را به‌درستی تشخیص دهید.

یک روش ساده برای تشخیص تن پوست این است که کاغذی یک‌دست سفید بردارید و در مقابل آینه بایستید و با نزدیک‌کردن کاغذ به پوست‌تان شدت رنگ آن را نسبت به سفیدی کاغذ بسنجید. اگر پوست‌تان درمقایسه یا سفیدی کاغذ به رنگ‌های زرد، سبز یا قهوه‌ای روشن می‌زد، تن پوست‌تان گرم و اگر به صورتی، قرمز رُزی یا آبی می‌زد سرد است و اگر پوست‌تان به خاکستری نزدیک بود تن آن خنثی است.

پس از این‌که تشخیص دادید تن پوست‌تان گرم، سرد یا خنثی است آن را با دقت به با رنگ‌های جدول زیر تطابق دهید تا ببینید پوست‌تان بیشتر از همه به کدام یک از رنگ‌های جدول شبیه است. در این جدول تن‌ها از سمت چپ به راست به‌ترتیب گرم‌تر می‌شوند، یعنی تن زیتونی از تن خنثی گرم‌تر است و تن قهوه‌ای روشن از تن زیتونی.

جدول تشخیص تن پوست

به‌طور کلی رنگ‌ها به سه دسته‌ی گرم، سرد و خنثی طبقه‌بندی شده و رنگ‌های زرد، قرمز و نارنجی به‌عنوان رنگ‌های گرم و رنگ‌های سبز، آبی و بنفش به‌عنوان رنگ‌های سرد معرفی می‌شوند، اما نکته‌ی مهم این‌جا این است که یک رنگ گرم مثل قرمز هم خود دارای درجاتی از گرمی و سردی‌ست. مثلاً دو رنگ قرمز زیر را درنظر بگیرید، یکی از قرمزها به زرد گرایش بیشتری دارد و دیگری به بنفش، درنتیجه می‌توانیم درمقایسه‌ی این دو قرمز بگوییم قرمز سمت راست سردتر از قرمز سمت چپ است.

بیشتر بخوانید
خواص عرق کاسنی و گلاب برای پوست

قرمز سرد و قرمز گرم

این قاعده در تشخیص گرمی و سردی و تن پوست هم به شما کمک می‌کند. اگر در تست آینه تشخیص دادید تن پوست‌تان گرم است، بهتر است تطبیق‌دادن تن پوست را از سمت راست جدول شروع کنید. ممکن است موفق نشوید تن پوست‌تان را دقیقاً با یکی از رنگ‌های جدول تطبیق دهید. در این شرایط مشکل این‌جاست که پوست‌تان تُنی دارد که بین دو رنگ از پنج رنگ این جدول است. اگر پوست گرمی دارید و در عین حال مثلاً بین دو رنگ قهوه‌ای روشن و زیتونی شک دارید، بدانید که تن پوست‌تان به قهوه‌ای روشن نزدیک‌تر است، چرا که قهوه‌ای روشن از زیتونی گرم‌تر است. بدین‌ترتیب با درنظرداشتن این قاعده می‌توانید به‌سادگی تن پوست‌تان را با یکی از رنگ‌های جدول که بیش از هم به آن شبیه است تطبیق دهید.

یک قاعده‌ی کلی برای تشخیص رنگ مناسب لباس با توجه به تن پوست

اگر با تئوری‌های رنگ‌ها آشنایی داشته باشید، پس از شناسایی تن پوست‌تان و با درنظرگرفتن این قاعده می‌توانید به‌سادگی رنگ‌هایی را انتخاب کنید که بیشترین تناسب را با پوست‌تان دارند. طبق این قاعده‌ی کلی هنگام انتخاب لباس نباید رنگ‌هایی را انتخاب کنید که در تضاد با تن پوست‌تان هستند. به‌عنوان مثال اگر پوستی با تن گرم دارید نباید دنبال رنگ‌های سرد باشید و هرچه رنگ لباسی که انتخاب می‌کنید سردتر باشد آن لباس تناسب کم‌تری با تن پوست شما خواهد داشت.

از سوی دیگر باید دقت داشته باشید که رنگ لباس نباید کنتراست شدیدی با تن پوست‌ شما داشته باشد. منظور از کنتراست در هنرهای تجسمی اختلاف بین تیرگی و روشنایی رنگ در یک تصویر است. هرچقدر اختلاف بین تیره‌ترین رنگ یک تصویر و روشن‌ترین رنگ آن بیشتر باشد کنتراست آن تصویر بیشتر است. اکنون مجموع پوست و لباسی که می‌پوشید را به‌عنوان یک تصویر یا نقاشی درنظر بگیرید. برای نمونه اگر پوستی با تن زیتونی دارید، نباید لباس‌هایی به رنگ آبی بپوشید، چرا که این دو در کنار هم کنتراست شدیدی را ایجاد می‌کنند که از نظر بصری تناسب و زیبایی ندارد.

گذشته از این نکات توجه به رنگ لباس بیشتر برای پوشاکی مانند روسری، کراوات، پیراهن و مانند آن‌ها که به قسمت‌هایی از پوست که با لباس پوشانده نشده‌اند، اهمیت بیشتری دارد و در انتخاب رنگ شلوار، کفش و جوراب آزادی بیشتری دارید؛ تنها نکته‌ای که باید در انتخاب رنگ این پوشاک درنظر داشته باشید این است که رنگ‌های آن‌ها متناسب با رنگ‌های سایر لباس‌های‌تان باشند.

بیشتر بخوانید
مزایای باورنکردنی کامپوزیت دندان

۱- رنگ‌های مناسب برای تن پوست کم‌رنگ یا روشن (Fair Skin)

با توجه به قاعده‌ی کلی‌ای که گفتیم اگر به این نتیجه رسیدید که تن پوست‌تان کم‌رنگ یا به‌اصطلاح رنگ‌پریده است باید دنبال لباس‌هایی با رنگ‌هایی باشید که رنگ‌های خنثی نداشته باشند و از سویی نه خیلی تیره باشد و نه خیلی روشن و به‌اصطلاح کنتراست آن با تن پوست‌تان زیاد نباشد. بدترین رنگ‌ها برای پوست‌هایی خیلی روشن رنگ‌های خاکستری، سیاه و سفید هستند. گذشته از این سه رنگ، رنگ‌هایی که در کنار پوست شما کنتراست شدید ایجاد می‌کنند، مثل زرد روشن (Bright Yellow)، سبز روشن (Bright Green)، قرمز گوجه‌ای (Tomato Red) و مانند این‌ها و همین‌طور رنگ‌های پاستلی که جلوه‌ای رنگ‌پریده دارند هم گزینه‌های خوبی نیستند.

رنگ لباس مناسب رنگ پوست کمرنگ
لباس مناسب رنگ پوست روشن

 

بهترین رنگ‌ها برای تن روشن پوست رنگ‌هایی هستند که نه خنثی باشند نه خیلی روشن یا خیلی تیره و به‌عبارت بهتر کنتراست متوسطی داشته باشند. اگر تن پوست‌تان خیلی روشن است بهترین رنگ‌هایی که می‌توانید انتخاب کنید رنگ‌های قهوه‌ای، زیتونی، قرمز کبود (Maroon Red)، سبز تیره (Dark Green) و آبی لاجوردی (Navy) است. برای ایجاد حالتی زیباتر می‌توانید با استفاده از رنگ‌هایی مثل خاکستری روشن، سفید و آبی و آبی لاجوردی برای کنتراست ظاهر خود را تعدیل کنید.

اگر دوست دارید لباس‌های تیره بپوشید بهتر است به‌جای استفاده از رنگ‌های تیره‌ی شدیدی مثل مشکی از رنگ‌هایی مثل خاکی (khaki) یا شتری (camel) استفاده کنید. اگر به رنگ‌های روشن علاقه دارید می‌توانید با استفاده از از رنگ‌هایی مثل آبی یخی، بنفش کم‌رنگ یا صورتی در کنار رنگ‌هایی مثل بنفش تیره، آبی روشن و سبز زمردی ظاهر خود را از حالت تیره‌ی رنگ‌های سیری که گفتیم دور کنید و اگر ترجیح می‌دهید به‌جای رنگ‌های سرد از رنگ‌های گرم و روشن استفاده کنید به‌جای این سه رنگ از رنگ‌های قرمز رزی کم‌رنگ، زرد کم‌رنگ یا یاقوتی استفاده کنید.

۲- رنگ‌های مناسب برای تن زیتونی پوست (Olive Skin)

اگر تن پوست شما به زیتونی نزدیک است گزینه‌های بیشتری نسبت به تن خیلی روشن دارید. تن زیتونی نسبت به تن روشن تیره‌تر است و درنتیجه برای رعایت تناسب بایستی انتخاب‌های خود را به‌سمت رنگ‌های روشن‌تر متمایل کنید.

 بهترین رنگ‌ها برای پوست با تن زیتونی رنگ‌های قرمز سیر، صورتی روشن یا قرمز شرابی (burgundy red)، قرمز آلبالویی (maroon red)، بنفش تیره، سبز تیره و آبی لاجوردی است. تن زیتونی تنی است که نه خیلی روشن است و نه خیلی تیره و به‌عبارت دیگر می‌توان آن را یک تن متوسط به شمار آورد و درنتیجه استفاده از رنگ‌هایی با کنتراست متوسط برای این تن پوست مناسب نیست.

بیشتر بخوانید
اگر از اسپری مو استفاده می‌کنید این نوشتار را بخوانید!
رنگ لباس مناسب رنگ پوست زیتونی
رنگ لباس مناسب پوست زیتونی

به‌عنوان مثال رنگ‌های زیتونی روشن و قرمز، قهوه‌ای، آبی و زرد به‌صورتی‌که نه خیلی روشن باشند و نه خیلی کنتراست نزدیکی به پوست شما دارند و گزینه‌های خوبی نیستند. تن زیتونی پوست اگرچه نسبت به تن روشن گرم‌تر است، اما همان‎طور که گفتیم همچنان نسبتاً تن سردی‌ست و به‌همین خاطر می‌توانید از رنگ‌هایی که برای تن روشن گفته شد هم استفاده کنید.

۳- رنگ‌های مناسب برای تن قهوه‌ای روشن پوست

رنگ لباس مناسب رنگ پوست تیره
رنگ لباس مناسب پوست تیره

گرچه تن قهوه‌ای روشن از تن زیتونی تیره‌تر است، به‌عنوان یک استثنا در این مورد بهتر است به‌جای انتخاب رنگ‌های روشن‌تر نسبت به حالت قبل به‌دنبال رنگ‌های تیره‌ای مانند آبی لاجوردی، آبی رویال، سبز دودی (Teal Green)، خاکستری یا قرمز شرابی بروید. بدترین رنگ‌ها برای پوست‌هایی با تن قهوه‌ای روشن، رنگ‌های روشن و پاستیلی مثل آبی آسمانی، زرد روشن، قرمز روشن، زیتونی، نارنجی و قهوه‌ای اند.

۴- رنگ‌های مناسب برای پوست با تن قهوه‌ای

اگر پوستی با تن قهوه‌ای دارید می‌توانید از رنگ‌های روشن‌تری نسبت به تن‌های قبلی استفاده کنید و علاوه بر این درصورت استفاده از رنگ‌های تیره‌تر هم همچنان ظاهری زیبا خواهید داشت. رنگ‌هاس پاستلی مثل زرد کرمی و آبی روشن از بهترین رنگ‌هایی هستند که می‌توانید برای لباس‌های‌تان انتخاب کنید. رنگ‌هایی مثل قهوه‌ای تیره، سیاه و قرمز تیره از آن‌جا که به تن پوست‌تان بسیار نزدیک‌اند آن‌طور که باید تناسب و زیبایی ندارند.

۵- رنگ‌های مناسب برای پوست با تن قهوه‌ای تیره

رنگ لباس مناسب پوست تیره
رنگ لباس مناسب پوست تیره

افرادی که دارای پوست با تن قهوه‌ای تیره هستند انتخاب‌های بسیار بیشتری نسبت به بقیه دارند و تقریباً هرچه بپوشند در تناسب با تن پوست‌شان است حتی لباس‌های سیاه. اگر تن پوست‌تان قهوه‌ای تیره یا قهوه‌ای سوخته است می‌توانید با استفاده از لباس‌هایی به رنگ‌های آبی لاجوردی، صورتی، آبی روشن، قرمز شرابی و حتی رنگ‌های روشن و درخشنده ظاهری زیبا داشته باشید. دقت داشته باشید که بیش از اندازه از رنگ‌های مختلف برای یک دست لباس استفاده نکنید و همچنین تا حد امکان رنگ‌هایی را انتخاب کنید که با تن پوست‌تان فاصله دارند.

جمع‌بندی

با توجه به نکاتی که در این نوشتار اشاره کردیم می‌توانید رنگ لباس‌های‌تان را به‌صورتی انتخاب کنید که حداکثر هماهنگی را با تن پوست‌تان داشته باشد، اما علاوه بر این این‌ها می‌توانید با استفاده از بعضی از رنگ‌های مانند آبی لاجوردی، آبی رویال، خاکستری، قرمز شرابی و سبز دودی تقریباً با همه‌ی تن‌های پوست هماهنگ هستند و با استفاده از آن‌ها می‌توانید بدون نگرانی از ناهماهنگی لباس‌های مورد علاقه‌تان را بپوشید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کفش پاشنه بلند

منابع: heroandvillainstyle | fashionbeans | makelifeeasier123

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

نوزده − سه =

دکمه بازگشت به بالا