سیاسی

انتخابات آمریکا رسماً آغاز شد

امروز ۳ نوامبر برابر با ۱۳ آبان انتخابات آمریکا رسماً آغاز شد. البته در روزهای پیشین صندوق‌های رأی‌گیری معدودی وجود داشتند، اما امروز رسماً این انتخابات برگزار شده و انتظار می‌رود تا ساعات بامداد روز چهارشنبه به وقت ایران ادامه داشته باشد.

گفتنی است که امشب یا فردا رییس‌جمهور آمریکا انتخاب نمی‌شود، بلکه این الکترال‌ها هستند که رییس‌جمهور آمریکا را انتخاب می‌کنند. الکترال‌ها در روز ۱۴ دسامبر برابر با ۲۴ آذرماه رأی‌های‌شان را به صندوق خواهند انداخت.

الکترال‌ها چه کسانی هستند؟

در سیستم انتخاباتی آمریکا، مردم ابتدا در اولین سه‌شنبه‌ی ماه نوامبر رای‌های خود را به صندوق‌های رأی می‌اندازند. مردم هر یک از ایالت‌ها، مشخص می‌کنند که گرایش‌شان به سمت کدام نامزد است. سپس، پس از مشخص‌شدن این‌که مردم هر ایالت به کدام نامزد رأی داده‌اند، به‌تعداد نمایندگان آن ایالت در مجلس‌های نمایندگان و سنا، الکترال مشخص شده و الکترال‌ها هم معمولاً رأی مردم را به صندوق می‌اندازند.

انتخابات آمریکا

به‌عنوان مثال، ایالت کالیفرنیا ۵۵ نماینده در مجلس نمایندگان آمریکا و مجلس سنای آمریکا دارد. این یعنی این ایالت از ۵۵ الکترال برخوردار است. اگر اکثر مردم این ایالت، بایدن را انتخاب کنند – که قطعاً چنین اتفاقی خواهد افتاد – ۵۵ الکترال این ایالت نیز به بایدن رأی می‌دهند.

در کل ۵۳۸ رأی الکترال وجود دارد و هر نامزد انتخابات آمریکا برای آن‌که رییس‌جمهور شود، باید حداقل ۲۷۰ رأی الکترال داشته باشد. گفتنی است که در طی تاریخ آمریکا، برخی ایالت‌ها همواره گرایش دموکرات داشته‌اند و برخی دیگر گرایش جمهوری‌خواه. همین کالیفرنیا همواره گرایش دموکرات داشته و بنابراین بایدن از قبل می‌داند که رأی‌های الکترال این ایالت را دارد. اما برخی ایالت‌ها خاکستری هستند و هر بار در هر انتخابات ممکن است مردم آن ایالت گرایشی متفاوت داشته باشند. از این رو کاندیداها معمولاً روی این ایالت‌های خاکستری تمرکز می‌کنند از جمله فلوریدا و پنسیلوانیا.

بیشتر بخوانید
مشکل خرید واکسن کرونا حل شد

در آخر قابل‌ذکر است که الکترال‌ها مجبور نیستند دقیقاً همچون رأی اکثر مردم ایالت رأی دهند، با این حال برخی ایالت‌ها قانون وضع کرده‌اند که الکترال‌ها دقیقاً همان رأیی را به صندوق اندازند که مردم تعیین کرده‌اند.

جالب آن که در انتخابات آمریکا در سال ۲۰۱۶ رأی عمومی مردم آمریکا به هیلاری کلینتون بود، اما الکترال‌ها بیشتر به ترامپ رأی دادند و به این ترتیب ترامپ در سال ۲۰۱۶ رییس‌جمهور شد.

همچنین بخوانید: برنده‌ی انتخابات ایالات متحده چه کسی خواهد بود؟

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

شانزده − 7 =

دکمه بازگشت به بالا