بین‌المللیسیاسی

امیر کویت درگذشت | ولیعهد او به قدرت رسید

امیر کویت درگذشت. امروز ۸ مهرماه ۱۳۹۹ شیخ صباح الاحمد که از سال ۲۰۰۶ حاکمیت کویت را در اختیار داشت، در سن ۹۱ سالگی درگذشت. فیلم اعلام خبر درگذشت امیر کویت از تلویزیون را در زیر ببینید:

پیش از آن‌که گوینده‌ی خبر، خبرِ درگذشت امیرکویت را اعلام کند برنامه‌ای که در حال پخش بود قطع و به جای آن قرآن پخش شد. امیر کویت در آمریکا تحت درمان بود، اما عمرش قد نداد و در همان آمریکا درگذشت.

نواف الاحمد الجابر الصباح برادر ناتنی شیخ صباح الاحمد که ولیعهد کویت بود، دقایقی پیش به‌عنوان امیر جدید کویت اعلام شد. نواف الاحمد متولد ۱۹۳۷ است و در سن ۸۴ سالگی به قدرت رسید.

نواف الاحمد

گفتنی است که در ماده‌ی ۴ قانون اساسی کویت، پس از درگذشت امیر کویت باید ولیعهد او به قدرت برسد. بنا بر ماده‌ی ۶۰ قانون اساسی، امیر جدید کویت سوگند می‌خورد که به قانون اساسی و سایر قوانین کشور کویت پایبند باشد و به آن‌ها احترام بگذارد و همچنین از آزادی ملت و اموال آن‌ها دفاع کند.

در ضمن خود شیخ صباح الاحمد در سال ۲۰۰۶ پس از رسیدن به قدرت برادر ناتنی‌اش – یعنی امیر جدید – را به عنوان ولیعهد معرفی کرد.

باید منتظر ماند و دید که سیاست‌های جدید در کویت به چه صورت خواهند بود. کویت در چند دهه‌ی اخیر همواره به‌مثابه‌ی کشوری بی‌طرف در منطقه فعالیت کرده و بارها درصدد آشتی میان کشورهای متقابل از جمله قطر و عربستان برآمده‌است. درست است که شیخ صباح الاحمد فقط ۱۴ سال امیرکویت بود، اما او بیش از ۳ دهه وزیر امور خارجه‌ی کویت بوده و بنابراین می‌توان گفت که در حدود ۴۵ سال کویت در منطقه سیاست‌های او را اجرا کرده‌است.

بیشتر بخوانید
تأکید رهبری بر تمرکز بر خنثی‌سازی تحریم‌ها و رفع عزت‌مندانه‌ی آن‌ها

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سیزده − دوازده =

دکمه بازگشت به بالا