سیاسی

ظریف : امضای بایدن شرط لازم است اما کافی نیست!

محمد جود ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان گفت‌ و گویی اختصاصی با برنامه حرف قطعی در شبکه یک سیما داشت. ظریف در این برنامه به صراحت گفت که امضای بایدن شرط لازم است اما کافی نیست.

صحبت‌های مشروح ظریف در رابطه با موضوع امضای بایدن و ارزش امضای او برای بازگشت مجدد به برنامه جامع اتمی ایران موسوم به برجام:

به عبارت دیگر آنچه که در ضمیمه شماره دو در متن برجام وجود دارد تاکید بر آثار اقدامات دارد؛ نه فقط اینکه آقای جو بایدن بعد از اینکه رئیس جمهور شد فقط یک متنی را امضا کند. امضا ضروری هست به عبارت دیگر امضای جو بایدن شرط لازم هست ولی شرط کافی نیست. شرط کافی این است که ما آثار اقدامات آمریکا را مشاهده کنیم. در برجام هم بر این موضوع تاکید شده؛ هم در بحث تعهدات اتحادیه اروپا مطرح شده و هم در بحث تعهدات آمریکا به صراحت بیان شده است.

حرفی که ما در طی ۴ سال گذشته به اروپایی‌ها زدیم؛ این است که درسته شما یک سری امضا کردید و یک رشته تحریم‎‌ها را برداشتید اما نکته اینجاست که مردم ایران اثری از این اقدامات شما نمی‌بینند. این در حالی است که در حال حاضر مردم ایران به وضوح می‌بینند که شرکت‌های اروپایی ایران را ترک کرده‌اند. اینها اثراتی است که ما باید ببینیم. این‌ها همه مراحل مختلف و خاص خود را دارند. در مورد خسارتی که به ایران وارد شده هم به همین شکل است.

نکته اینجاست که مقام معظم رهبری هم در فرمایشا‌تشان به ما و هم در سخنرانی عمومی خودشان فرمودند که موضوع خسارت از موضوعاتی است که باید در مراحل بعدی مورد بحث و تبادل نظر قرار بگیرد. خب واقعاً هم باید مشخص باشد که برجام به سان یک در گردان نیست که شما از یک طرف وارد شوید و از طرف دیگر آن خارج شوید. بالاخره برجام قاعده دارد، روابط بین‌الملل قواعده خاص خودش را دارد، اقدامات آمریکا باعث وارد آمدن خسارت بر مردم ایران شده و حتماً در مراحل بعدی موضوعاتی که مورد نظر ما هست، برخی سواستفاده‌هایی است که ممکن است داشته باشند و همین طور جلوگیری از تکرار اقدامی است که آمریکا انجام داد.

نکته اینجاست که حضور آمریکا در برجام تنها در صورتی مفید است که در واقع مزایای اقتصادی برای ایران داشته باشد؛ در غیر این صورت ما نیازی به حضور آمریکا در برجام نداریم. خوب است بدانید هدف جمهوری اسلامی از حضور آمریکا در برجام با تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ محقق شده و قطعنامه‌های پیشین که کشور را تهدید می‌کردند لغو شدند. الان آمریکا می‌تواند این امتیاز را با وارد شدن دوباره به برجام مجدداً به دست آورد. این در واقع امتیازی نیست که به ما بدهد بلکه امتیازی است که برای خودش به دست می‌آورد که در اجرام درست برجام می‌تواند نظارت داشته باشد. این امتیاز را آمریکا باید به دست بیاورد.

چهار سال است که آمریکا این امتیاز خودش را با دستان خودش نابود کرده است، لذا همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند بازگشت آمریکا به برجام بدون برداشتن تحریم‌ها نه تنها منفعتی برای ما ندارد بلکه منفعت صرف برای آمریکا به حساب می‌آید. این در حالی است که منفعتی که ما در برجام داشتیم دو مورد بود، یکی برداشتن تحریم‌های شورای امنیت که برداشته شده دیدیم که آقای دونالد ترامپ در زمان ریاست جمهوری خود خیلی تلاش کرد تا آنها را برگرداند اما موفق نشد و دیگری رفع کامل تحریم‌هاست. اگر تحریم‌ها برداشته نشود، همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند حضور آمریکا در برجام برای ما هیچ فایده‌ای ندارد و تمام منافع آن برای خودشان است!

در خصوص تحولات برجام با روی کار آمدن جو بایدن پیشنهاد می‌کنیم، بخوانید: بررسی و تحلیل ابعاد روی کار آمدن بایدن برای برجام و روابط دو کشور

بیشتر بخوانید
آیا اردوغان در پی تجزیه‌ی ایران است؟ + فیلم

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا