بین‌المللیسیاسی

از نقشه‌ی امپراتوری اردوغان رونمایی شد + عکس

یکی از شبکه‌های تلویزیونی ترکیه از رؤیای امپراتوری اردوغان پرده برداشته‌است. گویا اردوغان در نظر دارد که تا سال ۲۰۵۰، حدود ۳۰ سال دیگر، نه‌تنها مصر و شمال آفریقا بلکه کشورهای ازبکستان، عربستان، روسیه، عراق و ترکمنستان را به قلمرو ترکیه اضافه کند! این نقشه‌ی فرضی ترکیه در سال ۲۰۵۰ جنجال‌های بسیاری به همراه داشته‌است.

نقشه‌ی فرضی امپراتوری اردوغان
نقشه‌ی امپراتوریِ رؤیایی اردوغان | منطقه‌ی قرمزرنگ، منطقه‌ی مدنظر اردوغان است!

به گزارش خبر ببر و به نقل از سی‌ان‌ان، فیلمی در شبکه‌های اجتماعی پخش شده و مربوط به یکی از شبکه‌های تلویزیونی ترکیه است. این فیلم نشان می‌دهد که اردوغان رؤیای امپراتوری ترکیه در سال ۲۰۵۰ را در سر می‌پروراند.

سرگان هادیه روزنامه‌نگار روس در واکنش به انتشار تصاویر و فیلم امپراتوری اردوغان گفته‌است: نقشه‌ای که توسط طرفداران اخوان المسلمین و خلافت به‌عنوان منطقه نفوذ ترکیه تا سال ۲۰۵۰ تبلیغ شده شامل تمامیِ کشورهایی که تحت حکومت عثمانی بودند به علاوه‌ی یونان، قبرس، قفقاز و مناطقی از روسیه و برخی کشورهای عرب حوزه‌ی خلیج فارس می‌شود، اما مهم‌ترین نکته این است که اسرائیل را شامل نمی‌شود.

روزنامه‌ی «ترکیه ۲۴» هم در صفحه‌ی توییترش پیرامون امپراتوری اردوغان نوشته‌است: رجب طیب اردوغان همواره در رؤیای‌اش ترکیه را ابرقدرت می‌بیند و او به‌زودی امپراتوری عثمانی را احیا می‌کند؛ به‌خصوص اکنون که یک شبکه‌ی ترکیه‌ایِ وابسته به دولت اردوغان از مناطق نفوذ ترکیه تا سال ۲۰۵۰ که شامل شبه‌جزیره‌ی عربستان، عراق، سوریه، اردن، لیبی، یونان و سوریه می‌شود رونمایی کرده‌است.

البته در ادامه‌ی نوشته‌ی این روزنامه آمده‌است که رؤیاهای اردوغان توهم هستند!

قابل‌ذکر است که رسانه‌های نزدیک به دولت اردوغان آورده‌اند که نقشه‌ی منتشرشده از رؤیاهای اردوغان برای احیای امپراتوری عثمانی توسط مؤسسه‌ی تحقیقاتِ آمریکایی استراتفورد ارائه شده‌است!

بیشتر بخوانید
ماجرای احیای برجام : قصه‌ای میان تهران و واشنگتن که سر دراز دارد

در آخر گفتنی است که امپراتوری عثمانی میان سال‌های ۱۲۹۹ و ۱۹۲۲ بخش‌های بزرگی از جنوب شرق اروپا، شمال غرب آسیا و شمال آفریقا را تحت تسلط داشت. این امپراتوری پس از جنگ جهانی نخست از بین رفت و با تلاش‌های آتاتورک، جمهوری ترکیه تأسیس شد.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا